mccollum
Milliyet Gazetesi yazarı Ümit Avcı, Anadolu Efes – Olympiakos maçını değerlendirdi.

Temsilcimiz, Ergin Ataman yönetiminde sahasında çıktığı ilk Euroleague maçında Yunan rakibini yıkmaya çok yaklaştı, McCollum-Simon ikilisiyle etkili olsa da son çeyrekte Spanoulis’i de durduramayınca salondan üzgün ayrıldı.

THY Euroleague’de 14. hafta mücadelesinde CSKA ile liderlik koltuğunu paylaşan Olimpiakos’u konuk eden Anadolu Efes, 61-58’lik skorla art arda 4, toplamda 11. yenilgisini tattı.

Ergin Ataman yönetiminde çıktığı ilk maçta Khimki karşısında 3 çeyrek olumlu işler yapabileceğinin sinyalini veren temsilcimiz, Olimpiakos karşısında biraz daha ilerlediğini gösterdi ancak savunmadaki olumlu işler hücuma yansımayınca salonu üzgün terketti.

Savunmada yardımları daha agresif yapan, adam değişmekten artık korkmayan Efes, rakibine ilk 4 dakikada 4, 3. çeyrekte ise tam 8 top kaybı yaptırdı. Yani enerjisinin yüksek olduğu anlarda istediklerini yaptı. Ancak kazanamama baskısı, hücumda bomboş turnikelerin kaçmasına neden olunca, o hatalar bir türlü skora yansımadı. Çok kötü gününde olmasına rağmen, sürekli potayı düşünen Ledo’nun tercihleri, konuk takımın devrede 33-25 önde olmasının en önemli nedenleri arasındaydı.

2. yarıda Ataman hücumda McCollum’a alan yaratmaya çalıştı. Simon’dan gelen şutlar da bu düzene katkı sağladı. Ancak Dunston ile Stimac’ın devreye girememesi ve şutları sokan Spanoulis etkisi, konuk takımı ayakta tutmayı başardı. 3. çeyrekte rakibin 8 top kaybına karşılık 1 top kaybetmişken bunu avantaja çevireme nedeni, hücumdaki hatalardı.

Son dakika içinde McCollum’ın faulleriyle farkı 1’e indirmişken yapılan iyi savunma sonrası verilen hücum ribauntu ile direnç kırıcıydı. McCollum’ın son denemesinde 3 sayı isabeti çıkmayıp, taktik faul tercihi de gelmeyince, Komşu evine mutlu dönmeyi başardı.

*Ümit Avcı’nın Milliyet Gazetesi’ndeki yazısıdır.