erman-kunter
Galatasaray Odeabank Erkek Basketbol Takımı’nın 2017-2018 sezonu lansmanı yapıldı. Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu’nda yapılan lansmanda Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Can Topsakal, Galatasaray Odeabank Erkek Basketbol Takımı Koçu Erman Kunter ve oyuncularımız yer aldı. Koç Erman Kunter’in yeni sezon öncesinde yaptığı açıklamalar şu şekilde:

Yeniden bir yapılanma,  yeni oyuncular, geçen seneden kalan 3 oyuncu… Epey bir süredir devam eden bir çalışma içindeyiz. Bazı takımlara göre fazla değişiklik olduğu için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Takımın çekirdeğinin büyük kısmını kaybettik. Biraz zamana ihtiyacımız olacak. Çok uzun süreli bir kamp çalışması yaptık İtalya’da. Yarın da Fransa’ya gidiyoruz. Orada 4 tane maç yapacağız. Bazı eksiklerimizi maç yaprak kapatmaya çalışıyoruz.. Yoğun bir programdan geliyoruz. Ufak tefek sakatlıklarımız oldu. Zaman zaman oyuncuları riske de atmadık. Tamamen oynayan sadece 4 oyuncumuz oldu. Yarından itibaren Fransa Turnuvası’nda biraz daha fazla tempoyu artırıp bütün eksiklerimizi en azından ligin başlamasına 2 hafta kala görmek istiyoruz. İyi bir dönem geçirdik. Alışkanlıkları sağlamak biraz zaman alacak öyle gözüküyor. Ama çalışma temposundan biz teknik kadro olarak çok memnunuz.

Guard rotasyonu açısından zaman zaman Emir’i de deniyoruz. Bize ışık verdi. Guard rotasyonunu şu an için iyi görüyoruz. Ama Fransa Turnuvası net olarak bize bir sonuç verecek. Sezon içerisinde bir şey olur mu onu da şimdiden öngörmek zor. Fransa’da tam tabloyu görmüş olacağız. Ben dışarıdan nokta atışı yapılabilecek bir eksik görmüyorum. Uzun oyuncu açısından kadro konusunda bir sıkıntı yok. Bir genç oyuncu düşünüyoruz araştırma da yapıyoruz. Genç oyuncu bulmak kolay ama bulduğumuz oyuncunun takıma randıman sağlaması lazım. Bazı araştırmalarımız var. İleride Galatasaray Basketbol Takımı’na faydası olan bir oyuncu bakıyoruz. Ege’den hazırlık maçlarında çok randıman aldık. Onun süresi 20-21 dakikalarda falan. Daha çok dış pozisyona, 1-2-3 pozisyonuna istediğimiz gibi bir genç oyuncu bulabilirsek düşünürüz.

TJ Cline’ı 4 oynatıyoruz biz. Milano maçında bize çok katkı verdi. 4 oynatıyoruz ama 6 asist yaptı. TJ Cline üniversite kariyerine baktığımız zaman bir sürü şey yapabilen bir oyuncu. Hem sayı, hem ribaund, hem asist konusunda her şeyden biraz yapabilen, çok enteresan, Prkacin gibi bir oyuncu olabilir. Onu joker gibi kullancağız. Zaman zaman hazırlık kampında 3 bile oynattık. Çaylak olması onun en büyük zorluğu. Onu biraz aşarsa takıma çok faydalı olacak. Düşündüğümüz pozisyon 4 ama 5 numara da oynatabiliriz. Rakeem de ilk defa Avrupa deneyimi yaşıyor bizimle beraber. Bazen faul problemi sorunu yaşıyor. Ben Justin Doelmann’ı da Avrupa’ya ilk getirdiğimde bu sorunları yaşamıştım. Ama ikinci maçta bunu üzerinden attı. Ona biz diğerlerine gösterdiğimiz ilgiden biraz daha fazla bir ilgi gösteriyoruz. Bizim basketbol felsefemizde çok önemli işler yapabilecek bir oyuncu.

Atletik bir takım kurmaya çalıştık. Daha tam oturtamadık. Biraz fazlasıyla baskı yapıp, açık sahayı fazlasıyla kullanan, hızlı oynayan bir takım kurmaya çalıştık. Bu, bizim ilk yola çıkışımız. Avrupa kökenli oyuncuların maddi olarak kulübe getirdiği yükler biraz daha fazla oluyor. Daha fazla baskı yapan, rakibin pas kanallarında oynayan atletik oyuncular seçtik. Biraz daha zaman gerekiyor.”