mccollum
Milliyet Gazetesi yazarı Ümit Avcı, Anadolu Efes ile Unicaja Malaga arasında oynanan maçı değerlendirdi.

Unijaca Malaga’yı konuk eden Efes, kötü başladığı maçı çok kötü bitirdi, ilk ve 4. çeyreklerde 51 sayı yedi. Diğer dakikalardaki iyi oyun da temsilcimize yetmedi, 9 farkı eriten konuk takım, galibiyete ulaştı.

Turkish Airlines Euroleague’deki 5. maçında İspanyol Unijaca Malaga’yı konuk eden Anadolu Efes, 74-79 yenilmekten kurtulamadı, yine galibiyetle tanışamadı.

Euroleague’de galibiyet alamayan tek takım olan Efes, Malaga karşısında belki önceki haftalara oranla daha istekliydi, daha çok mücadele etti ama hem kadro yapısı, hem sahadaki oyun zekası, hem de kenardan gelen hamleler, yine mağlubiyeti getirdi.

Maça iki 5 numarayla başlamıştı Efes ama bu kez galibiyetin Motum’un da olduğu 5’ten geleceğini 2. çeyrekte gördü. Motum da bu sezonun en iyi basketbolunu oynarken, hücuma ciddi bir hareketlilik getirdi, dış atış tehditi yüksek olan rakibe karşı savunmayı da toparlamayı bildi. Doğuş’un da sahada olduğu dakikalarda Efes, daha agresif gözükünce, rakibin oyununu bozmayı başardı ve öne geçip 31. dakikada farkı 9’a çıkardı.

Ancak o dakikada, belki Motum’un yorulduğunu düşünen, belki ribaunt hakimiyetini artırmak isteyen Perasovic, yeniden Stimac-Dunston ikilisine döndü. O hamlenin ardından hücumda çok daha fazla alan bulan Malaga, istediği ritmi buldu, art arda üçlüklerle tempoyu eline alıp, kazanan takım oldu.

Efes’in 17 hücum ribauntu aldığı maçı kaybetmesi, mental olarak ne kadar zor durumda olduğunu da gösterdi. Perasovic’in savunma yapmadığı için McCollum’un sürelerini azaltması ne kadar mantıklıysa, kritik dakikalarda, mücadele eden takım yerine, yine atarak kazanabileceği isimleri sahaya sürmesi, yenilgiyi getiren etkendi. Doğuş ve Motum’un enerjisi, Simon’un basketbol aklı Efes’e dün akşam sezonun ilk galibiyetini getirebilirdi ama McCollum, Adams (dün iyi gözükse de), Ledo gibi öncelikleri atmak olan 3 kısa maalesef bunu engelledi.

*Ümit Avcı’nın Milliyet Gazetesi’ndeki yazısıdır.