cedi-osmann
EuroBasket 2017 Panorama (8. Gün)

EuroBasket 2017’nin sekizinci günü C ve D Gruplarında oynanan beşinci ve son maçlarla birlikte tamamlandı. Böylelikle turnuvanın grup aşaması sona ererken, grupların şekillenmesiyle birlikte tüm son 16 eşleşmeleri belli oldu. Letonya’ya kaybeden Milli Takımımız İspanya ile eşleşti. (EuroBasket 2017 Panorama)

Öne çıkan performanslar

Köşemizin ilk konuğu, kaybedilen Karadağ maçında triple double performansına imza atan Andrei Mandache olacak. Mandache, 14 sayı 10 ribaunt 11 asist ile çok önemli bir performansa imza attı. Büyük Britanya galibiyetinde 30 sayı 8 asist yapan Alexey Shved, Milli Takımımız karşısında 28 sayı 7 ribaunt ile oynayan Kristaps Porzingis, Çekya’ya 4/4 üçlük ile 25 sayı atan Bojan Bogdanovic, Macaristan karşısında 20 dakikada 20 sayı 8 ribaunt yapan Pau Gasol ve Belçika’ya karşı 22 sayı 7 ribaunt üreten Boban Marjanovic bu köşemizin diğer konukları oldu.

Tamamlanamayan geri dönüşün sahibi: Büyük Britanya

Grupta herhangi bir iddiası olmayan Büyük Britanya son maçında Rusya ile karşılaştı. İddiasız rakibi karşısında farkı ilk yarının sonunda 14 sayıya kadar çıkaran Rusya, yakalanmaktan kurtulamadı. Büyük Britanya üçüncü çeyreğin ortasında başlattığı geri dönüşü maçın bitimine 3.5 dakika kala tamamladı ve farkı 1’e kadar indirse de Shved’in devreye girmesiyle birlikte hayalleri suya düştü ve maçı Rusya kazandı.

Rusya’dan üçlük sağanağı (32’de 14)

Büyük Britanya karşısında alınan galibiyette Rusya üçlük olup yağdı. Karşılaşmayı 14 üçlük isabeti ile kapatan Rusya, bunu 32 denemede yapınca %44’lük yüksek bir yüzde tutturmuş oldu. 14 üçlüğün 6’sı Alexey Shved’den gelirken, 3’ünü de Vorontsevich kaydetti.

İspanya 29 basketin 26’sını asist üzerinden buldu

Asist/top kaybı konusunda turnuvanın en başarılı takımlarından biri olan İspanya, Macaristan engelini geçerken yine top paylaşımı konusunda üst seviye bir maç oynadı. Macaristan karşısında 29 basket (18 ikilik, 11 üçlük) bulan İspanya bunların 26’sını asist üzerinden bulmayı başardı. İspanya’da süre alan 11 oyuncudan 10’u asist hanesini işletirken, tek asist yapamayan oyuncu Sastre oldu.

Belçika çember taşladı (%28 saha içi isabeti)

Dün akşam Türkiye karşısında aldığı mağlubiyet ile elenen ve Sırbistan’a karşı formalite maçı oynayan Belçika hücumda çok kötü bir görüntü çizdi. 40 dakikada sadece 17 basket bulan Belçika (%28 isabet ile), bu sayede de 54 sayıda kalarak turnuvanın en kötü hücum performansına imza atarak veda etti.

Hırvatistan’da 8 oyuncunun 7’si üçlük isabeti buldu

Çekya karşısında gruptaki son maçını oynayan ve rahat bir galibiyet alan Hırvatistan, üç sayı çizgisinin gerisinde başarılı bir gün geçirerek dikkat çekti. Takımca 25’de 13 isabet (%52) kaydeden Hırvatistan’da, 3 sayı deneyen 8 oyuncunun 7’si isabet buldu. Bogdanovic 4, Bender, Kruslin, Ukic 2’şer, Ramljak, Simon ve Popovic 1’er isabet bulurken üçlük deneyen fakat isabet kaydedemeyen tek isim Dario Saric oldu.

Bugünden akılda kalanlar

Bugünden akılda kalanlar köşemizde bugün Pau Gasol’ü ağırlıyoruz. Macaristan karşısında maçı 20 sayıyla tamamlayan Gasol, ilk yarıda 14.sayısını kaydederken aynı zamanda EuroBasket tarihinin de en skorer oyuncusu olma onurunu yaşayarak tarihe geçti. Rekorun bir önceki sahibi Tony Parker’dı.

En iyi kaybedenler (Cedi ve Clark)

En iyi kaybedenler köşemizde bugün Cedi Osman ne yazık ki ilk sırada. Letonya karşısında 4 üçlük isabeti bulduğu karşılaşmayı 24 sayı 6 ribaunt 5 asist yaparak tamamlayan Cedi Osman’ın bu performansı günün en iyi kaybedeni olmasına neden oldu. Bir diğer konuğumuz ise Büyük Britanya’dan Daniel Clark. Rusya karşısında yapılan geri dönüşün mimarlarından olan Daniel Clark’ın 21 sayı 2 ribaunt 6 asistlik performansı boşa gitti.

*** HızlıHücum.com ***
EuroBasket 2017 Panorama