2019 yılında Çin’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek Dünya Basketbol Şampiyonası elemelerinde mücadele eden A Milli Erkek Takımımızın başarılı oyuncusu Furkan Korkmaz, FIBA’ya açıklamalarda bulundu.

Antrenmandan önce ve sonrasında şutu üzerinde çok çalıştığını söyleyen Furkan Korkmaz, “Güçlü olduğum yönleri daha da güçlendirmek benim için çok önemli. Eğer bu seviyede basketbol oynuyorsanız her zaman formunuzun zirvesinde olmalısınız. Bunun farkındayım. Öncelikle iyi olduğum yönlerimi geliştirip daha sonra zayıf olduğum yönlerimi düzeltmeye çabalıyorum. Benim en iyi yönüm de şutlarım.” dedi.

Zaman zaman maç içerisinde farklı pozisyonlarda oynadığını da belirten genç oyuncu, “Her oyuncunun farklı yetenekleri var ve zaman zaman bunu maçlarda görüyoruz. Ben de atletik bir basketbolcu olmamın avantajlarını kullanmaya çabalıyorum. Rakibin oyun seçeneklerini çözebildiğim için savunmaya da yardımcı olabiliyorum. Nerede durmam gerektiğini ve nerede topa hamle yapmam gerektiğini biliyorum. Tecrübe kazandıkça daha iyi bir basketbolcu oluyorum.” ifadesini kullandı.

NBA kariyerinin ilk günlerine de değinen Furkan Korkmaz, o süreci ve yaz döneminde yakaladığı fırsatı şu şekilde değerlendirdi: “İlk iki ay ABD’de yaşam benim için çok zor geçmişti. Ama sonrasında alıştım. Tabii ki her zaman bir adaptasyon süreci yaşanır. Benim için bu süreç iki aydı. İki aydan sonra basketbola, ülkenin kültürüne ve insanlarına alıştım. Yaz ayları benim için çok önemliydi. Çünkü sezon boyunca fazla süre alamamıştım. Oyunumu ve sezon boyunca neler öğrendiğimi gösterebilmem için bu yaz iyi bir fırsat oldu. Milli maçlar da beni Yaz Ligi’ne hazırladı. Her şey yolunda gittiği için çok mutluyum.”

Karadağ ve Slovenya karşılaşmalarına da değinen genç oyuncu, bu iki maçla ilgili olarak görüşlerini şu şekilde aktardı:

“Hem Karadağ hem de Slovenya basketbolda ekol ülkeler. Ama ben her zaman bizim ne yaptığımızın rakibimizin ne yaptığından daha önemli olduğunu söylemişimdir. Bizim farklı yeteneklere sahip oyuncularımız var. Bence Slovenya maçı biraz daha zor geçecek. Çünkü onlar hem son Avrupa Şampiyonu hem de maçın ev sahibi durumundalar. Önümüzdeki iki maç sonrakilere daha avantajlı çıkabilmek açısından da önemli. Ben ve Cedi Osman sezon içinde maalesef takımda olamayacağız. O yüzden umarım Karadağ ve Slovenya maçlarını kazanıp elemelerin ikinci aşamasına iyi bir başlangıç yapabiliriz.”

Son olarak Ankara seyircisinin desteğinin altını çizen Furkan Korkmaz, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Son iki maçta Ankara’da harika bir atmosfer vardı. Ankara seyircisi hem basketbolu çok iyi biliyor hem de bizi asla yalnız bırakmıyorlar. Onların önünde oynarken, üzerimizde milli forma olduğunu sonuna kadar hissediyoruz.”