efes-fenerbahce
Milliyet Gazetesi yazarı Ümit Avcı, Anadolu Efes ile Fenerbahçe Doğuş arasında oynanan maçı değerlendirdi.

Potada haftanın derbisinde gülen Anadolu Efes oldu. Fenerbahçe karşısında McCollum ile coştu, Pınar Karşıyaka yenilgisiyle başladığı sezonda ilk galibiyete ulaşarak güldü. Sarı-lacivertli ekip ise Malaga deplasmanından sonra ligde de kaybederek art arda ikinci kez üzüldü.

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde Anadolu Efes, Fenerbahçe Doğuş’u 84-80 yenmeyi başardı, 2. haftada ilk galibiyetini aldı.

Boyalı alanı korumak amacıyla maça iki 5 numarası Stimac-Dunston ikilisiyle başlayan Perasovic, istediğini alınca, başta da sonda da en kritik anlarda bu sisteme başvurdu. Rakip boyalı alana giremeyen Fener, ilk çeyrekte Melih ve Thompson’dan gelen 7’şer sayıyla ayakta kalsa da fazla dış atışa yönelerek normal düzeninden uzaklaştı.

Fenerbahçe’nin ilk yarı sonunda 20 üç, 12 iki sayı denemesinin olması, düzen dışı oynadığını gösterirken, Melli’den katkı gelmemesi, Efes’in elini güçlendirdi. Obradovic, 4 kısaya dönerek pas trafiğini artırmayı ve oyunu açmayı denese de McCollum-Ledo ikilisiyle skor bulan Efes, devreyi 45-40 önde bitirdi.

Efes’in stratejisine Fenerbahçe’nin 4 kısası da çözüm olmadı. Lacivert-beyazlı ekip, son çeyreğe 67-56 galip girdi.

Fenerbahçe son çeyrekte mücadelesini artırdı. Wanamaker-Vesely ikilisi, topu boyalı alana sokup, krizi çözdü ama geri dönüş yetmedi. McCollum ile skor bulmayı sürdüren Efes, 38. dakikada farkı 1’e indiren rakibinin öne geçmesine izin vermedi, kazanmayı bildi.

Fenerbahçe’de yaşanan sıkıntılar mutlaka azalır, ama Udoh’un eksikliğini kapatacak çareler bulunmalı. Melli’nin form tutması bir seçenek olabilir ama işin savunma kısmı için farklı planlar yapılmalı. Efes’in ön alandaki yumuşaklığını pota altını kalınlaştırarak kapatma seçeneği bu maçta işe yaradı, ancak daha iyi şut atan rakiplere karşı tek çözüm bu olmamalı.

*Ümit Avcı’nın Milliyet Gazetesi’ndeki yazısıdır.