Galatasaray Odeabank koçu Ergin Ataman, sarı-kırmızılı takımı ve A Milli Erkek Basketbol Takımı’nı aynı anda çalıştırmayı tercih ettiğini söyledi.

Küçükçekmece Belediyesi’nin projesi kapsamında, moderatörlüğünü Ümit Avcı ve Ayşe Nur Alkaya’nın yaptığı “Zirvedikeler” panelinde Göksenin Köksal ile Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde gençlerle buluşan Ataman, “Avrupa Kupası’nda oynadığımız hiçbir maçta hakem baskısı hissetmedik. Demek ki Avrupa Kupası’nda saygınlığımız vardı.” dedi.

Hangisi beni daha çok isterse…
Her iki görevi de gururla yapıyorum. Sistem tercihini yapacak federasyondur. Sezon içinde milli maç olmamasına rağmen yine de sadece milli takımı çalıştıracak antrenör olursa ve ilk tercihleri bensem o zaman benim tercih yapmam gerekecek. Ben her iki tarafla da gururla ve zevkle çalışıyorum. İki taraftan birinde olmam gerekirse en çok hangi taraf beni istiyorsa, en çok kimin bana ihtiyacı varsa ben o tarafta olurum.

Mesajım hem Galatasaray’a, hem de Türkiye Basketbol Federasyonu’na. En azından bir yıl daha, bu tercihi yapacak durum olmasaydı. Ben hislerimle hareket eden bir antrenörüm. Türk Milli Takımı’nda görev, tabii ki herkese nasip olmaz. Milli görevden kaçmak bize yakışmaz. 3 senede nasıl iki tarafı birlikte götürdüysem, önümüzdeki yıl da sezon içinde maç olmayacağı için ikisini birlikte götürmeyi tercih ederim.

2016 Olimpiyat Oyunları Eleme maçlarında mücadele edecek A Milli Takım’ın 16 kişilik aday kadrosunu Spor Toto Basketbol Ligi’nde play-off çeyrek final serisinin biteceği gelecek hafta başında açıklayacağız. Ben kadromuza güveniyorum.

Kadroların yarısı Türk, yarısı yabancı olmalı
Kariyerinde Eurochallenge Cup, Saporta Kupası ve son olarak da Eurocup’ı alan Ergin Ataman, Euroleague’in resmi sponsorlarından ‘nesine.com’ tarafından gerçeğinin birebir aynısı olarak hazırlatılan Euroleague kupasını göstererek, bu kupayı da istediğini dile getirdi.

ULEB Avrupa Kupası’nı kazandıkları bu sezon hakem konusunda sıkıntı yaşamadıklarına dikkati çekerek, “Avrupa Kupası’nda oynadığımız hiçbir maçta hakem baskısı hissetmedik. Demek ki Avrupa Kupası’nda saygınlığımız vardı. Final maçında mükemmel yönetim vardı. Herhalde saygın kulübüz. Geçen sezon Avrupa Ligi’nde çok sıkıntılarımız olmuştur ama bu sezon herhangi hakem sıkıntısı yaşamadık.” ifadelerini kullandı.

Türk veya yabancı diye ayırmamak gerekiyor. Gençlerimizi ABD’li veya Avrupalı oyuncularla rekabet edebilir seviyeye getirmek gerekiyor. Benim takımımda 8 yabancı oyuncu var ama o yabancıların içinde Sinan ve Göksenin önemli dakikalarda sorumluluk alıyor. Bu bir rekabet meselesi. Oyuncularımız yabancı basketbolcularla oynayarak becerilerini ve kapasitelerini artırıyor. En azından takım kadrolarının yarısının yabancı, yarısının Türk oyuncudan kurulmasının doğru olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

15 tane kupa kazandım. Özgüven çok önemli. Takımı seçerken yıldız oyuncularla birlikte, oynamaktan keyif alan oyuncuları seçmeniz gerekiyor. Teknik ekip çok önemli. Sihir denilen şey çok güzel çalışmanın ürünü. Türk basın mensupları buna sihir der ama biz çalışma ve emek deriz. (basketfaul)