sloukas-guduric-melli
Milliyet Gazetesi yazarı Ümit Avcı, CSKA Moskova-Fenerbahçe Doğuş maçını değerlendirdi.

CSKA maçına olağanüstü başlasa da 2. yarıda geriye düşmekten kurtulamayan ancak ayağa kalkan Fenerbahçe, hakemlerin skandal kararıyla uzayan maçı Melli’nin son saniyedeki müthiş tiplemesiyle kazandı. Temsilcimiz 14 maçtır evinde yenilmeyen rakibine karşı Rusya’daki kazanma alışkanlığını bozmadı.

THY Euroleague’de Fenerbahçe Doğuş, CSKA Moskova’yı normal süresi 83-83 biten maçta 95-93 devirdi, 8. maçında 5. galibiyetini elde etti.

Temsilcimizde Wanamaker ile Guduric’in yönettiği çılgın pas trafiği, Vesely-Thompson ikilisinin yüzdeli oyunuyla süslendi, ilk çeyrek 27-16 bitti. Vesely’nin 17. sayısını attığı 14. dakikada 39-21 ile 18 farkı da yakaladı Fenerbahçe. Ancak iki gün önceki Olimpiakos maçının zayıf halkası Sloukas, yine aksadı, pas trafiğini yavaşlatınca ev sahibi uyandı. 9 top kaybını iyi değerlendirerek 11-0’lık seri ile geri dönmeyi başaran Ruslar devrede farkı 5’e indirdi: 46-41. CSKA’ya hücumda istediği tempoyu veren Fenerbahçe, Clyburn’ü durduramayınca geriye düştü, fark 4’e çıktı, ev sahibi son çeyreğe 63-61 galip girdi.

Boyalı alana kolay giren Rodriguez ile De Colo farkı 5’e yükseltti. Obradovic 3 uzunu Vesely-Thompson ve Melli’yi aynı anda sahaya sürdü, Datome’nin de sahada olduğu uzun 5, adam değişmeli savunma ile krize çare buldu. Datome-Melli ikilisinin skoru F.Bahçe’yi 38’de 82-75 öne geçirdi. Ancak CSKA bir kez daha geri döndü, bitime 15 saniye kala Rodriguez’in 3 sayılık atıştan önce kendisine yapılan faule hakemler basketfaul kararı verince Ruslar öne geçti. Wanamaker’ın 2’de 1 faulü normal süreyi 83-83 bitirdi.

Vesely, hücum ribauntlarıyla bir kez daha farkı 6’ya çıkardı, ama CSKA dönmeyi başardı. 16 saniye kala hücuma başlayan Fenerbahçe’de Wanamaker’ın 3 sayı denemesi isabet bulamasa da, topu sırtı dönük şekilde havada tipleyen Melli, maçı daha çok hakedene kazandırdı.

*Ümit Avcı’nın Milliyet Gazetesi’ndeki yazısıdır.