kenan-sipahi EuroBasket 2017 Panorama
EuroBasket 2017 Panorama (5. Gün)

EuroBasket 2017’nin beşinci gününde C ve D Gruplarında toplamda 6 karşılaşma oynandı. Letonya’nın Büyük Britanya galibiyetiyle başlayan gün, Macaristan’ın günün sürprizine imza attığı karşılaşma ile devam etti. Gecenin son maçı ise Milli Takımımız’ın Sırbistan karşısındaki müthiş bir mücadelesine sahne oldu ancak maalesef kazanan Sırp takımı oldu. (EuroBasket 2017 Panorama)

Öne çıkan performanslar

Çekya karşısında 31 sayı 8 ribaunt 8 asistlik bir performans sergileyen Adam Hanga, Letonya’dan 28 sayı 8 ribaunt ile Kristaps Porzingis, 23 sayısı ile Hırvatistan’ı galibiyete taşıyan Bojan Bogdanovic, Büyük Britanya’ya 7/8 ile üçlük atıp 22 sayı kaydeden Davis Bertans ve Belçika galibiyetine 20 sayı 6 ribaunt 6 asist ile katkı veren Alexey Shved günün öne çıkan performanslarına imza atan oyuncular oldu.

Günün sürprizi Macaristan’dan

EuroBasket’te beşinci gün de sürprizsiz geçmedi. Çekya’yı 85-73’lük skorla mağlup etmeyi başaran Macaristan günün sürprizine imza attı. Baştan sona üstün götürdüğü maçın son bölümlerinde de geri dönüş için hamle yapmaya çalışan rakibi karşısında hata yapmayan Macaristan’da takım lideri Adam Hanga 31 sayı 8 ribaunt 8 asistlik harika performansıyla maça damgasını vurup yapılan sürprizde başrol oynadı.

Tamamlanamayan geri dönüşlerin sahibi: “Büyük Britanya, Karadağ ve Türkiye”

Tamamlanamayan geri dönüşler köşemizde bugün Büyük Britanya ve Karadağ var. Büyük Britanya’ya karşı maçın ilk dakikalarında Porzingis’i kullanarak başlayan ve o andan itibaren skor üstünlüğünü eline alan Letonya, 3.çeyrekte başlattığı üçlük bombardımanıyla farkı 29 sayıya kadar çıkardı. Son bölüme de rahat girdiğinden dolayı önemli oyuncuları kenara alarak rotasyona giden Letonya karşısında Büyük Britanya maçın bitimine 1 dakika kala farkı tek hanelere ardından da 5’e kadar indiren Büyük Britanya’ya geri dönüşü tamamlamak için süre yeterli olmadı.

Hırvatistan karşısında maça 15-0 seri yiyerek başlayan ve bu farkı maç boyunca eritemeyen ve tüm 2.yarı boyunca rakibini çift haneli farktan takip eden Karadağ, Rice önderliğinde son çeyrekte geri dönüş için hamle yaptı. 1 dakika kala farkı 1’e kadar indiren Karadağ’ın geri dönüş umutlarını Dario Saric attığı kritik basketle sona erdirdi ve karşılaşmayı takımına kazandırdı.

Tamamlanamayan geri dönüşlerin sahibi köşemizin son konuğu ne yazık ki Milli Takımımız oldu. Sırbistan karşısında çift haneli farkla geriye düşmesine ve maçın çok büyük bir bölümünü geride götürmesine karşın son çeyrekte 11-0’lık seriyle öne geçen Milliler bu üstünlüğünü koruyamadı. Bogdanovic’in sahne çıkarak takımını krizden kurtarmasıyla Milliler, geri dönüşünü galibiyet ile taçlandıramadı.

Letonya üçlük yağmuruyla maçı kopardı

Büyük Britanya karşısında Letonya ne zaman üçlük isabeti bulmaya başlasa farkı açtı. Özellikle ilk yarının sonunda ve 3.çeyrekte peş peşe hücumlarda üçlük isabeti bulmaya başlayan Letonya bu anlarda farkı hep çift hanelere çıkararak takımca havaya girip hücum verimini arttırdı. Letonya, bu maçta takım halinde 34 denemede 17 üçlük isabeti buldu.

İspanya hız kesmeden devam ediyor (41 fark)

Turnuvanın şampiyonluk favorisi İspanya, ilk 2 maçında Karadağ’a 39, Çekya’ya 37 fark attıktan sonra bugün de ev sahibi Romanya’yı Pau Gasol’ü dinlendirdiği maçta 41 sayı farkla mağlup etti. Tüm oyunculardan skor katkısı alan İspanyollar, 35 basketin 26’sını asist üzerinden yapmayı başardı.

Sırbistan ve Rusya ribauntlarda ağır bastı

Grubumuzda ilk 2 sıra için avantajı elinde bulunduran Sırbistan ile Rusya, bu akşam rakiplerini mağlup ederken özellikle hücum ribauntu ve ikinci şans sayıları noktasında ağır bastı. Rusya, Belçika karşısında ribauntlarda 35-23 üstünlük kurarken, 12 hücum ribauntu çekmeyi başardı. Sırbistan ise Milli Takımımız karşısında 39-23 üstünlük kurdu ve bizim pota altımızdaki 32 ribaundun 15’ini almayı başararak fark yarattılar.

En iyi kaybedenler (Dubljevic, Olaseni ve Melih)

En iyi kaybedenler köşemizde bugün Karadağ’dan Bojan Dubljevic, Büyük Britanya’dan Gabriel Olaseni ve Milli Takımızdan Melih Mahmutoğlu var. Hırvatistan karşısında takımının geri dönüş yapmaya çalıştığı noktalarda kaydettiği basketlerle takımına liderlik eden Bojan Dubljevic’in 17 sayı 11 ribauntu yetmedi. Büyük Britanya’da da Gabriel Olaseni 23 sayı 10 ribaunt ile oynamasına karşın takımını oyunda tutamadı. Milli Takımımızda ise Sırbistan karşısında iki kez geri dönüş için büyük hamle yaptığımız anlarda Cedi Osman ile yakalanan bu serilere önderlik eden Melih Mahmutoğlu’nun 5 üçlük isabetiyle attığı 19 sayı galibiyet için yeterli olmadı.

Bugünden akılda kalanlar (Cedi Osman’ın inanılmaz blokları)

Bugünden akılda kalanlar köşemizin bugünkü tek konuğu Cedi Osman. Sırbistan maçında birbirinden güzel 2 blok yapan Cedi Osman uzun yıllar hafızalara kazınacak hareketlere imza atmış oldu. O anları bir kez daha yaşayalım:

5.Günün Sayı Liderleri

1) Adam Hanga – 31 sayı
2) Kristaps Porzingis – 28 sayı
3) Bojan Bogdanovic – 23 sayı
4) Gabriel Olaseni – 23 sayı
5) Davis Bertans – 22 sayı

5.Günün Ribaunt Liderleri

1) Willy Hernangomez – 13 ribaunt
2) Juancho Hernangomez – 12 ribaunt
3) Bojan Dubljevic – 11 ribaunt
4) Andrey Vorontsevich – 10 ribaunt
5) Gabriel Olaseni – 10 ribaunt

5.Günün Asist Liderleri

1) Andrew Lawrance – 10 asist
2) Janis Strelnieks – 9 asist
3) Stefan Jovic – 9 asist
4) Teddy Okereafor – 9 asist
5)  Adam Hanga – 8 asist

*** HızlıHücum.com ***
EuroBasket 2017 Panorama