israil
EuroBasket 2017 Panorama (4. Gün)

EuroBasket 2017’nin dördüncü gününde A ve B Gruplarında toplamda 6 karşılaşma oynandı. Fransa’nın İzlanda karşısında 115 sayı atarak başladığı gün, ev sahibi İsrail’in Almanya karşısında son çeyrekte yakaladığı 23-5’lik seri sayesinde kazandığı müthiş maç ile sona erdi. Ayrıca günün en önemli maçında Slovenya ile Yunanistan kozlarını paylaştı ve Slovenler Dragic ve Doncic önderliğinde maçı kazanmayı başardı. (EuroBasket 2017 Panorama)

Öne çıkan performanslar

Zor bir grupta olmasına karşın oynadığı 3 maçın 2’sini kazanan Finlandiya’da iki uzatmaya giden maça damgasını vuran isim 27 sayı 9 ribaunt istatistikleriyle 20 yaşındaki genç yıldız Lauri Markkanen oldu. Almanya karşısında geri dönüşün fitilini yakan Howell 23 sayı 9 ribaunt, Omri Casspi de 20 sayı 11 ribauntluk performanslarıyla parladı. Yunanistan maçında galibiyetin başrollerinden olan Luka Doncic 22 sayı ile oynadı. Ayrıca İtalya galibiyetinde çok değerli bir role sahip olan Juskevicius da benchten gelerek 22 dakikada 8/10 saha içi isabetiyle 20 sayı üreterek günün öne çıkan performansına imza atan bir diğer isim oldu.

Günün sürprizi Ukrayna’dan geldi

Günün sürprizi köşemizde bugün Ukrayna tek başına. Turnuvaya Litvanya galibiyetiyle başlayarak tüm dikkatleri üzerine çeken Gürcistan’ı 88-81’lik skorla mağlup eden Ukrayna 4.sıra için iddiasını sürdürmüş oldu. Özellikle aldığı hücum ribauntları sayesinde bulduğu ikinci şans sayıları Ukrayna’nın fark yarattığı kategori oldu.

Turnuvanın en iyi geri dönüşü İsrail’den

İlk 3 gün itibariyle geri dönüş hikayesine sahip olmayan EuroBasket 2017’nin bu alandaki ilk maçı Almanya-İsrail mücadelesi oldu. İkinci yarıda oyunu kontrol eden ve farkı çift hane seviyesinde tutan Almanya, son çeyreği başında da 16 sayılık farkı yakaladı. Ancak ilk 2 maçını kaybeden İsrail pes etmedi. Aynı çeyrek içinde yakaladığı 23-5’lik seriyle müthiş bir geri dönüşe imza atan İsrail, bu turnuvada ben de varım dedi.

Turnuvanın sayı rekoru Fransa’dan

Şu ana kadar 103 sayı atarak bu turnuvanın en çok sayı atan takımı ünvanını elinde bulunduran Belçika, bu apoleti bugün itibariyle Fransa’ya teslim etti. İzlanda karşısında rotasyonu da geniş kullanmasına karşın Fransa, 45/66 (%68) saha içi isabetiyle hücum etti ve tüm süre verdiği oyunculardan skor katkısı alarak 115 sayı üretti.

Finlandiya’da Markkanen parlıyor

Grupta oynadığı 3 maçın 2’sini kazanan ve bugün de Polonya karşısında mutlu sona iki uzatma sonunda ulaşan Finlandiya’yı 20 yaşındaki genç yıldızı Markkanen taşıyor. Normal sürenin sonunda Finlandiya’nın yakaladığı 9-0’lık seri ile uzatmaya taşıdığı bölümde 5 sayı bulan Markkanen, ilk uzatma devresinin sonunda da attığı basket ile maçın ikinci kez uzamasını sağladı. Toplamda 27 sayı 9 ribaunt üreten 20 yaşındaki çiçeği burnunda NBA oyuncusu yine günün en değerli oyuncularından biri oldu.

Üçlük düellosunun galibi Litvanya

Slovenya-Yunanistan maçı kadar öneme sahip olan Litvanya-İtalya kapışmasında özellikle ilk yarı tam bir üçlük düellosu şeklinde geçti. Maça iyi başlayan İtalya’ya aynı şekilde karşılık veren ve ikinci periyottaki oyunuyla üstünlüğü ele alıp bir daha momentumu ve oyunu rakibine vermeyen Litvanya ve İtalya karşılıklı olarak yüksek yüzdelerle 11’er üçlük isabeti buldu.

Yunanistan çember dövdü

Bu turnuvada saha dışı konularla gündeme gelen ve kaynayan bir kazan durumunda olan Yunanistan, hedef maçlarından bir diğerini oynadı ve Fransa mağlubiyetinden sonra Slovenya’ya da yenilerek grupta kendisini zor bir pozisyona soktu. Kostas Sloukas’ın çabalarıyla ikinci yarının başında atağa kalkan Yunan ekibi, son periyota tüm havasını kaybedince Dragic&Doncic ikilisine sahip olan rakibine son çeyrekte boyun eğdi. Ayrıca Yunan takımı üç sayı çizgisinin gerisinden 3/20 (%15) isabetle oynayarak büyük sıkıntı çekti.

Polonya’ya kaçan serbest atışlar pahalıya patladı

Ev sahibi Finlandiya karşısında iki uzatmaya giden maçı kaybeden Polonya’nın belini serbest atış yüzdesi büktü. Bu denli yakın geçen maçta serbest atış çizgisine 28 kere gelen Polonya, %60 isabet ile sadece 17 sayı çıkarınca, 17/20 (%85) ile oynayan Finlandiya’ya karşı sahadan mağlup ayrıldı.

En iyi kaybedenler (Datome, Theis ve Sloukas)

En iyi kaybedenler köşemizde bugün Fenerbahçe Doğuş’tan 2 oyuncu var. Litvanya karşısında en kritik anlarda attığı basketlerle takımını ayakta tutmaya çalışan ve karşılaşmayı 4 üçlük isabetiyle 24 sayı 3 ribaunt ile tamamlayan Gigi Datome bugün listemizin ilk sırasında. İsrail’in müthiş geri dönüşüne engel olamayarak maçı kaybeden Almanya’da hem savunmada hem hücumda göz doldurarak 15 sayı 15 ribaunt 3 blok istatistikleri yakalayan Daniel Theis da bugün bu köşede kendine yer bulanlar arasında. Yunanistan’ın Slovenya mağlubiyetinde takımın en önemli ismi olan Kostas Sloukas da 18 sayı 3 ribaunt 6 asist ile performansı boşa gidenlerden oldu.

Bugünden akılda kalanlar (Sloukas’ın asistleri ve İzlanda taraftarının maç sonu şovu)

EuroBasket 2017’nin 4.gününde akılda kalanlar köşesinde Slovenya karşısında mağlup olmasına rağmen Kostas Sloukas’ın yaptığı çok şık 2 asist akılların köşesinde yer etti. Ayrıca şu ana kadar turnuvada oynadığı maçları farklı kaybetmesine rağmen işin eğlence ve şov kısmında İzlanda taraftarı öne çıkmış durumda. Bugünkü Fransa maçının sonunda da yine tribünde harika görüntülere imza attılar.

4.Günün Sayı Liderleri

1) Lauri Markkanen – 27 sayı
2) Gigi Datome – 24 sayı
3) Richard Howell – 23 sayı
4) Luka Doncic – 22 sayı
5) Petteri Koponen – 21 sayı

4.Günün Ribaunt Liderleri

1) Daniel Theis – 15 ribaunt
2) Omri Casspi – 11 ribaunt
3) Georgios Printezis – 10 ribaunt
4) Richard Howell – 9 ribaunt
5) Lauri Markkanen – 9 ribaunt

4.Günün Asist Liderleri

1) Denys Lukashov – 11 asist
2) Mantas Kalnietis – 8 asist
3) Petteri Koponen – 7 asist
4) Tornike Shengelia – 7 asist
5) Dennis Schröder – 7 asist

*** HızlıHücum.com ***
EuroBasket 2017 Panorama