hidayet-turkoglu
Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Milliyet’ten Menderes Özel’e konuştu.

İnsanımızın basketbolun içine daha da çekilmesi için neler yapılmalı? Eskiden parklarda, sokaklarda daha çok pota vardı. Karşılaşmaların oynandığı Spor Sergi Sarayı İstanbul’un göbeğindeydi.

Tesis çok önemli. En önemli örneğini Fenerbahçe’de görüyoruz. Takım, oturmuş bir taraftar kitlesine de sahip oldu. O kitle basketbolu sürekli takip ediyor. Basketbolu ülke geneline tesisleşerek yaymak istiyoruz. Ancak devlet ve sponsor desteğine ihtiyacımız var. Tesisler bu tip birlikteliklerle mümkün. Bu anlamda bizim THY’yle birlikteliğimiz çok kıymetli. Paradan çok, bize kattıkları değeri önemsiyoruz. Bize çektikleri reklam filmleri, bunları yaymaları bu işin en önemli yanı. Medyanın da basketbola biraz daha fazla el atması lazım. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Mesela THY, Euroleague’e 2020’ye kadar sponsor. Bunu medyada daha görünür hale getirirsek Türkiye genelinde insanlar basketbol bilgisini artıracaktır.

Son yıllarda Anadolu’da basketbola ilginin arttığını, daha önce adını duymadığımız takımların büyüklere karşı mücadele ettiğini görüyoruz.

Süper Lig ve onun bir altı TBL büyük ilgi görüyor. Sakarya şu an Süper Lig’e çıkma mücadelesi içinde. Eskişehir, Bursa, Afyon ve ülke genelinde taraftar kitlesinin takımını her daim desteklediğini görüyoruz. Bu bizi bırakın federasyonu, bir basketbolsever olarak çok mutlu ediyor. Eksik olduğunu düşündüğümüz şehirler var; belediye başkanlarıyla görüşüp basketbol takımı kurmalarına teşvik ediyoruz.

Anadolu salon açısından da sıkıntılı mı?

Sayın Cumhurbaşkanı’yla her zaman görüşüyoruz bu konuyu. Futbol anlamında inanılmaz tesisler, 30’a yakın statlar yaptılar. Basketbol olarak bir kriter getirmeye çalışıyoruz. Avrupa’nın en iyi liglerinden biri olarak görüyoruz kendimizi. Doğal olarak o kritere uymamız gerekiyor. Bu eksiği gidereceğiz.

Federasyonla THY’nin ortak projeleri var mı?

Birkaç projemiz var. İlker Bey sıcak bakıyor. Euroleague Dörtlü Finali’nin ülkemize gelmesinin baş mimarı İlker Bey’dir. Organizasyonu 5 yıl aradan sonra tekrar Türkiye’ye getirmesi büyük başarıdır. Fenerbahçe’nin şampiyon olması Türkiye’ye zirve yaptırdı. Bu tip organizasyonlar ülke basketboluna, ekonomisine ve dünya çapında görünürlülüğüne değer katar. Bunu ülkeye kazandırdığı için İlker Bey ve THY ekibine teşekkür etmeliyiz. THY’yle maddi anlamda ortaklığımızın dışında manevi anlamda değerli bağlarımız var. THY ile spor artık bir bütün bence. Öyle bir noktaya geldik ki isteseler bile bu işin içinden çıkamazlar. Bu anlamda onlara projeler sunuyoruz. Spor Bakanlığı’mızın öncülüğünde 2023 Dünya Şampiyonluğu’na adaylığımız verebileceğim bir örnek. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına inanılmaz hazırlanacağız. Olimpiyatlardan sonra en büyük organizasyon olan Dünya Şampiyonası’nı Türkiye’ye getirmeye çalışırken THY’nin desteğine ihtiyacımız var.

Dörtlü Final’de Türk oyuncuların aldığı süre eleştiri konusu oldu. Sizin 5 yabancı oyuncu konusundaki görüşünüz biliniyor. Türklerin oyun süresini nasıl artırabiliriz?

Göreve geldiğimizden beri en çok kafa yorduğumuz konu. Maalesef geçmişte yapılan yanlış planlamaların sıkıntısını çekiyoruz. Aslında hata demek de zor. Çünkü sonunda basketbol kazanmış. Ama kulüpler bazında kazanmış. Takımlarımızın 4’ü Euroleague, 3’ü çeyrek final oynuyor. Alt organizasyonlarda Banvit, Şampiyonlar Ligi’ni finalde kaybetti. Diğer takımlarımız da Avrupa’da çok iyi işler yaptı. Kadınlarda Fenerbahçe Euroleague finali oynadı. 4 Türk takımı Eurocup yarı finali oynadı; Yakındoğu kazandı. Sonunda kazandık ama maalesef Türk oyunculara istenilen süreler verilmedi. Kulüplerle çözüm üretmeye çalışıyoruz. Oyuncu havuzumuzu güçlendirmeye başladık. Yeni yaptığımız U18 altyapı ligi, önümüzdeki yıl kuracağımız Basketbol Geliştirme Ligi gibi çalışmalarımız var. En büyük sıkıntımız 18-22 yaş arası gençlerimizin yeterince süre alamaması. Çocuklarımızın maç oynayarak süre almasını istiyoruz; onları arenaya hazırlamalıyız. 18 yaşında, hem fizik hem basketbol olarak gelişmemiş bir çocuğumuzu Udoh gibi adamlarla aynı kafese koyuyoruz. Udoh 28-30 yaşında, fizik olarak kuvvetli. 18-20 yaşındaki gencin onla mücadele etmesini bekliyoruz. Kuracağımız liglerle, belki alt liglerde daha fazla süre almalarını sağlayarak kendisini geliştirmesi sağlamak ve onları Süper Lig’e hazırlamak istiyoruz. Yabancı konusuna da el atıp belli bir noktaya getireceğiz. Şu an radikal karar vermek çok zor. Sonuçta bir başarı gelmiş. Çocuklarımızsa bu seviyede oynayacak noktada değil. Hem çocukları hem kulüpleri düşünmeliyiz. Şu an bir jenerasyon değişikliği yaşıyoruz. 2001-2002 jenerasyonunun çok başarılı olduğunu farkındayız. Biz de kurduğumuz U18 takımlarımıza bu jenerasyonu yönlendirmek istiyoruz ki, kendilerinden 1-2 yaş büyüklerle çıkıp mücadele versinler. Bu onları hem basketbol hem de fizik olarak geliştirecektir. Bu çocuklarımızı bu şekilde oynatmaya başladığımız zaman, 16 yaşındaki çocuğumuz 2023’te 22-23 yaşında, gerekli tecrübeyi kazanmış olacak. Şu an Hidayet Türkoğlu geldi, bu yabancı sorununu çözdü, beklemeyin.

Milli Takım ne zaman şekillenecek? Ersan İlyasova, Ahmet Düverioğlu konuları ne aşamada?

Ersan’la Ömer Aşık’la görüşmelerimiz sürüyor. İkisi de Milli Takım’a dahil olacaklarını söyledi. Ahmet ise bizim Milli Takım’da oynamak istediğini bildirdi. Biliyorsunuz daha önce Ürdün Milli Takımı’nda oynadı. Şu an Ürdün Basketbol Federasyonu’yla görüşüyoruz. İnşallah en kısa zamanda bu sorunu da çözer onu da Milli Takım’a dahil ederiz.

Udoh ABD’de takım arkadaşınızdı, 2 yılda müthiş gelişti. Ne düşünüyorsunuz?

1.5-2 yıl Udoh’la zaman geçirdim. Clippers’taki son dönemimdi. Şu an CEO’muz olan Ömer Onan, o zaman Fenerbahçe’nin yardımcı menajeriydi. Beni aramışlardı, “Udoh için ne düşünüyorsun?” diye. Ben de “Gözü kapalı alın” demiştim. “Oyunculuğunun dışında da size çok değer katacak” dedim. İlk geldiğinde uyum sıkıntısı yaşadı. 2-3 ay bocaladı ama ondan sonra inanılmaz yükselen bir grafiği oldu. Kendisini iyi tanıdığım için bana tesadüf gelmiyor. Uzun boylu bir adamın MVP seçilmesi herkesi şaşırttı ama ben şaşırmadım.

Obradovic’i nasıl buluyorsunuz?

Ona söz söyleyebilecek birini tanımıyorum. 17. Dörtlü Final, 9’unu kazanmış. İnanılmaz bir başarı. Fenerbahçe böyle bir koça sahip olduğu için şanslı. Her zaman hedefleri olan, şampiyonluğu hedefleyen bir koç. Son üç yıla baktığınızda müthiş bir grafik var. Sonunda bu sene de şampiyonluğun gelmesi hiç tesadüf değil. 3 yıldır aynı kadroyla oynuyor. Bu oyunculardaki kaliteyi görüp, bunlarla başarılı olacağım demesi için de ayrıca bir Obradovic zekasına, bilgisine sahip olması gerek.