beşiktaş sj
Spor Toto Basketbol Süper Ligi Play-Off yarı final serisi 3.maçında Abdi İpekçi Spor Salonu’nda oynanan karşılaşmada küçük bir basketbol seyircisinin Beşiktaş tribünlerinden atılan bir cisim ile yaralanması konusunda Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu kararını verdi.

Olaylar hakkında Disiplin Kurulu, Disiplin Yönergesi’nin 29.2.6.maddesi uyarınca 1 maç seyircisiz oynama cezasının yöneticilerinin doğrudan ve etkili katkıları ile yaşanan seyirci olaylarının önlenmesini sağlamaları taktiri indirim nedeni olarak kabul edilerek, seyircisiz oynama cezasının 95 bin TL’lik para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Ayrıca Disiplin Kurulu, Beşiktaş Basketbol Yatırımları San. ve Tic. A.Ş. yöneticisi Ahmet Nur Çebi ve Cihat Kumuşoğlu’na da ihtar ve 3,5 bin TL’lik para cezası verdi.

İşte konu hakkında yapılan resmi açıklama:

Beşiktaş Basketbol Yatırımları San. ve Tic. A.Ş.’nin, müsabakanın rakip takımın sahayı terk etmesi nedeni ile durduğu sırada seyircilerinin küfürlü tezahüratlarda bulunmak, sahaya inmeye çalışmak ve sahaya  yabancı madde atmaları şeklinde gerçekleştirdikleri eylemler neticesinde atılan bir cismin rakip takım seyircilerinden bir kişiye isabet etmiş olması da dikkate alınarak Basketbol Disiplin Yönergesi’nin 29.2.6.maddesi uyarınca 1 maç seyircisiz oynama ve 30.000,00-TL para cezası ile cezalandırılmasına, yöneticilerinin doğrudan ve etkili katkıları ile yaşanan seyirci olaylarının önlenmesini sağlamaları taktiri indirim nedeni olarak kabul edilerek temel cezaya Basketbol Disiplin Yönergesi’nin 14.maddesi uygulanmak sureti ile seyircisiz oynama cezasının 75.000,00-TL para cezasına, 30.000,00-TL para cezasının 20.000,00-TL para cezasına indirilmesine, neticeten toplam 95.000,00-TL para cezası ile cezalandırılmasına, oybirliği ile karar verilmiştir.”