Michigan Üniversitesi koçu John Beilein’in Cleveland Cavaliers koçu olmak için beş yıllık bir sözleşme yapmayı kabul ettiği açıklandı.

Beilein’in Pazar günü Cavaliers ile anlaşmaya vardığı ve Michigan’dan NBA’e doğru ayrılma kararını Pazartesi sabahı verdiği söylendi.

Cavaliers’ın Beilein’i işe alma olasılığını tartışırken “kültür sürükleyen” terimini kullandığını söyledi. Basketboldaki seçkin hücum taktikçilerinden ve öğretmenlerinden biri kabul edilen Beilein’in, daha önce asistanı olmayan ve neredeyse her basketbol seviyesine tırmanan bir koç olarak görüldüğü belirtildi. Koçluk kariyerinde lise, ortaokul, sırayla Division III, II ve I bulunuyor.

Michigan’ı 12 yıllık Ann Arbor serüveninde Beilein, iki Final Four’a, dört Big Ten turnuvasına ve normal sezon şampiyonluklarına ulaştırmıştı.

66 yaşındaki Beilein, NBA hakkındaki düşüncelerini birkaç yıl bekletmiş ve geçen yıl Michigan’a dönmeye karar vermeden önce iki NBA takımı ile (Orlando Magic ve Detroit Pistons) detaylı görüşmeler yapmıştı. (Sporx)