gherardini
Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı Genel Menajeri Maurizio Gherardini, Fenerbahçe Televizyonu’nda yayınlanan “Güncel” programının konuğu oldu.

Özgür Çelen’in sorularını yanıtlayan Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı Genel Menajeri Maurizio Gherardini, geçen sezon önemli başarılara imza atmış olan kadroyu korumuş olmanın, bu sezon için önemli bir avantaj olabileceğini de dile getirdi.

Genel Menajer Maurizio Gherardini, İstanbul’un ev sahipliğinde düzenlenecek olan Final Four’da yer alacak takımların hangileri olabileceğine ilişikin tahminlerini de paylaştı.

“Çok etkileyici ve kaliteli bir ortam var”

Sözlerine, Fenerbahçe Televizyonu’nun HD formattaki yayını ve yeni stüdyoları hakkındaki düşüncelerini paylaşarak başlayan Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı Genel Menajeri Maurizio Gherardini, “Çok etkileyici ve kaliteli bir ortam var. Üstelik HD kalitesiyle birlikte Fenerbahçe Televizyonu çıtayı çok yükseltmiş durumda. Başka kulüp televizyonlarında görmediğimiz bir şey bu. Bir Euroleague organizasyonu sayesinde Londra’da Premier League stüdyolarını gezme şansı bulmuştum. Karşılaştırdığımdaysa oraya benzer bir teknolojinin burada olduğunu söyleyebilirim. Fenerbahçe Televizyonu, çok kaliteli bir kanal.” dedi.

“Ortak düşünce takımın başarılı olmasıdır”

Geçen sezon kazanılan maçları ve kaldırılan kupaları bir kenara bırakarak yeni sezona odaklanmak gerektiğini ifade eden Gherardini, “Geçen sezon önemli başarılar imza atan oyuncu grubunu elimizde tuttuk. Onların da aklında bazı hedefler var. Cumhurbaşkanlığı Kupası bize geçen sezonu hatırlattı. Çünkü geçen sezonki 5’i bu sene de sahaya sürebildik. Kalitemizi koruduk. Şimdi ise yeni sezon başlıyor. Tüm oyuncuların özel hedefleri olabilir ama ortak düşünce bu takımın başarılı olmasıdır. Oyuncularımız, kaliteli iş çıkartıp ortak hedeflere doğru ulaşmak istiyorlar. Akıllı ve zeki olmalıyız. Hırsımızla sahada olmalıyız. Geçen sezon oynadığımız maçları ve kazandığımız kupaları unutup yeni bir sayfa açmalıyız. Hayaller yerine işimizi ciddiye alarak başarılı bir sezonu geçirmeliyiz. Adım adım hedeflerimize ulaşmalıyız.” dedi.

“Aynı oyuncu grubunu aynı koçla bir arada tutmak bizim için önemliydi”

1 sene boyunca birbiriyle oynama tecrübesine sahip oyuncu grubuyla yeni sezona başlamanın avantaj olacağına da dikkat çeken Gherardini, “Kadromuzu korumuş olmak, bence bu tüm sezon boyunca önemli bir avantaj olacak. Bu oyuncu grubunu aynı sistemle ve aynı koçla birlikte bir arada tutabilmek bizim için önemliydi ve biz bunu başardık. Oyuncularımız; koçun onlardan ne beklediğini, ne istediğini biliyorlar. Birbirini çok iyi tanıyan bir oyuncu grubumuz var. Saha içerisindeki uyumlarını daha da yukarılara çekebilirler. Bizim istediğimiz şey de bu zaten. Geçen yıla göre bu bizim adımıza da büyük bir avantaj. Geçen sezon başında takıma çok fazla oyuncu katılmıştı ve o takım ile çok çok önemli başarılar yakaladık. Şimdiyse 1 sene boyunca birbiriyle oynama tecrübesine sahip oyuncu grubuyla yeni sezona başlıyoruz. Bu da takımımız adına önemli bir avantaj olacak diyebilirim. Oyuncularımız birbirini çok iyi tanıyor ve bunu parkeye yansıtmak da onlara düşüyor.” şeklinde konuştu.

“Zorluk seviyesi oldukça yüksek maçlar oynayacağız”

Maurizio Gherardini, Anadolu Efes ile oynanan Cumhurbaşkanlığı Kupası maçına ilişkinse, “Güzel bir galiibyet oldu. Sezona kupa ile başlamak önemliydi. Kupanın oyuncularının motivasyonuna olumlu bir etki yaptığını söylemem mümkün. Cumhurbaşkanlığı Kupası maçında Anadolu Efes de iyi oynadı ve iyi de kadroları var. Sezon boyunca çok güçlü takımlarla karşılaşacağız. Zorluk seviyesi oldukça yüksek maçlar oynayacağız. İstanbul’un 4 tane Euroleague’de mücadele edecek takımı var. Hepsinin de bu platformda iddialı olabileceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

“Makas giderek açılıyor”

Avrupa basketbolu ve NBA arasındaki dengeyi de değerlendiren Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı Genel Menajeri Maurizio Gherardini, “Geçen sezonki kadroyu elimizde tutmak zordu. Avrupa’da da bu iş giderek zorlaşıyor. Çünkü NBA, 25.9 milyar dolarlık yayın hakları anlaşmasıyla dengeleri değiştirmeye başladı. Mali anlamda üst seviyelerde olmanın vermiş olduğu avantajla NBA takımları, dünyanın her yerinde yetenekli oyuncuları bulup kadrolarına katabiliyorlar. Biz, geçen sezonki kadroyu elimizde tutmak için çok çalıştık. Başkanımız Sayın Aziz Yıldırım ve Yöneticilerimizle birlikte çalıştık. Ancak Amerikan Basketbol Ligi’nin mali anlamda üst seviyelerde olması Avrupa basketbolu ile arasındaki makası giderek açıyor. Avrupa için bu ilerde büyüyen bir sorun olarak karşımıza çıkabilir.” dedi.

“Ahmet ve Nunnally bizim için önemli iki oyuncu”

“Ahmet için şunu söyleyebilirim; Türk statüsünde oynayan ve kendisini geliştirebilecek bir uzun oyuncu arayışımız vardı. Ligde de süre alabilecek oyuncu istiyorduk. Bu noktada Ahmet’in özellikle Türkiye Ligi’nde uzun oyuncu rotasyonumuzu genişletebilecek bir isim olduğunu düşünüyoruz. Tabii bu düşüncelerimizdeki haklılığımızı da bize zaman gösterecek ama dediğim gibi kendisinden çok fazla şey bekliyoruz. James Nunnally konusundaysa takıma uyum sağlayabilecek ve takımın elindeki silahları arttırabilecek bir oyuncu arıyorduk. Efes maçında oldukça heyecanlıydı ve rahatça sokabileceği şutları da kaçırdı ama önemli olan takıma uyum sağlayabilmesiydi. Bu anlamda maç içerisinde takım arkadaşlarına yardımcı olduğunu gördük. Mutlaka kaçırdığı şutları da sokacaktır, çünkü İtalya Ligi’nin MVP’si. Mutlaka ritmini bulacaktır. Kritik anlarda kritik müdahaleleri de oldu. İlerleyen maçlarda performansı yukarıya çıkacaktır. Elimizde iyi bir mozaik var. O kadroya da beklentiler doğrultusunda eklemekler yaptık. Onların da nasıl uyum sağlayabileceklerini zaman gösterecek.”

“Bu sezon oldukça yoğun geçecek”

Euroleague’de yaşanan sistem değişimini de değerlendiren Gherardini, “Euroleague’deki yeni sistemi iki farklı açıdan değerlendirmek gerekir. İlk etapta taraftarlar açısından bakacak olursak, oldukça heyecan verici olacak. Her takımla sahanızda en az 1 kez karşılaşacaksınız. Ancak madalyonun diğer yüzündeyse çok yoğun bir temponun başlayacak olması var. Ben NBA takımlarından Toronto’da görev yaptığım dönemde 2 yıl boyunca takımla birlikte seyahat ettim. Biz bile bu seyahatlerden yorulurken, sahada görev alacak isimlerin de yorulacağı düşünülebilir. Bu sezon NBA’deki tempoya benzer bir sezon bizi bekliyor. Ayrıca sponsorlarımızdan Borajet’e de teşekkür ederim, çünkü kendi özel uçağımız olacak ve planlamamızda etkisi olacaktır. Seyahatler yorucu olabilir ve sezon içerisinde sürprizlere de yol açabilir. Kendinizi dinç ve zinde tutmak çok önemli. Çok iyi takımlar yorgunluk nedeniyle performanslarından uzak kalabilirler. Bir plan yaparak yolumuza devam edeceğiz. Bir NBA takımı kadar maç yapacağız. Ancak bu sisteme herkes uzak. Bu yüzden sezon içerisinde beklenmedik sürprizlerle karşılaşılabilir.” şeklinde konuştu.

“Tüm takımlar güçlendi”

THY Euroleague’de mücadele edecek olan takımların kadrolarını oldukça güçlü hale getirdiklerini de söyleyen Maurizio Gherardini, “Aslında şu an için herhangi bir öngörüde bulunmak için çok erken, çünkü sezonun daha başındayız. Her takım bu sezon kadrosunu daha da genişleterek, daha yetenekli hale getirdi. Euroleague’deki takım sayısının 16’ya düşmesi de her maçın ne kadar zor geçeceğinin bir göstergesi diyebilirim. Her takım belli bir güce sahip ve bir öngörüde bulunmak zor.”dedi.

“Her takım Final Four’da olmak için parkede olacak”

İstanbul’un ev sahipliğinde düzenlenecek olan Final Four hakkındaki kişisel tahminleri sorulan Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı Genel Menajeri Maurizio Gherardini, “Final-Four konusundaki kişisel tahminlerimi söylemem gerekirse de; kurallar gereği kendi takımımı söyleyemiyorum. Öncelikle CSKA Moskova bu sene kadrosunu korudu ve geçen yılki başarıyı tekrarlamaları söz konusu olabilir. İkinci bir takım olarak Real Madrid’i söyleyebilirim, çünkü çok yetenekli oyunculara sahipler. Her yerde, herkesi yenebilecek kalitede bir takım, Real Madrid. Onların da bu sene Final Four’da olabileceğini düşünüyorum. Bir diğer takım ise Panathinaikos olabilir. Yaz dönemini çok iyi geçirdiler ve önemli oyuncuları kadrosuna kattılar. Bu sene Final Four yapabileceklerini düşünüyorum. Final Four’daki dördüncü adayım ise Darüşşafaka Doğuş. Çünkü sezon öncesi oynadıkları tüm hazırlık maçlarını kazandılar ve geçen yılki takımla hiçbir benzerlikleri yok. Çok yetenekli ve agresif bir takım oldular. Euroleague’in sürpriz takımı olabilmek için ellerinde her şey var.” şeklinde cevap verdi.

“Final Four’un İstanbul’da olması doğal bir motivasyon kaynağı”

Final Four’un İstanbul’da oynanacak olmasının da artı bir motivasyon kaynağı olduğunu işaret eden Genel Menajer, “Final Four’un İstanbul oynayacak olmak doğal bir motivasyon kaynağı. Ancak bu durum Euroleague’de mücadele eden diğer Türk takımları için de geçerli. Biz adım adım gideceğiz. Uzun bir sezon bizi bekliyor ve asla geriye bakmayacağız, çünkü hata yaparız. Euroelague ve Lig normal sezonunda 60 oynayacağız ve tabii buna bir de play off’lar eklenecek. Play Off’ta da en iyi olan, hazır olan kazanacak. Bizim de Play Off’lara hazır girmemiz gerekir. Taraftarımız da zor anlarda takımın yanında olmalı. İstanbul’da Final Four’da oynamayı istiyoruz.” dedi.

“Taraftarımızın desteği inanılmaz”

Genel Menajer Maurizio Gherardini, son olarak taraftar desteğinin önemine değindi. Gherardini, “Taraftarımızın desteği inanılmaz. Gittiğimizi her yerde evimizdeymişiz gibi hissediyoruz. Kuralları bilen ve ona göre reaksiyon gösteren taraftarımız var. Bu taraftar grubuna hayranlık duyuyoruz. Sezon içinde zor anlar olacaktır ve o anlarda da taraftarımızın takımın yanında olması gerekiyor.” diyerek sözlerini noktaladı.