adams
Milliyet Gazetesi yazarı Ümit Avcı, Zalgiris Kaunas-Anadolu Efes maçını değerlendirdi.

Zalgiris Kaunas karşısında Ulanovos ile Jankunas’ı durdurmakta güçlük yaşan Anadolu Efes potasında 91 sayı görünce zorlu deplasmanda umduğunu bulamadı. Son 2 dakikaya girilirken farkı 3’e indirip umutlanan lacivert-beyazlı ekibe art arda 5 sayı atan Pangos, fırsat tanımadı.

THY Euroleague’de 9. hafta mücadelesinde Anadolu Efes, Zalgiris Kaunas deplasmanından 91-83’lük yenilgiyle döndü.

Maça aslında iyi başlamıştı temsilcimiz, 7’de 4 üç sayı isabetinin yanı sıra, hücumdaki pas trafiğiyle öne geçti. Boyalı alanda iki 5 numarayla oynamanın zaafını çok iyi kullanan Zalgiris’e karşı, Motum’u kenardan getirerek yanıt veren Efes, ilk çeyreği 26-22 önde kapadı. Ama çok kötü bir gün geçiren McCollum, hücumdaki pas trafiğini bozup düşük yüzdeyle oynayınca, Zalgiris’in devre sonuna kadar aldığı 9 hücum ribaundu daha fazla anlam kazandı. Ulanovas’ın sırtı dönük oyunlarına bir türlü önlem alamayan temsilcimiz, bu oyuncudan 20 sayı yiyip, üç sayı çizgisinin gerisinden de sadece 1 isabet bulabilince, ev sahibi devre sonunda 47-44 öne geçti.

Çabaları yetmedi

Efes’in dışarıdan krizi 3. çeyrekte de devam etti. Ev sahibi ise Jankunas’ı devreye sokunca son çeyreğe de 66-61 galip girdi. Dunston’ın kenarda olduğu dakikalarda boyalı alanda çöken, iki uzunla oynadığı dönemde Zalgiris’ten sürekli orta mesafe şutlar yiyen Efes, fark 12 sayıya çıktıktan sonra yine üç sayı çizgisinin gerisindeki isabetlerle ayakta kalmaya çalıştı. Ledo ile Simon 7’de 4’lük başlangıcın ardından 8’de 1 ile oynayan temsilcimize yine ivme kazandırdı. Dunston’ın pota altındaki sayılarıyla son 2 dakikaya girilirken skoru 86-83’e getiren Efes umutlansa da, Jasikevicius’un elinde her sene parlayan guardların bu yılki sürümü olan Pangos, milli takım kadrosunda bulunduğu için Efes’te forma giyemeyen Doğuş’un da yokluğunun avantajıyla bulduğu 5 sayıyla Litvanya ekibini galibiyete taşıdı.

*Ümit Avcı’nın Milliyet Gazetesi’ndeki yazısıdır.