San Antonio Spurs’ün efsanevi başantrenörü Gregg Popovich, basketbolun son dönemde 3 sayılık oyunlar üzerine kurulmasına karşı eleştirel yaklaşımını her fırsatta gösteriyordu. Efsane, Celtics maçı sonrası bir kez daha eleştirisini yeniledi.

Popovich, “Daha önce de defalarca kez söyledim. Umarım, basketbol giderek daha fazla sirke döner ve 4 sayılık şutları da getirirler. O zaman herkes adına daha harika, daha eğlenceli bir oyun ortaya çıkar.” ifadelerini kullandı.

San Antonio Spurs, bu sezon son 13 maçta aldığı 10 galibiyetle tekrar playoff için iddialı hale geldi ve 38 maçta 21 galibiyete yükseldi.

“ÜÇLÜKLERDEN 20 YIL BOYUNCA NEFRET ETTİM”

Gregg Popovich, daha önce de “Üçlük atıştan 20 yıl boyunca nefret ettiğini” dile getirdi.

Bazı aralıklarla üçlük atışlardan ne kadar hazzetmediğini yineleyip duran Popovich, üçlüklere verilen önemin NBA’in analitik hareketle ilerlemesinden ötürü olduğunu da söyledi:

“Pota altı oyun artık işe yaramıyor. Artık hızlı koşan, içeriye girip dışarı pas veren, farklı pozisyonlarla eşleşebilen ve kısa oyuncularla oynayabilen uzun oyunculara ihtiyacınız var.”

“Bugünlerde üçlüğe karşı verilen önem çok büyük, çünkü analitik olarak doğruluğu kanıtlanmış durumda. Bugün bir maçtan sonra istatistik kağıdına baktığınızda ilk göz attığınız şey üçlükler. Eğer sizin üçlükleriniz girdiyse ve diğer takımın girmediyse, kazanıyorsunuz. Ribaundlara, top kayıplarına veya hızlı hücum savunmasına falan bakmanıza gerek bile kalmadı. Umursamıyorsunuz bile. Üçlük atışın etkisi bu kadar büyük, ve kanıtı da herkesin bunu merkeze koyarak oynamasıyla görülüyor.”

“Ben nefret ediyorum, hep ettim. 20 sene üçlükten nefret ettim. O yüzden şu şakayı hep yapıyorum; eğer oyunu değiştireceksek, dört sayılık atış yapalım. Çünkü insanlar üçlüğü severse, dörtlüğü gerçekten severler. Hele beş sayılık atış olursa millet koltuğundan fırlar. Harika olur. Artık basketbol diye bir şey kalmadı, güzelliği bitti. Çok sıkıcı oldu. Ama artık durum böyle ve buna göre çalışmanız gerekiyor.” (Sporx)