milli-takim
EuroBasket 2017 Panorama (6. Gün)

EuroBasket 2017’nin altıncı gününde toplam 12 maç oynandı. Slovenya’nın İzlanda karşısında aldığı farklı galibiyet ile başlayan gün, günün en önemli maçında İspanya’nın Hırvatistan’ı mağlup etmesiyle devam etti. Milli Takımımız da Belçika karşısında çıktığı tamam ya da devam maçını kazanarak adını son 16’ya yazdıran takımlardan biri olmayı başardı. (EuroBasket 2017 Panorama)

Öne çıkan performanslar

İsrail karşısında tamam ya da devam maçında Gürcistan’da 25 sayı 19 ribaunt 4 asist ile harika bir performansa imza atan Tornike Shengelia, Ukrayna karşısında 22 sayı 14 ribaunt ile turnuvadaki en iyi maçını çıkaran Jonas Valanciunas, Polonya galibiyetinde takıma liderlik yaparak 23 sayı 4 ribaunt 6 asist 3 top çalma yapan Thomas Heurtel, Porzingis’in faul problemine girmesinden dolayı Letonya’ya liderlik eden ve 22 sayı 6 ribaunt 3 top çalma üreten Janis Timma ve Yunanistan galibiyetinde skor yükünü çeken ve 24 sayı 6 asistlik performansa imza atan Petteri Koponen günün öne çıkan performanslarına imza atan oyuncular oldular.

Günün sürprizi Finlandiya’dan

EuroBasket 2017’de altıncı günün sürprizine Finlandiya imza attı. Sıkıntılı bir turnuva geçiren ve takım içi problemlere uğraştığı basına yansıyan Yunanistan’ı baştan sona etkili bir oyunla geçen Finlandiya, Fransa galibiyetinden sonra bir önemli sonuca daha imza attı. Genç yıldız Markkanen 17 sayı 6 ribauntluk yine etkili bir oyun koysa da maçın yıldızı bu kez 24 sayı 6 asist yapan Petteri Koponen oldu.

Letonya ve Fransa’dan çok önemli geri dönüş

Günün en önemli geri dönüşüne imza atan iki takım Letonya ile Fransa oldu. Açık favori olarak çıktığı Polonya karşısında özellikle ilk yarıda hücumda çok zorlanarak 26 sayı üretebilen Fransa, 3.çeyrekte bir ara 12 sayı farkla geri düştü. Fakat geri dönüşe başlayan Fransızlar, boyalı alanda Seraphin’i iyi kullanırken Heurtel’in de kritik anlarda aldığı sorumlulukla geri döndü ve maçı kazandı. Letonya da Rusya karşısında ilk yarının son anlarında 44-32 ile 12 sayı geri düşmüşken bir de Porzingis’in 4 faul almasıyla uğraşıyordu ki ikinci yarıyla birlikte iyi savunma ve yüzdeli hücumlarla geri dönüp, çift haneli farkla geriye düştükleri maçı 15 sayı farkla kazandılar.

Tamamlanamayan geri dönüşün sahibi: “Yunanistan”

Finlandiya karşısında şok bir yenilgi alan ve grupta kendisini ateşe atan Yunanistan, turnuvanın ev sahiplerinden Finlandiya ile karşılaştığı maçta 3.çeyreğin ortasında 20 sayı farkla geriye düştü. Ancak çabuk pes etmeyen Yunan takımı, Sloukas, Antetokounmpo ve Agravanis’in öne çıktığı bölümde son çeyrekte farkı 4’e kadar indirse de geri dönüşünü tamamlayamadı ve maçı kaybetti.

İtalya hücumda kayıp (59’da 18!)

Almanya karşısında mağlup olarak gruptaki ilk 2 şansını zora sokan İtalya hücumda çok büyük problem yaşadı. Sadece 55 sayıda kalan İtalya, hücumda 18/59 (%30) gibi çok düşük bir saha içi isabet yüzdesi kaybetti. 40 dakika boyunca 18 basket bulabilen İtalya’da haliyle asist sayısı da 8’de kaldı.

Gürcistan ribauntlarda ezdi (50-22)

Turnuvadaki kaderi için adeta bir final maçına ev sahibi İsrail karşısında çıkan ve uzatmalar sonunda mutlu sona ulaşan Gürcistan, ribauntlarda rakibini ezdi. Rakibine bu alanda 50-22 gibi çok önemli bir üstünlük kuran Gürcistan ayrıca rakip pota altında gerçekleşen 36 ribauntun 16’sını çekerek ikinci şans sayıları kategorisinde de öne çıkarak maçı uzatmaya götürüp galibiyeti almayı başardı. 50 ribauntun 19’unu Shengelia, 11’ini de Zaza Pachulia çekti.

Yunanistan’ı serbest atış yüzdesi yaktı (%58)

Finlandiya karşısında mağlup olarak son maçlar öncesi son 16 için sıkıntıya giren Yunanistan’ı faul yüzdesi yaktı. 20 sayı farkla geriye düştükten sonra son çeyrekte geri dönüş için adım atan ve farkı 4’e kadar indiren Yunanistan, serbest atış çizgisinin gerisinden 17/29 (%58) gibi düşük bir yüzdeyle oynaması sonuca tesir etti. Buna karşın Finlandiya ise 21/23 (%91) ile faul attı.

En iyi kaybedenler (Saric, Pustovyi ve Mandache)

En iyi kaybedenler köşemizde bugün dev maçta İspanya ile başa baş oynayan fakat son bölümde mağlup olan Hırvatistan’da 18 sayı 13 ribaunt 5 asistlik performansa imza atan Dario Saric ilk sırada. Litvanya karşısında sahadan farklı mağlup ayrılan Ukrayna’da ise bu turnuvada dikkat çeken isimlerden olan Artem Pustovyi bu akşam 29 sayı 8 ribaunt üreterek takımının ayakta kalan tek ismi oldu. Macaristan karşısında yakın bir çıkaran Romanya’da ise Andrei Mandache 24 sayıyla dirense de yeterli olmadı.

*** HızlıHücum.com ***
EuroBasket 2017 Panorama