Fenerbahçe Tyler Ennis’i transfer etti.

Fenerbahçe, son olarak NBA takımlarından Los Angeles Lakers forması giyen Kanadalı oyun kurucu Tyler Ennis ile 1+1 yıllık sözleşme için anlaşmaya vardı.

Yeni sezon hazırlıkları kapsamında çalışmalarını sürdüren Fenerbahçe, kadrosunu Los Angeles Lakers’ın başarılı oyun kurucusu Tyler Ennis ile güçlendirdi.

1.91 boyunda olan ve oyun kurucu pozisyonunda forma giyen başarılı oyuncu, yeni sezondan itibaren Fenerbahçe’nin başarısı için mücadele edecek.

Tyler Ennis kimdir?

24 Ağustos 1994 tarihinde Kanada’nın Brampton şehrinde dünyaya gelen Tyler Ennis’in iki erkek üç de kız kardeşi bulunuyor. Brampton’da büyüyen ve basketbola da burada başlayan Ennis, daha sonra Amerika’nın yolunu tuttu ve New Jersey’de Saint Benedict’s Prep isimli lisede basketbol kariyerine başladı. Burada oldukça başarılı yıllar geçiren Tyler, 2011-2012 ve 2012-2013 yıllarında kazandığı bireysel ödüllerle de dikkat çekti. Kanadalı oyun kurucunun bu performansı, onun kendi yaş grubunda en önemli oyun kuruculardan biri olarak anılmaya başlamasını sağladı. Ennis, 2013 yılında ESPN tarafından yayımlanan ülke genelinde en iyi oyuncular listesinde 20. sırada bulunuyordu.

Tyler Ennis, çok önemli okullardan (UCLA, Memphis, Louisville, Illinois ve Syracuse) burs teklifi aldı ve yoluna Jim Boeheim yönetimindeki Syracuse organizasyonunda devam etme kararı verdi. Kolej’deki ilk senesinde dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Ennis, kendi konferasında en iyi savunma beşinin yanı sıra en iyi çaylak beşinde de kendisine yer buldu ve konferans genelinin en iyi ikinci beşinde seçildi. Kanadalı oyun kurucu, 2014 yılının Mart ayında NBA Draft’ına katılacağını açıkladı.

26 Haziran 2014’te Phoenix Suns tarafından 18. sıradan seçilen Tyler Ennis, NBA kariyerine 20 yaşında başlamış oldu. NBA kariyerindeki ilk maçta 29 Ekim 2014 tarihinde Los Angeles Lakers’a karşı süre alan Ennis, sezonun ilk bölümünü Phoenix ve NBDL ekiplerinden Bakersfield ile geçirdi. Kanadalı oyun kurucu, 19 Şubat 2015 tarihinde ise Milwaukee Bucks’a takas edildi ve sezonu burada bitirdi. Ennis, 2015-2016’da da Milwaukee forması giymeye devam etti.

2016 yılının Eylül ayında Houston Rockets takımına takas edilen Ennis, sezona da burada başladı. Houston ile 31 maça çıkan Ennis, 2016-2017 sezonunu Los Angeles Lakers ile çıktığı 22 maçla noktaladı.

Tyler Ennis, NBA’deki dördüncü sezonuna da Los Angeles Lakers ile başladı ve toplamda 54 maça çıktığı sezonu Lakers ile noktaladı. Ennis, NBA’deki kariyer rekorunu da 8 Nisan 2018’de oynanan Utah Jazz mücadelesinde ürettiği 22 sayıyla kırdı.

Geçtiğimiz yıl EuroLeague’de Kızılyıldız formasıyla Fenerbahçemize karşı oynayan Dylan Ennis’in kardeşi olan Tyler, sporla iç içe olan bir aileden geliyor. 1994 doğumlu olmasına rağmen birçok farklı takım ve seviyede önemli tecrübe edinmiş olan Ennis, aynı zamanda Kanada Milli Takımı’nın formasını da giyiyor. Tyler Ennis, Kanada formasıyla alt yaş gruplarında ve A Takım seviyesinde farklı turnuvalarda boy gösterdi.