Barcelona – Anadolu Efes maç önü notları:

Anadolu Efes, Turkish Airlines Euroleague Play Off dördüncü karşılaşmasında 26 Nisan 2019, Cuma günü İspanya’nın Barcelona Lassa takımına konuk oluyor. Palau Blaugrana’da oynanacak olan karşılaşma TSİ 22:00’de başlayacak ve beIN Sports 3 ekranlarından naklen yayınlanacak.

Bilindiği gibi Anadolu Efes, İstanbul’da serinin ilk karşılaşmasını 75-68 kazanmış, ikinci maçı 72-74 kaybetmiş ve Barcelona’da oynanan üçüncü karşılaşmayı 102-68 kazanarak seride 2-1 öne geçmişti. Anadolu Efes bu karşılaşmadan da galibiyet ile ayrıldığı takdirde Final Four’a yükselecek.

Avrupa arenasındaki 655. maçına çıkacak olan Anadolu Efes, bugüne kadar Avrupa kupalarında oynadığı 654 karşılaşmada 362 galibiyet ve 292 yenilgi (galibiyet yüzdesi: % 55,4) aldı.

2001-02 sezonundan itibaren katıldığı Turkish Airlines Euroleague’de ise 407. maçına çıkacak olan Anadolu Efes, bu kupada bugüne kadar oynadığı 406 karşılaşmada 205 galibiyet ve 201 yenilgi (galibiyet yüzdesi: % 50,5) elde etti.

Anadolu Efes ile Barcelona Lassa, Avrupa kupalarında bugüne kadar 29 kez karşılaşırken, Anadolu Efes 11 galibiyet ve 18 mağlubiyet aldı. İki ekip arasında FIBA organizasyonlarında oynanan 12 maçta Anadolu Efes dört galibiyet ve sekiz mağlubiyet elde ederken, Turkish Airlines Euroleague’de iki takım arasında oynanan 17 karşılaşmada Anadolu Efes yedi galibiyet ve 10 mağlubiyet elde etti.

Rakamlarla Anadolu Efes

Bryant Dunston, Turkish Airlines Euroleague’de bugüne kadar yaptığı 226 blok ile Euroleague tarihinde en çok blok yapan oyuncular sıralamasında ikinciliğini sürdürdü. Listede ilk sırada ise 249 blok ile Fran Vazquez yer alıyor. Tibor Pleiss ise 159 blok ile aynı sıralamada dokuzuncu durumda bulunuyor. Bu kategoride sekizinci sırada 161 blok ile Victor Khryapa yer alıyor.

Forma giydiği son 11 maçın 10’unda sahadan en az bir blok yaparak ayrılan Dunston, bu sezon Euroleague’de maç başına 1,19 blok ortalaması ile bu kategoride üçüncü sırada yer alıyor. Dunston, ayrıca forma giydiği son 11 maçın 10’unu çift haneli verimlilik puanları üreterek tamamladı.

Bryant Dunston, Euroleague’de bugüne kadar aldığı 380 hücum ribaundu ile Euroleague tarihinde en çok hücum ribaundu alan oyuncular sıralamasında dokuzuncu sırada yer alıyor. Listede sekizinci sırada 385 hücum ribaundu ile Mirsad Türkcan bulunuyor.

Anadolu Efes’te dördüncü sezonunu geçiren Dunston, bugüne kadar oynadığı 121 karşılaşmada kaydettiği 1151 sayı ile Anadolu Efes’in Turkish Airlines Euroleague’deki en skorer oyuncusu konumunda bulunuyor.

Vasilije Micic, maç başına 5,58 asist ortalaması ile en çok asist yapan oyuncular kategorisinde üçüncü sırada yer alıyor. Micic, ayrıca forma giydiği son dokuz maçın sekizinde sahadan en az bir üç sayılık isabet bularak ayrıldı.

Shane Larkin, Euroleague’de forma giydiği son 10 maçta sahadan en az bir üç sayılık isabet bularak ayrıldı. Larkin, ayrıca görev yaptığı son 12 maçın 11’ini çift haneli skorlar üreterek tamamladı.

Krunoslav Simon, Euroelague’de forma giydiği son dokuz karşılaşmanın sekizinden çift haneli verimlilik puanları üreterek ayrıldı.

Brock Motum’un, Euroleague kariyerindeki 100. üç sayılık isabetine ulaşması için üç 3 sayılık baskete ihtiyacı var.

Adrien Moerman, maç başına 6,30 ribaunt ortalaması en çok ribaunt alan oyuncular sıralamasında beşinci, maç başına 4,94 savunma ribaundu ile de bu kategoride ikinci sırada yer alıyor. Moerman, ayrıca forma giydiği son 12 maçın 11’inde sahadan en az beş ribaunt alarak ayrıldı.

Tibor Pleiss Euroleague’de kullandığı son 12, Adrien Moerman da son 10 serbest atışı da sayıya çevirdi.

Play off’larda Bryant Dunston 19,3 verimlilik puan ortalaması ile üçüncü, Vasilije Micic 18,7 ortalama ile dördüncü ve Shane Larkin de 18,3 ortalama ile beşinci durumda yer alıyor.

Play off’lardaki ilk üç maçların ardından maç başına 20,0 sayı ortalamaı bulunan Shane Larkin birinci ve Vasilije Micic de 16,7 ortalama ile ikinci sırada yer alırken, maç başına 6,3 ribaunt alan Bryant Dunston üçüncü ve 5,7 ribaunt ile Adrien Moerman dördüncü sırada bulunuyor.

6,3 asist ortalaması bulunan Micic bu kategoride ikinci durumda, 4,3 asist ile Krunoslav Simon da beşinci sırada bulunuyor.

Play off’larda 2,0 blok ortalaması tutturan Bryant Dunston bu sıralamada birinci durumda bulunuyor.