orhun ene
Bu sezon ligin yeni takımlarından olan Tofaş’ta koç Orhun Ene, yaklaşan yeni sezon öncesi takımı, hazırlık süreci, transferler ve kulüp hedefleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Orhun Ene şunları kaydetti:

İhtiyaca uygun 3 transfer

“Bu iskeletin üzerine ihtiyacımıza uygun 3 transfer yaptık. Onların takıma uyumu açısında da Bormio kampı bizim için çok faydalı oluyor. Altyapımızdan gelen oyuncular ile bünyemizdeki Türk ve yabancı oyuncuların katkısıyla belli bir periyot yapacağımıza inanıyorum. Oynadığımız lig, çok güçlü takımlara sahip. Her maçı kazanan, kazanamasa dahi sahaya elinden gelen her şeyi koyan bir takım oluşturmak istiyoruz.”

Üst taraftaki takımları yenmek istiyorsak…

“Altı yabancılı sistemin heyecan ve görsel anlamda bazı olumlu yanları olsa da sahada oynayacak oyuncuların sayısı belli. Kadrolar kadar iyi hazırlanmak ve iyi basketbol oynamak önemli. Biz bu farkları kapatıp üst taraftaki takımları yenmek istiyorsak güçleri dengelemeliyiz. Bu sezon bizim için avantajlı bir yıl olacak. Avrupa kupası maçı oynamayacağız. Sezon içerisinde lige daha fazla konsantre olacağımızın da farkındayız. Bu avantajı da sezon içinde kullanacağız. Keşke Avrupa kupası oynasak ama ligde ilk yılımız olduğu için katılamıyoruz.”

İç sahada maç kaybetmemeliyiz

“Birincisi, güçlü bir kulübün iyi oyunculardan kurulu kadroyla şampiyonluk mücadelesi vermesi. Diğeri de daha mütevazı bütçeyle kulübünü ve şehrini seven, sahada da kazanmak için elinden geleni yapan bir kulüp modeli. Biz ikinci kısma dahiliz. Bu modelin taraftarlar açısından da çok değerli olduğunu düşünüyorum. Salona gelecek taraftarın etkisi çok büyük. Basketbolu iyi bilen, oyuna doğru müdahale edebilen, oyuncuyu her zaman destekleyen taraftar kitlesinin bir takımı bir yerden bir yere getirdiğini hepimiz gördük. İç sahada oynayacağımız birinci maçtan itibaren desteğe ihtiyacımız var. Bugün Spor Toto Basketbol Ligi’nde deplasmanda maç kazanmak çok zor. Bunu bu sene biz de yaşayacağız. Bu yüzden iç sahada alacağımız galibiyetler, ligdeki konumumuz için belirleyici olacak. Bu yüzden iç sahada maç kaybetmemeliyiz. Bu sezon inşallah istediğimiz atmosferi buluruz.”