Anadolu Efes koçu Ergin Ataman, Hakan Celep’e yaptığı açıklamada Anadolu Efes’in bu sezon benimseyeceği oyun stratejisi hakkında önemli ipuçları verdi:

“Mücadeleci, savunma yapan oyuncular tercih ettik. Doğuş ve Micic gibi bana göre EuroLeague’in en iyi 5 gard savunmacısından 2’si bizde. Keza, James Anderson’ı transfer etme nedenlerimizden bir tanesi onun da savunma ağırlıklı forvet olmasıydı. Metecan’ı aynı şekilde transfer ettik. Tibor Pleiss’ı transfer ederken hücumu düşünerek değil, geçtiğimiz sezon EuroLeague blok krallığında 1’inci olan Dunston, 3’üncü olan Pleiss. Potayı iyi koruduğunu düşünerek aldık. Onun için de agresif bir oyun tarzı planlıyoruz.

Çok skorer, oyunu hızlandırabilecek ve spektaküler oyuncularımız da var. Shane Larkin bunlardan bir tanesi. Hızlı, süratli basketbol oynamayı seven bir oyuncu. Rodrigue Beaubois yine aynı şekilde. Onun için bir mix yaptık.

Sadece savunma veya hücumla başarıya ulaşmak mümkün değil. Her pozisyonda yeterli bir kadro oluşturduğumuzu düşünüyorum.

15 bin kişilik bir salondayız. Biz geçen sene, tabii takımın elde ettiği sonuçlara bağlı olarak istemediğimiz bir seyirci ortalaması yakaladık. Bunu değiştirmemiz lazım. Anadolu Efes’in geçmiş yıllarda olduğu gibi, hiç olmazsa EuroLeague maçlarında 8-10 bin seyirci ortalamasını yakalaması lazım.

Bir gerçek var, Türkiye’de Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray fanatizminin olduğu noktada, bunu yakalamak kolay değil. Geçmiş yıllarda basketbolseverler, çok üst düzeyde EuroLeague maçı izlemek isteyenler ve fanatizmden uzak daha eğlenceli bir ortamda maç izlemek isteyenler özellikle Abdi İpekçi’de bu ortamı yaratıyorlardı Anadolu Efes maçlarında. Bu sezon başından itibaren Sinan Erdem’de de bunun gerçekleşmesini bekliyorum.

İnsanlar Anadolu Efesli olmasalar dahi, başka bir takımı da tutuyor olsalar burada çok güzel, medeni bir ortamda üst düzey basketbol olayı yaşanacak EuroLeague’de. Anadolu Efes de rekabetçi ortam içerisinde iyi bir mücadele verecek. O açıdan Avrupa yakasındaki tüm basketbolseverleri burada görmek istiyorum. Fenerbahçe’yi ayrı tutuyorum, çünkü Fenerbahçe’nin ayrı takımı var ve karşı tarafta.  Galatasaraylısı da, Beşiktaşlısı da, başka takımlısı da. Bir de yıllardan bu yana kemikleşmiş Anadolu Efes taraftarı var. Onları da görmek istiyorum.

Başarı sadece sahadaki basketbolla kazanılmıyor. Seyirci faktörünün EuroLeague’de ne kadar önemli olduğunu geçmiş yıllarda gördük. Bir Zalgiris’ten bahsediyoruz. Zalgiris Kaunas geçen yıl büyük bir sürpriz yaptı, iyi basketbol oynadı ama kendi sahasında 15 bin seyirciyle, ‘sold out’ bir salonda oynuyor. Bu da takımın motivasyonunu, oyununu en az %100 artırıyor. Başarısı isteniyorsa burada taraftara da büyük iş düşüyor.”