simon
Milliyet Gazetesi yazarı Ümit Avcı, Khimki – Anadolu Efes maçını değerlendirdi.

Lacivert-beyazlı temsilcimiz, Rus rakibine karşı 3. periyotta öne geçme başarısı da gösterdi ama son 10 dakikada potasında 29 sayı görünce sonuca ulaşamadı, Euroleague’in 13. haftası sonunda 3 galibiyette kaldı.

THY Euroleague’in 13. hafta mücadelesinde yeni antrenörü Ergin Ataman ile Rusya’da Khimki’ye konuk olan Anadolu Efes, rakibine 86-68 yenildi, 10. mağlubiyetini tattı.

Perasovic ile yollarını ayırdıktan sonra Khimki deplasmanında Ataman yönetiminde hem savunma, hem de hücumda farklılıklar göstereceğinin mesajlarını veren Anadolu Efes, ilk çeyrekte çok fazla top kaybı yapmasının sıkıntısını yaşadı, potasında 26 sayı görüp, 10 dakikalık bölümü 7 farklı geride kapadı.

Khimki farkı çift hanelere çıkarsa da, adam değişmeli savunma ile rakibinin temposunu düşürmeyi başaran Efes, geri dönüş fırsatı buldu. Perasovic yönetiminde çok fazla kullanılmayan bu sistem ve iki 5 numaranın yan yana oynaması yerine, daha hareketli bir takımda ısrar edilmesi, maça 12’de 7 üç sayı isabetiyle başlayan ev sahibinin yüzdesinin düşmesine de neden oldu, devre sonunda temsilcimiz 37-33 ile farkı 4’e indirmeyi bildi.

3. çeyrekte Ergin Ataman yönetiminde kilit isimlerden birisi olması beklenen McCollum, 3 kez attığı sayıyla temsilcimizi öne geçirse de, ev sahibi son çeyreğe 57-56 galip giren takım oldu.

32. dakika 59-58 geçilirken, Efes’in eski hastalığı nüksetti, top kayıpları sonrasında kolay basketler bulan Khimki karşısında yelkenler bir anda suya indi. 13-1’lik seri ile farkı çift hanelere çıkaran Khimki, temsilcimizin telaş hücumlarını da çabuk basketlerle cezalandırdı, salondan 18 farkla galip ayrıldı.

*Ümit Avcı’nın Milliyet Gazetesi’ndeki yazısıdır.