dixon
Milliyet Gazetesi yazarı Ümit Avcı, Baskonia – Fenerbahçe Doğuş serisinin 3. maçını değerlendirdi.

Sarı-lacivertli temsilcimiz büyük bölümünü geride götürdüğü maçın dördüncü çeyreğine girilirken farkı 1’e indirerek ümitlendi ancak rakibine verdiği 15-0’lık seriden sonraki toparlanma galibiyete yetmedi, üç galibiyete ulaşan takımın Belgrad biletini alacağı çeyrek finalde durum 2-1’e geldi.

Euroleague çeyrek final serisinin 3. maçında Baskonia’ya konuk olan temsilcimiz, Obradovic yönetiminde 4. sezonda, 12. çeyrek final maçında ilk yenilgisini 88-83’lük skorla yaşadı.

İstanbul’dan 2-0’lık avantaj ile Vitoria’ya gelirken temsilcimiz için tempoyu mutlaka düşürmek gerek yorumunu yapmıştık çünkü Baskonia’nın istediği tempoda, deplasmanda kazanmak kolay olmayacaktı. Zaten İspanyollar da, Shengelia’nın 2. çeyrekte 2 faule ulaşarak kenara geldiği kısa bölüm dışında bizden kısa beşle oynadı, avantaj sağladı.

Obradovic’in sürpriz şekilde ilk 5’e koyduğu Dixon, hücumda beklentileri karşılasa da, Wanamaker ile birlikte ön alanda savunmada çok aksayınca, rakibin kısaları Beaubois ile Huertas, tempoyu ele aldı. Bir de Thompson sezon boyunca aksayan savunmasını yine tekrar edince ev sahibinin havaya girmesi zor olmadı. Fenerbahçe özellikle rakibin iki 5 numara ile sahada kaldığı anlarda potaya giderek, kenardan gelen Sloukas’ın etkili performansıyla oyunda kalmaya çalıştı ama ilk yarıda 16-9 üçlük atan Baskonia’yı durdurmak kolay olmadı.

Son çeyrekte çöktü

2. yarıda İstanbul’daki son maçta olduğu gibi temsilcimiz de atarak kazanmaya çalıştı, Guduric’in üçlükleri farkı 1 sayıya kadar indirip bizi umutlandırdı ama son çeyrek felaket başladı. Önce Timma’yı, ardından Shengelia’yı 4 numaraya koyan Baskonia, iki hareketli ismiyle 3 dakikada 12 sayı üretti, 35’te seriyi 15-0’a çıkardı. Oyunun genelinde rakipten uzun beşle sahada kalan Obradovic, son 5 dakikayı onlardan da kısa oynamayı seçti, 3 guardı aynı anda sahaya sürüp, Datome’yi 4 numaraya çekti. Baskı sonuç da verdi, 10-0’lık seri geldi ama maçın yıldızı Beaubois çok kritik üçlükle seriyi uzatmayı bildi.

*Ümit Avcı’nın Milliyet Gazetesi’ndeki yazısıdır.