Kyrie, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bence genel olarak çok savunma yapılmıyor. Takımlar sanki 1960larda veya ’70lerdeymişiz sayı atıyorlar. 132-112 ya da 142-121 maçlar bitiyor. Savunma yok. Yok yani. Utah-Boston maçında karşılıklı bunu yaptık (98-86) ve her geceki eforla karşılaştırınca farkı anlıyorduk. NBA oyuncularının yerine ve oynadığımız maçlara göre bunu ben anlıyorum, ama bazen de adamlara el kaldırıp şutlarını kaçırtmanız gerek.”

“Hepimiz NBA oyuncusuyuz ve çemberi temiz gördüğünüzde, eminim %50’sinden fazlasını atabiliriz. Hiçbir savunma ve efor yok. İşin sonu şuraya varıyor: kimse bu kadar fazla sayı atmamalı.”

Irving, hücum oyuncularının becerilerine saygısızlık etmediğini, ama savunmaların buna göre tepki vermesi gerektiğini söyledi:

“Hücum oyuncularına, şutlarında isabet buldukları için takdir sunmalısınız fakat aynı zamanda ikili sıkıştırma veya topu birinin ellerinden alma vurgusunu da düşünüyorum. Bunlar, takım arkadaşlarınıza harika bir oyuncuyu veya takımı savunduklarınızda yardım etmek için yaptığınız ufak şeyler ve bu tarz kolektif eforlar, yüksek skorlu maçları limitlemek için önemli.”

Milwaukee Bucks, sezonda 121.1 sayıyla maç başına en çok sayı üreten takım. Önceki sezon 113.5 ile Golden State Warriors bu alanda liderdi ve bu sezon, oyuncular 22 kez 40+ sayıyı geçti. (Sporx)