furkan-korkmaz
EuroBasket 2017 Panorama (2. Gün)

Turnuvanın ikinci günü İstanbul ve Romanya’nın ev sahipliği yaptığı karşılaşmalar ile devam etti. İlk gün yaşanan Finlandiya ve Gürcistan sürprizlerinin ardından bugün oynanan maçlarda, Türkiye hariç favori takımlar galip gelmeyi başardı. Turnuvalara genelde yavaş başlamasıyla ünlü olan İspanya ise Karadağ karşısında açılışı 39 sayılık farkla yaparak gövde gösterisi yaptı. EuroBasket 2017 Panorama (2. Gün)

Öne çıkan performanslar

Turnuvanın ikinci gününde Sırbistan’dan Bogdan Bogdanovic (30 sayı), Milli Takımımızdan Cedi Osman (28 sayı), Çekya’dan 25 sayı atan Hruban ile 20 sayı 13 ribaunt 6 asist üreten Tomas Satoransky, Hırvatistan’dan Bojan Bogdanovic (23 sayı) ve Rusya’dan 22 sayı üreten Alexey Shved performanslarıyla öne çıkan oyuncular oldu.

İkinci gün sakin geçti

İlk gün yaşanan Finlandiya ve Gürcistan sürprizlerinden sonra ikinci gün oynanan karşılaşmalar daha fazla beklentiler dahilinde geçti. Belçika, Hırvatistan, Sırbistan, İspanya ve Çekya beklenildiği gibi maçlarını kazanırken, günün en zorlu müsabakası olarak nitelendirilen Türkiye-Rusya maçında ise gülen taraf Ruslar oldu.

Tamamlanamayan geri dönüşlerin sahibi: “Letonya ve Türkiye”

Tamamlanamayan geri dönüşler köşemizde bugün Letonya ve Milli Takımımız var. Sırbistan karşısında çift haneli farkla geri düştükten sonra bitime 3:13 kala öne Porzingis’in üçlüğü ile öne geçen Letonya devamını getiremedi ve o andan sonra 19-7 seri yiyerek maçı kaybetti.


Türkiye ise Rusya karşısında ilk yarıda 10 sayı farkla geriye düştükten sonra ikinci yarıdaki basketboluyla geri gelmeyi başardı. Baskılı savunma karşısında rakibi top kayıplarına sürükleyen Milliler, ilk kez bitime 8 dakika kala daha sonra da 2 kez daha öne skorda geçse de devamını getiremedi ve Shved’in son üçlüğüyle birlikte kalan az süreden dolayı bir daha olayı toparlayamayarak turnuvaya mağlubiyet ile başladı.

İspanya 11 üçlük atıp 24 asist yaptı

Genelde turnuvaların ilk maçlarında zorlanan ve grup aşamasında sürpriz mağlubiyetler de alıp sonradan vites yükselten İspanya, EuroBasket 2017’deki ilk maçında Karadağ’ı sahadan sildi. Çok geniş bir rotasyon ile oynayıp tüm oyunculara denk süreler veren İspanya buna rağmen Karadağ’a 11/17 ile (%65) üçlük atıp, 24 de asist yaparak 99 sayı attı. Sergio Rodriguez ise 14 dakikada 10 asist kaydederek adeta şov yaptı.

Rusya top kaybına boğuldu

Rusya’nın maçın son anlarında elimizden kaçırırken yaptığımız yardımlı tam saha baskı sayesinde Rusya hücum ritmini bulmakta ve organize olmakta güçlük çekti. Guardlardan Shved’in 7, Khvostov’un da 6 top kaybı maçta Rusya takım halinde 22 top kaybı yapmasına karşın serbest atış çizgisinden bulduğu 32 sayıyla maçı kazanan taraf oldu.

Sırbistan ribauntları bırakmadı

Grup liderliği açısından büyük önem taşıyan maçta Sırbistan, git gellerin fazla olduğu maçı kazanan taraf olurken ribauntlarda fark yaratması dikkat çekti. Sırp takımı 19’u hücum 27’si savunma olmak üzere toplam 46 ribaunt alarak bu alanda günün etkili takımlarından biri oldular.

Belçika yayın gerisine kamp kurdu

Rakiplerimizden Belçika, Büyük Britanya karşısında hücum sayısının normalin çok üstünde olduğu, tempolu geçen maçı 103-90 kazanırken, sadece 29 iki sayı denemesi, 38 de üç sayı denemesi yapmasıyla dikkat çekti ve oyun planları hakkında da ipucu vermiş oldu.

Karadağ ve Macaristan çember dövdü

Günün en kötü takım halinde hücum performansları Karadağ ile Macaristan’dan geldi. İspanya karşısında 60 sayı üreten Karadağ 23/66 ile %34.8, Hırvatistan’a karşı 58 sayıda kalan Macaristan ise 25/71 ile %35.2 gibi çok düşük saha içi isabet yüzdelerinde kalarak mağlubiyeti hak eden takımlar oldu.

En iyi kaybedenler (Cedi Osman, Moldoveanu ve Olaseni)

En iyi kaybedenler köşemizde bugün ne yazık ki Milli Takımımızdan Cedi Osman ilk sırada yer alıyor. 28 sayı 7 ribaunt 7 top çalma 4 asistlik performansıyla 34 verimlilik puanına ulaşan Cedi’nin bu müthiş performansı takımımıza galibiyeti getirmeye yetmedi. Romanya’da ise Moldoveanu 24 sayı 8 ribaunt ile Çekya’ya tek başına direndi fakat yetemedi. Büyük Britanya’da da Belçika karşısında 9/11 saha içi isabetiyle 21 sayı 11 ribaunt ile double double yaparak- 32 verimlilik puanına ulaşsa da mağlubiyeti önleyemedi.

2.Günün Sayı Liderleri

1) Bogdan Bogdanovic – 30 sayı
2) Cedi Osman – 28 sayı
3) Vojtech Hruban – 25 sayı
4) Vlad Moldoveanu – 24 sayı
5) Bojan Bogdanovic – 23 sayı

2.Günün Ribaunt Liderleri

1) Tomas Satoransky – 13 ribaunt
2) Gabriel Olaseni – 11 ribaunt
3) Milan Macvan – 10 ribaunt
4) Willy Hernangomez – 9 ribaunt
5) Timofey Mozgov – 9 ribaunt

2.Günün Asist Liderleri

1) Sergio Rodriguz – 10 asist
2) Stefan Jovic – 8 asist
3) Tomas Satoransky – 6 asist
4) Dairis Bertans – 6 asist
5) Pau Gasol – 5 asist

EuroBasket 2017’de 2.günün toplu sonuçları

Belçika 103-90 Büyük Britanya (Maç yazısı için tıklayınız)
Macaristan 58-67 Hırvatistan
Sırbistan 92-82 Letonya
İspanya 99-60 Karadağ
Romanya 68-83 Çekya
Türkiye 73-76 Rusya

*** HızlıHücum.com ***