SES Kadın Sporları, iki kadın basketbol antrenörü tarafından 2016 yılında kuruldu. Ezgi Kırılmaz ve Serra Yıldızlı’nın kadınlar için müthiş bir hayali vardı. Yaş, aile, eğitim, kariyer ve benzeri sebeplerle yaptıkları sporu bırakmak zorunda kalan hatta hiç bu fırsatı elde edememiş 18-55 yaş arası kadınları, düzenli sporla buluşturmak amacıyla yola çıktılar. Bunu yaparken asla tecrübe aramadılar, asla seviyelendirme, kategorize etme gibi ötekileştirmelere başvurmadılar. 18.55 yaş aralığında, sağlık sorunu olmayan her kadına kapılarını açtılar. SES’ in açılımı ise onların en değer verdiği olgulardan gelmektedir, Sağlık-Eğitim ve Spor üçlüsünden. Kadının spordaki SES’i olmak ise en güzel anlamı oluşturdu onlar için.

2019’un Nisan ayı itibariyle ise önce masa tenisinde daha sonra ise voleybolda da faaliyet göstermeye başlayarak daha çok kadına daha çok branşta düzenli olarak spor yaptırmaya ne kadar kararlı olduklarını bir kez daha gösterdiler. Kurucular, tüm branşlardaki coachlar ve sosyal medya sorumlusu dahi kadınlardan oluşmaktadır. Kadınların spordaki tüm rolleri üstlenebileceğini kanıtlamak istedikleri çok açık.

Amaçlarını, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği çerçevesinde spor yapmaya fırsat bulamamış veya profesyonel spor hayatı sonrası iş ya da özel hayatı sebebiyle spora ara vermiş kadınların düzenli spor yapabilecekleri ortamın sağlanması olarak açıklıyorlar. Bu sayede kadınların kendilerine ve spora daha çok vakit ayırarak kendilerini daha iyi hissetmeleri, hem fiziksel hem psikolojik sağlıklarının güçlendirilmesi ve özgüvenlerinin desteklenmesi yoluyla topluma fayda sağlamayı istiyorlar. Hedeflerini ise daha fazla sayıda 18-55 Yaş arası Yetişkin Kadını sporla buluşturabilmek ve onları spor yoluyla sağlıklı bir yaşama kavuşturmak olarak paylaşıyorlar.

Antrenman ve maçlara hafta içi mesai saatleri sonrasında Anadolu Yakasında Acıbadem/Kadıköy’de, Avrupa Yakasında ise 4.Levent’te devam ediyorlar. Hafta sonları ise açık havada, üç branştan tüm SES Sporcuları coachlarla birlikte kuvvet kondisyon antrenmanı yapıyorlar.

SES, tüm farklılıklara rağmen kadınları spor çatısı altında buluşturuyor. 18 yaşında bir üniversite öğrencisi de olabilirsiniz, 45 yaşında üst düzey bir yönetici de, 35 yaşında bekar bir öğretmen de olabilirsiniz, 20 yaşında çocukları olan bir emekli anne de. Tüm bu farklılıklara rağmen, kadınlara profesyonel sporcu olma deneyimi yaşatıyorlar. Düzenli antrenmanlar, hazırlık maçları ve hatta kendi ligleri dahi var. Başka illere, hatta yurt dışına kamplara gidiyor, turnuvalara katılıyorlar.
Tabi ki kadınlar sadece Haftada 2 gün spor yapmıyor, birlikte sosyalleşiyor, yeni arkadaşlıklar ediniyor, hatta yeni kız kardeşler ediniyorlar da diyebiliriz. Birlikte iş kuran sporcularının da olduğunu, işten çıkan takım arkadaşına iş bulanların da, sağlık problemi yaşayınca birbirinin çocuklarına bakanların da olduğunu gururla anlatıyorlar. Tam anlamıyla bir kız kardeşlik.

Sporcularına profesyonel bir sporcu ne hisseder ne yaşar nasıl bir düzen içinde hayatına devam eder bunu deneyimletmeye çalışıyorlar. Tabi ki bunu onların özel hayatını zora sokmadan haftada 1 ya da 2 gün ayırarak yapmalarınını planladıklarını da ekliyorlar. Amatör dahi olsalar, sıfırdan spora başlasalar bile hepsine tek tek profesyonelmiş gibi yaklaşıyorlar. Açıklama olaraksa, “çünkü onlar bizim için profesyonel sporculardan daha değerli, Mesleği bu değilken, etraftan eşten dosttan acımasızca eleştiriler alırken onlar sahaya iniyorlar. Hepsi alkışı hak ediyor. Hepsi bizim tek tek şampiyonlarımız. “ diyorlar. SES, kadınlar daha çok sporculuk deneyimi yaşasınlar, keyif almanın yanı sıra mücadelenin de tadına varsınlar diye profesyonel hakemlerle ve maç kurallarıyla, youtube canlı yayınlarıyla kendilerine ait bir lig düzenliyorlar. Kendi liginizi kurmak nasıl bir duygu diye sorduğumuzda ise “IDP IELTS SES Kadın Ligi olarak bu sezon 3 branşta da lig düzenleyeceğiz. Bu liglerde SES Sporcuları hem eğlenecek hem de rekabetin tadına varacaklar. Sporcu olmayı deneyimlerken, güzel anılar biriktirecekler.” Diyerek, tam anlamıyla kendi felsefelerini yansıtıyorlar.

Bünyelerindeki kadınları saha indirmekle kalmıyor, SES Kadınlarından aldıkları güçle gönüllü olarak AÇEV Melek Erman Köni Eğitim ve Kültür Merkezi (MEK) nden gelen annelere Esenler’de basketbol öğretiyorlar. Her hafta düzenli olarak yirmi ile otuz arasındaki kadın ile antrenmanlara devam ediyorlar.

Kurucular, Serra Yıldızlı & Ezgi Kırılmaz

Basketbol Takımlarımızdan Görüntüler

 

Voleybol Takımlarımızdan Görüntüler

Masa Tenisi Takımlarımızdan

 

AÇEV Melek Erman Köni Eğitim ve Kültür Merkezi (MEK) Çalışmalarımızdan