Fenerbahçe - Real Madrid
Fenerbahçe – Real Madrid maç önü notları şu şekilde:

Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı, Turkish Airlines Euroleague Final Four ilk maçında Real Madrid ile karşılaşıyor.

Fenerbahçe’de Son Durum

Üst üste üçüncü kez Final Four oynayacak olan ve ülke basketbol tarihine adını şimdiden altın harflerle yazdırmış olan Fenerbahçe, bu sezon Euroleague’de çıktığı 33 maçta 21 galibiyet elde etti. Fenerbahçe, normal sezonu 18 galibiyet ile beşinci sırada bitirdikten sonra Play-off serisinde Panathinaikos Superfoods’u, saha dezavantajına rağmen 3-0 ile geçti. Fenerbahçe, saha avantajına sahip olmadan Play-off serisini 3-0 ile geçen ilk Euroleague takımı unvanını da elde etti. Fenerbahçe, daha önceki iki Play-off tecrübesinde de Maccabi Tel Aviv ve Real Madrid’i 3-0’lık serilerle geçmiş ve Final Four yapmıştı.

Fenerbahçe, Spor Toto Basketbol Süper Ligi’nde de oldukça başarılı bir performans çizdi. Normal sezonu 28 galibiyet ve iki yenilgiyle lider bitiren Fenerbahçe, son 21 lig maçından galibiyetle ayrıldı ve Fenerbahçe Ülker Sports Arena’da oynanan 15 karşılaşmayı da kazandı. Obradovic’in öğrencileri, son lig maçında Halk Enerji TED Ankara Kolejliler’i 55-101 ile geçmeyi bildi.

Zeljko Obradovic, bu sezon Euroleague ilk beşlerinde 11 farklı oyuncuya yer verdi ve hiçbir oyuncu, tüm maçlara ilk beşte başlamadı.

Ekpe Udoh, son 14 Euroleague maçının 13’ünde çift haneli sayılarda verimlilik puanına erişti ve son 16 Euroleague maçının 15’inde en az bir top çaldı. Yıldız oyuncu, son altı Euroleague maçında da en az bir blok yaptı.

Bogdan Bogdanovic, üst üste son altı Euroleague maçında ve son 14 Euroleague maçının 13’ünde çift haneli sayılarda skor buldu. Bogdan, son 10 Euroleague maçında da en az iki 3 sayı isabeti kaydetti.

Ali Muhammed, son 11 Euroleague müsabakasının 10’unda en az iki 3 sayı isabeti buldu ve son yedi Euroleague maçında da 10 ya da daha fazla sayı kaydetti.

Nikola Kalinic, son dokuz Euroleague maçının sekizinde en az bir 3 sayı isabetine ulaştı.

Zeljko Obradovic, 8 Euroleague şampiyonluğuyla birlikte Euroleague’in en başarılı koçu. Hiçbir oyuncu ya da koçun, Zeljko Obradovic’ten daha fazla Euroleague şampiyonluğu bulunmuyor.

Ekpe Udoh, 7.6 ribaund ortalamasıyla ligin ribaund lideri ve verimlilik puanı sıralamasında da 19.9 ile üçüncü sırada. Yıldız oyuncu, blok istatistiklerinde de 2.1 ile bu yıl ilk sırada yer alıyor. Udoh’un Euroleague kariyerinde yakaladığı toplamda 2.2 blok ortalaması, bu organizasyon tarihinin en iyi değeri olarak dikkat çekiyor.

Bogdan Bogdanovic, Play-off’larda 26 verimlilik puanı ortalamasına ulaştı ve bu alanda lider. Sırp yıldız, Play-off’larda 19.3 sayı ortalaması yakaladı ve bu departmanda da en iyi ikinci oyuncu olarak dikkat çekiyor.

Play-off’larda Ekpe Udoh, 2 blok ortalamasıyla lig lideriydi ve ikinci sırayı da 1.7 ortalamayla Jan Vesely aldı.

Ali Muhammed bu sezon Euroleague’de 74 üç sayı isabeti kaydetti ve bu alanda en yüksek değere sahip isim.

Luigi Datome %95.74 ile serbest atış kullanıyor ve bu alanda sezonun lideri konumunda. Datome, aynı zamanda Euroleague tarihinin de %90.97 serbest atış ortalamasıyla birlikte en iyi dördüncü ismi.

Real Madrid’de Son Durum

Avrupa basketbol tarihinin en başarılı takımlarından biri olan Real Madrid, müzesinde 9 Euroleague, 4 Saporta Kupası, 1 Eurocup, 1 Koraç Kupası ve 5 Kıtalararası Kupa şampiyonluğu bulunduruyor. Real Madrid, ülkesi İspanya’da da 33 Lig, 26 İspanya Kupası, 4 İspanya Süper Kupası şampiyonlukları elde etti.

Pablo Laso tarafından çalıştırılan Real Madrid’in kadrosunda Sergio Llull, Rudy Fernandez, Felipe Reyes, Luka Doncic, Anthony Randolph, Gustavo Ayon, Jaycee Carroll, Othello Hunter, Jeffery Taylor, Trey Thompkins, Dontaye Draper, Andres Nocioni ve Alex Suarez gibi önemli isimler bulunuyor.

Real, bu sezon Euroleague’de oynadığı 34 maçta 26 galibiyet elde etti. Normal sezonu 23 galibiyet ve 7 yenilgiyle lider bitiren Real Madrid, Play-off turunda da Darüşşafaka Doğuş’ 3-1 ile geçti.

Pablo Laso’nun öğrencileri, Avrupa’nın en çekişmeli liglerinden biri olarak kabul edilen İspanya Ligi ACB normal sezonunu da 25 galibiyet ve 7 mağlubiyet ile lider bitirdi. Real Madrid, İspanya Ligi’ndeki son dokuz maçını kazanırken, Final Four öncesi çıktığı son resmi maçta MoraBanc Andorra’yı 86-88 ile geçti.

Real Madrid’de bu sezon 11 farklı oyuncu Euroleague maçlarına ilk beşte çıktı. Tüm mücadelelerde ilk beş başlayan tek isim Gustavo Ayon oldu.

Sergio Llull, son 12 Euroleague maçının 11’inde çift haneli sayılarda skor üretti ve bu mücadelelerin hepsinde, aynı zamanda çift haneli sayılarda verimlilik puanına da ulaştı.

Luka Doncic, son 12 Euroleague maçında da en az bir 3 sayı isabeti buldu ve son sekiz Euroleague maçında da en az bir top çaldı.

Gustavo Ayon, son 10 Euroleague maçının dokuzunda çift haneli sayılarda verimlilik puanına erişti.

Sergio Llull, 5.9 asist ortalamasıyla lig genelinde üçüncü, 16.4 sayı ortalamasıyla ise lig genelinde beşinci sırada yer alıyor. Llull, Play-off’larda ise 5.8 asist ortalamasıyla ikinci, 18.5 sayı ortalamasıyla ise üçüncü sırayı elde etti. Yıldız oyuncu, 2.77-1’lik asist-top kaybı ortalamasıyla, Euroleague tarihinin bu alanda en iyi üçüncü ismi. Llull, Euroleague’de bugüne dek 365 üç sayı isabeti buldu ve bu alanda lig tarihinin en iyi sekizinci ismi. Asistlerde de Llull, Euroleague tarihinde beşinci basamakta bulunuyor (890 asist).

Real Madrid’in tecrübeli ismi Felipe Reyes, Euroleague kariyerinde bulduğu 2607 sayıyla bu alan lig tarihinin en iyi beşinci oyuncusu. Reyes, ribaundlarda da toplam 1581 ribaund ile ikici sırada bulunuyor ve hücum ribaundlarında 615 ile liderliğin sahibi. Reyes, aynı zamanda bugüne dek 286 kez Euroleague maçına çıktı ve bu istatistiğiyle, Euroleague tarihinde en çok forma giyen ikinci isim olarak dikkat çekiyor.

Takım İstatistikleri (Fenerbahçe – Real Madrid)

Atılan Sayı: 76.2 – 86.0
Yenilen Sayı: 73.9 – 78.6
Ribaund: 32.5 – 36.3
Asist: 17.2 – 20.5
Top Çalma: 6.5 – 6.8
Blok: 3.4 – 3.0
2 Sayı: %51.7 – %56.9
3 Sayı: %39.6 – %37.5
Serbest Atış: %75.4 – %76.7

İstatistik Liderleri (Fenerbahçe – Real Madrid)

Sayı: Bogdan Bogdanovic (14.5) – Sergio Llull (16.4)
2 Sayı %’si Lideri: Ekpe Udoh (%58.3) – Gustavo Ayon (%71.4)
3 Sayı %’si Lideri: Luigi Datome (%45.9) – Jonas Maciulis (%51.5)
Serbest Atış %’si Lideri: Luigi Datome (95.7) – Jaycee Carroll (%90.7)
Ribaund: Ekpe Udoh (7.6) – Anthony Randolph (5.3)
Asist: Kostas Sloukas (4.6) – Sergio Llull (5.9)
Top Çalma: Bogdan Bogdanovic (1.2) – Rudy Fernandez (1.2)
Blok Lideri: Ekpe Udoh (2.1) – Anthony Randolph (1.1)
Verimlilik: Ekpe Udoh (19.9) – Sergio Llull (16.8)