a-milli-kadin
2019 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkını elde etmeyi hedefleyen A Milli Kadın Takımı medya ile buluştu.

11 Kasım Cumartesi günü deplasmanda Estonya ile oynayacağı karşılaşma öncesi antrenmanlara başlayan Ay Yıldızlılar, çalışmalarını gerçekleştirdiği Sinan Erdem Spor Salonu’nda medya ile bir araya gelerek kendilerine yöneltilen soruları yanıtladı.

Saat 11:00’de başlayan antrenmanın ilk 30 dakikalık bölümü basına açılırken, çalışma öncesi Milli Takım teknik, idari ve sporcu kadrosu objektiflerin karşısına geçti.

Ekrem Memnun: “Avrupa Şampiyonası’na Çok Önem Veriyoruz”

A Milli Kadın Takım Başantrenörü Ekrem Memnun, 2019 yılında düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’na katılmanın çok önemli olduğunu belirtti. Memnun, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “2019 Avrupa Şampiyonası için eleme karşılaşmaları oynayacağız. Bu şampiyonaya çok önem veriyoruz. Mutlaka bu turnuvaya katılmak istiyoruz. 2020 Olimpiyat Oyunları için de belirleyici bir turnuva olacak. Dolayısıyla ilk adım, grubumuzda ilk sırayı almak olacak. En iyi altı, ikinci de turnuvaya katılacak. Biz grup lideri olmak istiyoruz. Polonya ve özellikle de Belarus, sert ekipler. Olimpiyat Oyunları yıllarında turnuvalara herkes en iyi oyuncularıyla katılıyor. Biz çok önem verdiğimiz iki maç oynayacağız. İlk maçımızda Estonya ile deplasmanda karşılaşacağız. Deplasmanlar her zaman zor… Rakibimiz Estonya’nın büyük başarıları olmasa da genç ve mücadeleci bir takım. Estonya’yı çok ciddiye alıyoruz. İlk antrenmanımızı tamamladık. Cumartesi günü maçımızı oynayacağız. En iyi şekilde oynayabilir hale gelmek istiyoruz. Ufak sakatlıklarımız var. Sonuçta sezon yoğun geçiyor. O oyuncuların iyileşmeleri ve takımı hazırlayarak bir araya gelmemiz gerekiyor… En iyi şekilde maçlara hazır olacağız. Hep birlikte tek yürek olmak için Türkiye’de oynayacağımız maçlarda seyircilerimizi de salonda yanımızda görmek istiyoruz.”

A Milli Kadın Takımı, 11 Kasım Cumartesi günü deplasmanda Estonya ile karşılaştıktan sonra 15 Kasım Çarşamba günü de saat 19:30’da Ankara Spor Salonu’nda Polonya ile karşı karşıya gelecek.  Maçlar TRT Spor ekranlarında basketbol severler ile buluşacak.

Kadınlar Avrupa Şampiyonası Eleme Grupları ve B Grubu maç programı şu şekilde oluştu:

A Grubu B Grubu C Grubu D Grubu E Grubu F Grubu G Grubu H Grubu
Slovakya Türkiye Rusya Yunanistan Fransa İspanya Belçika İtalya
Karadağ Belarus Macaristan İsrail Slovenya Ukrayna Çekya İsveç
İzlanda Polonya Litvanya Büyük Britanya Romanya Hollanda Almanya Hırvatistan
Bosna Hersek Estonya Arnavutluk Portekiz Finlandiya Bulgaristan İsviçre Makedonya

 

Tarih A Takım B Takım
11 Kasım 2017 Estonya Türkiye
11 Kasım 2017 Polonya Belarus
15 Kasım 2017 Belarus Estonya
15 Kasım 2017 Türkiye Polonya
10 Şubat 2018 Estonya Polonya
10 Şubat 2018 Belarus Türkiye
14 Şubat 2018 Türkiye Estonya
14 Şubat 2018 Belarus Polonya
17 Kasım 2018 Estonya Belarus
17 Kasım 2018 Polonya Türkiye
21 Kasım 2018 Polonya Estonya
21 Kasım 2018 Türkiye Belarus