ufuk-sarica
2019 yılında Çin’in ev sahipliğinde düzenlenecek Dünya Kupası Elemeleri’nde mücadele edecek A Milli Takımımızın kura çekimi sonrasında TBF Heyeti değerlendirmede bulundu.

Çin’in Guangzhou kentinde gerçekleştirilen kura çekimi sonrasında Ay Yıldızlılarımız B Grubu’nda yer alırken, Letonya, Ukrayna ve ‘Ön Elemelerden Gelecek Bir Grup Lideri’ ile eşleşti.

Gerçekleştirilen kura çekimine TBF CEO’su Ömer Onan, TBF Genel Sekreteri Serbülent Şengün, Milli Takımlar Direktörü Haluk Yıldırım ve A Milli Takım Menajeri Kerem Tunçeri katıldı.

Ay Yıldızlılarımızın rakiplerinin belli olmasının ardından TBF Heyetinin yorumları şu şekilde oluştu:

Hidayet Türkoğlu: “Dünya Kupası’nda Yer Almak Bizim İçin Çok Önemli”

FIBA Dünya Kupası Elemeleri’nde B Grubu’nda yer alacağız ve Letonya ve Ukrayna’nın yanı sıra ‘Elemelerden Gelecek Takım’ ile karşı karşıya geleceğiz. Basketbol kalitesinin arttırılması amacıyla yeni formata göre düzenlenecek Dünya Kupası elemelerini geçerek 2019 Dünya Kupası’na katılmayı hedefliyoruz.

Umuyorum ki ev sahipliğimizdeki 2017 Avrupa Şampiyonası ile birlikte başlayacak süreçte milli takımlar bazında hem 2019 Dünya Kupası hem de 2020 Olimpiyat Oyunları’nda yer alarak ülkemiz adına değerli bir dönemin başlangıcını da yapmış oluruz.”

Ömer Onan: “Dünya Kupası Elemeleri’nde Kolay Rakip Olmaz”

“Dünya Kupası Elemeleri bu yeni formatıyla ilk kez düzenlenecek ve bu nedenle de birçok sürpriz sonuç ortaya çıkabilir. İyi bir kura çektiğimizi düşünüyorum. Grubumuzu kötü olarak değil; iyi olarak değerlendirebiliriz. İyi oynadığımız zaman, her şey yolunda giderse, gruptan çıkıp Dünya Kupası vizesi almak istiyoruz. Sonrasında ise hedeflerimiz doğrultusunda mücadelemizi ortaya koyacağız.”

Haluk Yıldırım: “En İyi Şekilde Hazırlanacağız”

“2014 yılında son olarak İspanya’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda çeyrek final oynayarak organizasyonu noktalamıştı. Şimdi beş yıllık sürecin ardından yeni formatta; Dünya Şampiyonası’ndan Dünya Kupası adı altında bu turnuva düzenlenecek. Ay Yıldızlılarımızın bu kupada yer alması için yoğun bir mesai harcayacağız. Kura çekimi sonrasında da gördük ki Dünya Kupası’nda yer almak için tüm takımlar büyük bir mücadele gösterecekler. Ancak biz en iyi şekilde hazırlanarak ülkemizin Dünya Kupası’nda yer alması için gerekli çalışmalarımızı yapacağız.”

Kerem Tunçeri: “Dünya Kupası Elemelerini En İyi Şekilde Geçeceğiz”

“Sporcu olarak Dünya Kupası’nda yer almanın ne demek olduğunu iyi bilen biri olarak; oyuncularımızın hemen hepsinin şimdiden bu heyecanı yaşadıklarını düşünüyorum. Kura çekimi sonrasında rakiplerimizi değerlendirdiğimizde de şunu söylemem gerekir ki; 2019 yılında düzenlenecek organizasyonda yer almak için en doğru şekilde organize olup, en iyi şekilde çalışıp en iyi sonuçları almaya çalışacağız. Önümüzdeki süreci iyi değerlendirip, hedeflerimize gitmeye çalışacağız.”

Ufuk Sarıca: “Dünya Kupası’na Katılacak Sonuçları Almak İstiyoruz”

“Öncelikle kura çekiminin hepimiz için hayırlı olmasını dilerim. Turnuva düzenlenen yeni bir formatla oynanacak. Uzun bir yolculuk olacak. Amacımız öncelikli olarak Dünya Kupası’na katılacak sonuçları alabilmek. Ardından da esas hedeflerimiz; Dünya Kupası’nda ilk 7 içerisinde olmak ve oradan da Olimpiyat Oyunları’nda mücadele edebilmek. En büyük hayallerimiz bu şekilde.”