ivkovic
Geçtiğimiz günlerde Hall of Fame’e seçilen Dusan Ivkovic’e bir onur da Euroleague’den geldi. Efsanevi çalıştırıcı, Euroleague tarafından, “Euroleague Basketbol Efsanesi” ünvanına layık görüldü ve bu ünvan ilk kez bir koça veriliyor.

Avrupa Ligi’nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Ivkovic, yıllar boyunca çalıştırdığı basketbolculardan oluşan all-star takımının başında Olympiakos’a karşı 20 Eylül’de Yunanistan’ın Pire kentinde çıkacağı kariyerinin son maçında, “Euroleague efsanesi” ilan edilecek.

Ivkovic’in başantrenörlüğünü yapacağı all-star takımında, Anadolu Efes’ten öğrencileri Cedi Osman ve Furkan Korkmaz’ın yanı sıra Thomas Heurtel, Stefan Markovic, Milos Teodosic, Nikos Zisis, Bogdan Bogdanovic, Kostas Sloukas, Nikola Kalinic, Pero Antic, Dario Saric, Viktor Khryapa, Kyle Hines ve Boban Marjanovic yer alacak.

Kulüp kariyerinde üçer Yunanistan ve Rusya Ligi, 2 Avrupa Ligi, birer Koraç, Saporta ve ULEB Avrupa Kupası şampiyonlukları yaşayan Ivkovic, Anadolu Efes’te Cumhurbaşkanlığı ile Türkiye Kupası kaldırma başarısı gösterdi. Yunanistan, Rusya ve Avrupa Ligi’nde birer defa yılın antrenörü seçilen tecrübeli çalıştırıcı, milli takımlarda 3 Avrupa Şampiyonası ve bir FIBA Dünya Kupası’nda altın madalya elde etti.