ledo
Milliyet Gazetesi yazarı Ümit Avcı, Anadolu Efes – Baskonia maçını değerlendirdi.

Lacivert-beyazlı temsilcimiz İspanyol rakibi karşısında son 3 dakikaya 8 farklı önde girse de üstünlüğünü koruyamadı, 12. maçında 9. yenilgisini aldı, Euroleague’de ilk 8 takımın kalacağı çeyrek finalden sezonun ortası bile gelmemişken oldukça uzaklaştı.

THY Euroleague’de Anadolu Efes, sahasında Baskonia’ya 82-81 yenilmekten kurtulamadı. Ne yazık ki Efes bir kez daha enerjisini sadece 10 dakika sahaya yansıttığı bir maç oynadı, bu bile kazanmasına yetecekti belki ama kader anlarında yapılan çok basit hatalar ve yanlış şut seçimleri hevesimizi kursağımızda bıraktı. Maçın başında artık rakipler için koz haline gelmeye başlayan iki 5 numaralı düzeni Baskonia da çok iyi kullandı, kısaların penetleri ile dağıttığı temsilcimizin savunmasını cezalandırarak ilk çeyreği 24-19 önde kapadı.

Shengelia-Poirier ikilisinin sayıları ile boyalı alanı yüzde 62.5 ile kullanan İspanyollar, devre sonunda da 45-42 öne geçen taraftı. 20 dakikada yenen 45 sayı, Euroleague’in en fazla sayı yiyen takımı için artık olağan bir duruma dönmeye başlamıştı!

24. dakikada Janning’in sayılarıyla fark çift hanelere çıkınca, Efes anca uyandı. Stimac’ın boyalı alandaki olağanüstü mücadelesi ve ribauntları toplaması, konuk takımı dışarıya püskürtürken, hücumda da McCollum sahne aldı. Zaten o atarsa var olan Efes de, tempoyu artırdı.

Son çeyreğin başında 74-65 ile 9 farkı yakalayan temsilcimiz, bitime 3.5 dakika kala 79-71 önde olan taraftı. Ancak sadece 10 dakikalık enerjinin yetmeyeceği, tek oyuncunun attıklarıyla Euroleague’de gülünemeyeceği ortaya çıktı. McCollum’ın zorlamaya başladığı hücumlar, canımızı çok yaktı, son 3 saniyede çizgiye giden Baskonia maçı da kazandı. Ancak 3 saniye kala alınan mola sonrası topun oyuna sokulurken kaybedilmesi de bu seviye için gerçekten çok ağırdı!

*Ümit Avcı’nın Milliyet Gazetesi’ndeki yazısıdır.