finlandiya
EuroBasket 2017 Panorama (1.Gün)

Büyük bir heyecanla beklenen EuroBasket 2017’de ilk gün geride kaldı. İlk güne damga vuran takım Fransa’yı uzatmalarda mağlup eden turnuvanın ev sahiplerinden Finlandiya oldu. Bir diğer ev sahibi İsrail ise İtalya karşısında dağıldı. Yine Gürcistan’ın Litvanya karşısında aldığı galibiyet de ilk güne renk katan sonuçlardan biri oldu.

Öne çıkan performanslar

Turnuvanın ilk gününe Slovenya’dan Goran Dragic (30 sayı), Almanya’dan Denis Schröder (32 sayı), Gürcistan’dan Tornike Shengelia (29 sayı) ve Finlandiya’dan Lauri Markkanen (22 sayı) damga vurdu. Bu dört ismin de performansları takımlarına galibiyeti getiren unsurlar oldu.

İlk günün sürprizi Finlandiya ve Gürcistan’dan geldi

Gürcistan, ilk yarıda bir ara çift haneli farkla geride olduğu maçta ikinci yarıda Litvanya karşısında geri gelmeyi başardı. Geri gelirken de günün yıldızlarından Shengelia’nın performansının yanı sıra kritik anlarda takımın devşirme guardı Dixon ve yaklaşık 1 yıldır parkelerden uzak kalan Markoishvili’nin de performansı galibiyetin kilit noktalarından oldu.

Finlandiya ise Tony Parker’sız ilk turnuvasına çıkarken De Colo ve Fournier’nin toplamda 46 sayılık performansına rağmen ilk yarıda Tuukka Kotti, ikinci yarıda ise genç yıldızları Lauri Markkanen’in performansına boyun eğmek durumunda kaldı. Finlandiya maç topunu Wilson ile de değerlendirince maçı kazanarak üst tura çıkma yolunda önemli bir galibiyeti elde etti.

Fransa topun kıymetini bilemedi

Tony Parker gibi bir liderini kaybeden Fransa, Heurtel, Fournier, De Colo ve Westermann’ın şekil verdiği hücumlarda bol bol top kaybı yaparak Finlandiya’yı oyuna ortak etti. Alınan şok mağlubiyette Fransa’nın takım halinde yaptığı 23 top kaybı dikkat çekti.

İzlanda çember taşladı

Grubun en zayıf takımı İzlanda, Yunanistan karşısında tek çeyrek dirense de diğer 3 periyotta rakibine zorluk çıkarmayı başaramadı. Oyunun önemli bir parçası olan 3 sayılık atışlarda İzlanda, 23 denemede sadece 2 isabet (%8) bulabildi.

İtalya’dan üçlük yağmuru

Ev sahiplerinden İsrail’i yenen İtalya, attığı üçlüklerle hem rakibini hem de taraftarını susturdu. Maç boyunca 13 üçlük isabeti bulan İtalya’da Belinelli 6, Datome 4, Filloy 2 ve Hackett da 1 üçlük isabeti buldu (Toplamda 13/27, %48).

En iyi kaybedenler (Ponitka, Fournier ve De Colo)

En iyi kaybedenler köşesinde ilk gün Polonya’dan Ponitka, Fransa’dan Fournier ve De Colo var. Finlandiya karşısında alınan mağlubiyet 30 dakikanın üzerinde sahada kalan Fournier 25 sayı 4 ribaunt 3 asist ile 23 verimlilik puanı, Nando De Colo ise 21 sayı 6 ribaunt 2 asist ile 21 verimlilik puanı ile oynasa da galibiyeti getiremedi. Polonya’da ise Slovenya karşısında kaybedilen maçta Mateusz Ponitka 22 sayı 13 ribaunt ile double double yapsa da yeterli olmadı.

1.Günün Sayı Liderleri

1) Dennis Schröder – 32 sayı
2) Goran Dragic – 30 sayı
3) Tornike Shengelia – 29 sayı
4) Evan Fournier – 25 sayı
5) Lauri Markkanen – 22 sayı

1.Günün Ribaunt Liderleri

1) Mateusz Ponitka – 13 ribaunt
2) Nicolo Melli – 10 ribaunt
3) Zaza Pachulia – 10 ribaunt
4) Anthony Randolph – 10 ribaunt
5) Jonas Valanciunas – 9 ribaunt

1.Günün Asist Liderleri

1) Petteri Koponen – 8 asist
2) Michael Dixon – 7 asist
3) Oleksandr Lypovyy – 7 asist
4) Dennis Schröder – 7 asist
5) Luka Doncic – 6 asist

*** HızlıHücum.com ***