ışıl
2019 Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası Elemeleri B Grubu’ndaki üçüncü maçında A Milli Kadın Takımımız, Beyaz Rusya’yı 64-54’lük skorla mağlup etti.

Karşılaşmaya Işıl Alben, Olcay Çakır Turgut, Bahar Çağlar, Tuğçe Canıtez ve Kuanitra Holingsvorth beşiyle başlayan millilerimiz, ilk sayılarını Işıl ile kaydetti. Düşük tempoda başlayan mücadelede iki takımda hücumda skor üretmekte zorlanırken, Ay Yıldızlılarımız özellikle Tuğçe ve Işıl ikilisiyle ritim buldu. Tuğçe’nin basketiyle son dakikaya girilirken 17-8’lik üstünlüğü yakalayan millilerimiz, periyot sonunda da 11 sayılık farkı yakaladı (19-8). İkinci çeyreğin başında hücum ribaundlarını değerlendiren Beyaz Rusya, 13.dakikada farkı 7 sayıya indirdi (19-12). Ancak Cansu Köksal’ın üç sayılık basketiyle bu periyottaki ilk sayılarını kaydeden millilerimiz karşısında Rytsikava ile orta mesafe isabet kaydeden Beyaz Rusya, durumu da 25-20’ye getirdi. Ay Yıldızlılarımız, mücadelenin ilk yarısını 32-24 önde kapattı.

Üçüncü çeyreğe hızlı başlayan A Milli Kadın Takımımız, Işıl Alben’in üç sayılık basketi ve Kuanitra Holingsvorth’un da boyalı alandaki etkili oyunuyla farkı çift haneli rakamlara taşıdı (38-24). Mola alan Beyaz Rusya, ara sonrasında ilk sayılarını Rytsikava ile buldu. Mücadelenin final periyotuna 15 sayı farkla 50-35 üstün giren millilerimiz, karşılaşmanın dördüncü çeyreğinde de etkili oyununu sürdürdü. Bu bölümde Bentley’in sorumluluk almasıyla skor kaydeden Beyaz Rusya, Leuchanka’nın da basketiyle 35.dakikada farkı 9 sayıya indirdi (54-45). Ancak A Milli Kadın Takımız, son bölümde kontrolü elinden bırakmadığı mücadeleden 64-54 galibiyetle ayrıldı.

TÜRKİYE (64): Işıl Alben 19, Pelin Derya Bilgiç, Bahar Çağlar 1, Olcay Çakır Turgut 9, Tuğçe Canıtez 13, Ayşe Cora, Elif Emirtekin, Melis Gülcan, İlayda Güner, Kuanitra Holingsvorth 15, Cansu Köksal 7, Esra Ural Topuz