FIBA’ya açıklamalarda bulunan A Milli Erkek Takımımızın Başantrenörü Ufuk Sarıca, ‘2010’un başarılı jenerasyonu bayrağı yeni jenerasyona devrediyor’ dedi.

Türkiye’nin İspanya’yı 71-67 yenip 2019 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri I Grubu’nda liderliği rakibinden aldığı karşılaşmanın ardından FIBA’ya konuşan A Milli Erkek Takımımızın Başantrenörü Ufuk Sarıca, Türkiye’nin uyguladığı basketbol programının “harika bir başarıya ulaşmak üzere” olduğunu söyledi.

Türkiye’nin gümüş madalya aldığı FIBA 2010 Dünya Kupası’na atıfta bulunan Sarıca, “O başarılı jenerasyon artık misyonunu tamamlamak üzere ve bayrağı yeni jenerasyona devrediyor. Şu anda bir geçiş sürecindeyiz. Bir yandan 2010 jenerasyonunun tecrübesinden faydalanmaya, diğer yandan da gençlerimize tecrübe kazandırmaya çalışıyoruz. Hedefimiz hem oynadığımız maçlardan başarılı sonuçlarla ayrılmak, hem de gelecek jenerasyonunun temellerini atmak. Eğer hedeflerimizden uzaklaşmadan bu ikisini aynı anda başarabilirsek harika bir iş çıkarmış oluruz.” diye konuştu.

Sinan Güler: “Seyircilerimizin önünde milli formayı tekrar giymek heyecan vericiydi”

FIBA, haberinde, Türkiye’nin 2010 Dünya Kupası kadrosunda yer alan isimlerden Semih Erden, Barış Ermiş, Sinan Güler, Ersan İlyasova ve Oğuz Savaş’ın 2019 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde de süre aldığını hatırlatarak, “Hatta Semih, Sinan ve Oğuz Perşembe akşamı İspanya’yı yenen kadroda da mücadele etti” ifadelerini kullandı.

Haberde, EuroBasket 2017’den bu yana ilk kez milli formayı İspanya karşısında giyen ve 8 sayıyla oynayan Sinan Güler’in açıklamalarına da yer verildi.

Sinan, maçın ardından yaptığı açıklamada, “Ben takıma katkı sağlayabilmek için elimden gelenin en iyisini yaptım. Dünya Kupası hedefimize giderek yaklaşıyoruz. Seyircilerimizin önünde milli formayı tekrar giymek heyecan vericiydi.” dedi.

Semih Erden: “Basketbol benim hayatım”

16 sayı, 14 ribaundluk performansıyla İspanya galibiyetinde büyük rol oynayan ve Başantrenör Sarıca’nın, “Pota altını domine etti. Onunla gurur duyuyoruz” cümleleriyle övdüğü kaptan Semih Erden’in maç sonunda yaptığı şu açıklamalar da FIBA’nın haberinde kendine yer buldu:

“Elimden gelenin en iyisini yapıyorum. Basketbol benim hayatım. Çok mutlu ve gururluyum. Adım adım Çin hedefimize yaklaşıyoruz.”