salumu
EuroBasket 2017 D Grubu ilk maçında Belçika ile Büyük Britanya karşı karşıya geldi. İlk yarısı dengede geçen maçta Belçika, ikinci devrede vites arttırdı ve Büyük Britanya’yı 103-90 mağlup etti.

Maç düşük tempolu başlarken ilerleyen dakikalarda her iki takımın da şut yüzdesi yükseldi. Belçika’da Tabu ve Tumba, Büyük Britanya’da Nelson ile Olaseni ön plana çıkarken Belçika’nın molasına Büyük Britanya’nın 16-14’lük üstünlüğüyle gidildi. Belçika mola dönüşü De Zeeuw ve Serron’un sayılarıyla öne geçse de pota altında Achara’yı etkili kullanan Büyük Britanya 1. periyodu 26-24 önde tamamladı.

2. periyoda her iki takım da yüksek yüzdeli hücum ederek başladı. Belçika’da Van Rossom, Büyük Britanya’da Clark skoru sırtlarken Büyük Britanya’nın molasına 38-38’lik beraberlikle gidildi. Büyük Britanya moladan iyi dönünce bu kez Belçika mola aldı. Belçika mola dönüşü Mwema’nın sayılarıyla öne geçti ve soyunma odasına 54-53 üstün gitti.

Büyük Britanya 3. periyoda 10-1’lik seriyle başlayıp oyunun üstünlüğünü ele geçirdi fakat Belçika kısa sürede 5-0’lık seri yakalayıp farkı kapatınca Büyük Britanya mola aldı. Belçika mola dönüşü Van Rossom ve Salumu’nun sayılarıyla geriden gelip öne geçti ve son 10 dakikalık bölüme 73-67 üstün girdi.

Belçika 4. periyoda iyi başladı ve dış atış isabetleriyle farkı açınca Büyük Britanya mola aldı. Belçika mola dönüşü serbest atış çizgisinden bulduğu isabetlerle farkı çift haneye çıkardı ve maçın sonunu rahat getirerek karşılaşmadan 103-90’lık skorla galibiyetle ayrıldı.

Belçika 103-90 Büyük Britanya (Maç Özeti – VİDEO)