Novak
FIBA Avrupa Direktörü Kamil Novak, Euroleague’in uluslararası basketbola zarar verdiğini dile getirdi. Novak öte yandan milli takım maçlarının sporun bütünlüğü açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Basketbolda milli takım maçlarının Euroleague takımları tarafından yapılan fiili boykotla çok ağır bir biçimde zarar gördüğünü söyleyen Kamil Novak, gelinen bu noktada Avrupa Birliği’nin spor konusunda oynaması gereken rol hakkında konuştu.

Novak açıklamasında “Geçen ay Brüksel’de bir araya gelen Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor Konseyi’ne katılan Avrupa Spor Bakanları, milli takımların hayati önemini kabul eden Avrupa spor modelini destekleyici açıklamalar yaptılar. Yerel liglerin rekabet gücünü, birkaç büyük spor kulübüne akan para dengesizliğine karşı koruma ihtiyacını vurguladılar. Açıkçası, 28 bakanın hepsi, Avrupa Birliği çapında gerçek ve ortak bir endişe olduğunu ileri sürdü.” ifadelerini kullandı.

“Milli takım maçları aidiyet duygusunu güçlendiriyor”

Milli takımların önemini ifade eden Novak, “Milli takım maçları kritik bir rol oynuyor ve bütün ülkelerde sporun gelişimi açısından bir lokomotif görevi görüyor. Milli takımlar altyapıdan başlayarak spor ile dayanışmayı teşvik edip spor yoluyla entegrasyona katkıda bulunur. Aynı zamanda Avrupa çapında ve hayatın her kesiminden gençlere ilham vererek, onlara yeni fırsatlar sunar. Şu an milli takım maçlarının bütünlüğü tehdit altında çünkü bazı büyük kulüpler özel liglerde yarışmayı tercih etmekte ve tüm Avrupa spor modelini tehlikeye atmaktadır. Birkaç büyük kulübün elinde tuttuğu gelir, diğerlerini rahatça geride bırakabilir. Örneğin basketbolda milli takım maçları Euroleague takımları tarafından yapılan fiili boykotla çok ağır bir biçimde zarar görüyor.” dedi.

“Euroleague basketbola zarar veriyor”

Euroleague’in uluslararası basketbola zarar verdiğini söyleyen Novak, “Euroleague Ticari Varlıkları tarafından çıkarılan bir takvim çatışması nedeniyle, Eylül 2017’de düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda milli takımlarını temsil eden 77 Euroleague oyuncusundan yalnızca 13 tanesi Kasım 2017’deki FIBA Basketbol Dünya Kupası Eleme maçlarına katılmak üzere kulüpleri tarafından serbest bırakıldı. Bu %80’lik düşüşün, Euroleague Ticari Varlıkları’nın ikinci organizasyonu olan Eurocup maçlarının Kasım 2018’deki milli takım pencereleri sırasında oynamasına karar vermesi nedeniyle, yaklaşan eleme maçlarında da devam etmesi bekleniyor. Takımların birçoğunun orada yer almak için her sene yeterlilik kazanmasının gerekmediği elit bir lig de, yerel liglerdeki rekabetin seviyesini ve yoğunluğunu etkilemektedir. Bu da Avrupa sporunun ruhuna aykırı bir durum.” şeklinde konuştu.