Kariyerine Amerika’da, Kolej Ligi’nde devam etme kararı aldıktan sonra bir anda hem kulübü hem de federasyon yetkililerini karşısında bulan genç basketbolcu Ömer Faruk Yurtseven’e Fenerbahçe’nin ardından Milli Takım kapısı da şimdilik kapandı.

Yetiştiği takım olan Fenerbahçe’nin profesyonel kontratını, NCAA (Amerika Kolej Ligi) fırsatını değerlendirmek için kabul etmeyen Ömer Faruk Yurtseven bu kararı sonrası çok sert eleştirilere maruz kalmıştı ve geçtiğimiz hafta kulübü tarafından A Takım ile olan ilişiği kesilmişti.

Ömer kulübündekinden sonra yeni bir şoku da Milli Takım’da yaşadı.Yaş kategorisinde Milli Takımın en önemli oyuncusu olan Ömer, Genç Milli Takım’ın son aday kadrosunda olmasına rağmen kampa davet edilmedi. Ömer 25 Mart ile 3 Nisan arasında Almanya’da düzenlenecek Albert Schweitzer turnuvasının aday kadrosunda yer almış bu da TBF’den resmi olarak açıklanmıştı.

CNN Türk’ün aldığı bilgiye göre Ömer Faruk aday kadroda yer aldığı Genç Milli Takım’dan kamp başlamadan önce çıkarıldı. Ömer’in adı bugün kampın başladığını duyuran TBF’nin haberindeki listede hala yer alıyor fakat antrenman fotoğralarından da görüleceği üzere Ömer Faruk kampta bulunmuyor.
28. Kez Almanya’nın Mannheim kentinde düzenlenecek olan Albert Schweitzer turnuvası, U18 kategorisinde milli takımların resmi olmayan Dünya Şampiyonası olarak görülüyor. Turnuvaya NBA scoutları yoğun ilgi gösterirken, turnuvada oynayan birçok genç oyuncu daha sonra Euroleague ve NBA gibi seviyelerde yıldız olmayı başardılar.

Resmen açıklanan aday kadroda hala adı bulunmasına karşın genç oyuncunun neden kampta olmadığına dair TBF’den bir açıklama yapılmadı. Bu arada hatırlayacağınız üzere Ömer Faruk Yurtseven’in aldığı kararı hem Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay hem de Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Hidayet Türkoğlu eleştirmiş ve Türkoğlu oyuncuların kaçarak NBA yolunu tutmalarının doğru olmadığını söylemişti.

Kaynak: CNN Türk