ferit-sahenk
Fenerbahçe’nin Doğuş Grubu ile 3 yıllık sponsorluk anlaşması imzalamasının ardından Ferit Şahenk açıklamalar yaptı.

Ferit Şahenk’in sözleri şu şekilde:

“Saygı değer Başkanım, çok değerli başantrenörüm, genel menajerim, değerli basın mensupları ve sevgili konuklar; sizleri saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum. Grubumuz ile Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı arasında gerçekleştireceğimiz sponsorluk imza törenine hepiniz hoş geldiniz.

Avrupa’nın en iyi takımı olarak tarihe adını yazdıran, başarılarıyla ülkemizi gururlandıran Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı ile Doğuş markamızın bir araya gelmesinden büyük bir mutluluk duyuyorum.

Doğuş Grubu olarak toplumsal yaşamın gelişimine öncülük yapma sorumluluğunu taşıyoruz. Bu çerçevede, “Doğuş’tan iyi bir gelecek” vizyonumuz ile pek çok alanda projeler geliştiriyoruz.

Bu vizyon ile başta basketbol olmak üzere, hepimizi aynı coşku ve heyecan çemberine alan sporun çeşitli dallarına ve sporculara daima destek olduk, olacağız.

Grubumuzun eski iştiraklerinden Garanti Bankası ile birlikte uzun yıllar basketbolun yanında olduk. 2001 yılında başlayan 12 Dev Adam, 2005 yılında başlayan Kadın Milli Takımı ve 2013 yılından bugüne devam eden Kadın, Erkek ve Genç Tekerlekli Sandalye Milli Takım sponsorlukları halen bugün de aynı heyecan ile Garanti Bankası tarafından sürdürülüyor.

Bunun yanı sıra Doğuş Grubu olarak 2015 yılında Avrupa’nın bir numaralı basketbol organizasyonu Euroleague ile iki yıllık bir işbirliği gerçekleştirerek hem Euroleague’e hem de Eurocup’a destek verdik.

Profesyonel seviyedeki desteklerimizin yanı sıra, sosyal sorumluluk projemiz ‘oyunda kal’ ile 3 yılda 4 şehirde 58 basketbol sahası yeniledik ve 80.000’den fazla çocuğumuza spor yapma imkanı sunduk. Önümüzdeki dönemde de, gençlerimize ulaşma imkanı verecek yeni bir platform üzerinde çalışıyoruz.

Bu noktada Darüşşafaka ile olan işbirliğimize de değinmek isterim. 2013 yılında yapmış olduğumuz ve önemli bir kısmı eğitim desteğinden oluşan anlaşma ile oluşturduğumuz yapının hem sahada hem de sporun sosyal gücünü gösterme anlamında fark yarattığına inanıyoruz. Bizim için çok kıymetli olan Darüşşafaka kurumları ile işbrliğimiz farklı bir içerikle ve yine eğitim odaklı olarak devam edecektir.

Türkiye’de basketbola son yıllarda artan ilgiyi büyük bir mutlulukla takip ediyoruz. Kuşkusuz bu ilginin arkasında takımlarımızın Avrupa Liglerinde kazandığı başarılar ve Ülkemizde düzenlenen büyük basketbol organizasyonları yatmakta.

Son olarak Fenerbahçe Basketbol Takımı’nın ülkemizde düzenlenen Euroleague Fınal Four’da oynadığı maçların taraftarlıktan öte bir heyecanla tüm Türkiye tarafından izlenmesi, bu alandaki başarıları toplum olarak sahiplenmeye ne kadar hazır olduğumuzu da ortaya koydu.

Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı, Avrupa’nın en üst düzey ligini şampiyon olarak tamamladı ve Türk Basketbol Tarihinin en büyük başarılarından birine imza attı. Baş antrenör Zeljko Obradovic, başarılarla dolu kariyerine bir şampiyonluk daha ekledi, tüm Türkiye’ye büyük bir sevinç yaşattı.

Bu vesile ile kendisine ve takımımızın kıymetli oyuncularına hepimiz adına bir kez daha takdir ve teşekkürlerimi iletmek isterim. Doğuş Grubu olarak, tüm Türkiye’ye bu büyük mutluluğu yaşatan takımımıza bir destek de biz vermek istiyoruz.

Fenerbahçe ile imzalayacağımız isim sponsorluğu anlaşmasının yürürlüğe girmesi ile birlikte Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı’nın adı Fenerbahçe Doğuş olacaktır. Fenerbahçe Kulübü’ne de bu nezaketinden ötürü bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Avrupa’nın en iyi basketbol takımıyla; profesyonel yönetim anlayışını ve takım ruhunu işine yansıtan Doğuş Grubu birlikteliğinin ülke basketbolunu daha da ileri bir noktaya taşıyacağına yürekten inanıyorum.

Bu kıymetli işbirliğinin memleketimize hayırlı olmasını diliyor; bu vesileyle bu beraberliğe ve Doğuş Grubu’na gösterdiği teveccüh ve destek için başta Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Sayın Aziz Yıldırım olmak üzere, Fenerbahçe Yönetim Kuruluna, değerli genel Menajerimiz Maurizio Gherardini’ye, Baş Antrenörümüz Zeljko Obradoviç’e ve ekibine, tüm sporcularımıza, kulübümüzün değerli üyelerine ve sporseverlere teşekkürlerimi sunuyorum.

Beraberliğimizin Türk Basketboluna, Fenerbahçe’mize ve Doğuş Grubu’na hayırlı olmasını dilerim.

Basketbola olan özel ilgisiyle ilgili soruya Ferit Şahenk, “1983-87 yılları arasında Boston’daki üniversite zamanıma gider. Şu anda basketbol oynamayı dahi bilmem. Topu verin potaya atamam ama basketbolun mücadelesine hayranım. Yani son dakikalarına kadar müthiş bir heyecan. Oradaki ruhu görebiliyorsunuz. Çok başka bir mücadele. Hele ki böyle bir kulüpte böyle bir hocayla böyle bir başkanla beraber bu heyecanı tatmak bir başka. Son dönemde bizim Hırvatistan’da yatırımlarımız var, 2-3 tane de turnuva yaptık. Basketbolun ne kadar önemli bir spor olduğunu gördük. 4.5 milyon nüfusu olan Hırvatistan’da bu kadar başarılı bir oyunsa basketbol, 80 milyonluk Türkiye’de çok daha iyi olacağına düşünüyorum. Bizim Darüşşafaka Cemiyeti’yle olan beraberliğimiz de bu düşüncenin, bu vizyonun başlangıcıdır. Darüşşafaka’yla olan beraberliğimizdeki strateji tabii ki Şahenk ailesinin böyle önemli bir kurumla çok uzun sürelerde buluşması olmuştur. Hatyta biliyorsunuz Ayhan Şahenk Spor Salonu’nu da rahmetli Ayhan Bey yapmıştı. Bizim desteğimiz hep devam ederdi. Basketbolda da Türk gençliğinin daha fazla şans bulabileceği, genişleyebileceği bir takım olsun istedik. Bu misyon aynen devam etmekte. İyi bir Fenerbahçeliyim, büyük bir aşk benim için. Bu anlamda çok mutluyum. Fenerbahçe’nin başarısı Euroleague’de Türkiye için çok önemli. Daha da ötesinde basketbolun oynandığı memleketlerde Doğuş Grubu’nun da yatırımları var. O anlamda Euroleague çok önemliydi. Biz Darüşşafaka ile Euroleague’e girmek için bir takım kurduk. Euroleague lisansı ve başarısı olan böyle büyük bir camiayla da sponsorluğumuz devam edecek.”

Darüşşafaka ile Fenerbahçe basketbol takımlarının birleşmelerinin söz konusu olmadığını belirten Şahenk, “İki takım kendi kulvarlarında koşacaktır. Bizim Fenerbahçe ile olan ilişkimiz bir sponsorluktur. Yakın gelecekte Sayın Başkanımızın uygun göreceği şekilde yönetim kurulunda gerekli düşünceleri paylaşacağız. İcra komitesi oluştuğu zaman sevgili kardeşim İbrahim Kutluay da katılacak” ifadelerini kullandı.