ozkan-kilic
Banvit Basketbol Kulübü Başkanı Özkan Kılıç kulüp tesislerinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. 2017 – 2018 Sezonu’nda yine izleyenlerin zevk alacağı, hırslı, inatçı ve kolay vazgeçmeyen bir takımla mücadele vereceklerini belirtti.

Oldukça başarılı geçen 2016 – 2017 sezonunun ardından özellikle yabancı oyuncu kadrosunda önemli değişiklikler olduğuna işaret eden Özkan Kılıç: ”Öncelikle geçen sezonki başarının mimarlarından Coach Sasa Filipovski dışında Kaptan Gasper Vidmar ve Damian Kulig’i kadroda tutmayı başardık. Bunların yanına ciddi ve uzun süreli araştırmalarımız sonucu Tony Taylor, Jake Odum, Adonis Thomas ve Angelo Caloiaro gibi genç, potansiyeline inandığımız ve başarıya aç olduğunu düşündüğümüz yabancı oyuncular ekledik. Yine Türkiye Liglerinin tecrübeli isimlerinden, karakterine ve yeteneğine çok inandığımız Can Altıntığ’ı kadromuza dâhil ettik.

Yeni sezon kadromuzda yine Kulüp geleneğimize uygun olarak Altyapımızdan yetişen genç oyuncularımız çoklukla yer alacak. A Milli Takım kadrosunda bulunan Tolga Geçim, Ümit ve Genç Milli Takım kadosunda yer alan oyuncularımız Berke Atar, Erkin Şenel, Şehmus Hazer, Eray Akyüz, bunların haricinde yine yakın zamanda Altyapı Milli Takım kadrolarında yer almış Cem Ulusoy,Rıdvan Öncel ve Metehan Akyel gibi isimler A Takım geniş kadrosu içinde yer alacaklar.

Sonuç olarak bu sezon da yine izleyenlerin zevk alacağı hırslı, inatçı ve kolay vazgeçmeyen bir takım oluşturmaya çalıştık. Bu takımdan beklentimiz ise, bizi yıllardır hiç yalnız bırakmayan taraftarımızın da yeni takımımıza vereceği destekle beraber yarışacağımız kulvarların hepsinde gidebileceğimiz en üst noktaya kadar gitmek olacaktır.” dedi.

Ligin kalitesi ve marka değerinin her geçen gün yükseldiğine işaret eden Kılıç: ”Biz de Kulüp olarak, imkânlarımız ölçüsünde Türk Basketbolunun ve Türkiye Liginin yülselen değerine katkıda bulunmak adına daha çok çalışıp, belli bir düzen ve istikrar içinde elimizden gelenin en iyisini yapmak için uğraş veriyoruz.” dedi.

Geçen yıl FIBA Şampiyonlar Ligi’nde final oynama başarısını gösterdiklerini hatırlatan Özkan Kılıç: ”FIBA Şampiyonlar Ligi bu sene yine grup aşamasından katılacağız. Grubumuzda İtalya Ligi Şampiyonu Venezia, Yunanistan’ın kalbürüstü ekiplerinden AEK, yıllarca Euroleague mücadelesi vermiş Sloven ekibi Olimpija Ljubljana, Fransa Liginde final oynama başarısı gösteren Strasbourg ve Alman temsilcisi Medi Bayreuth dışında eleme turundan gelmeleri kuvvetle muhtemel yine yıllarca Euroleague mücadelesi vermiş Rusya temsilcisi Nizhny Novgorod ve İspanya temcilcisi Estudiantes gibi güçlü takımlar bulunuyor. Öncelikli hedefimiz grubumuzu ilk dört sıra içinde içinde bitirerek son 16 takım arasına adımızı yazdırmak olacaktır.” dedi.

Fenerbahçe Doğuş ile oynayacakları maçta Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanmak için mücadele vereceklerini belirten Özkan Kılıç, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: ”Bu sezon Kulüp tarihimizde ilk kez oynayacağımız Cumhurbaşkanlığı Kupası karşılaşması için büyük bir gurur ve heyecan içerisindeyiz. En prestijli kupayı müzemize kazandırmak amacıyla çıkacağımız karşılaşmada, karşımızda geçtiğimiz sezon Türkiye Liginin yanı sıra Avrupa’nın en büyük kupasını ülkemize getiren Fenerbahçe Doğuş olacak. Rakibimize büyük saygı duymakla beraber bizde elimizden gelenin en iyisini yapmak ve kupayı kazanmak adına sahada olacağız.” dedi.

Tüm basketbol camiasının parmakla gösterdiği Banvit altyapısı ve altyapının geleceği ile ilgili olarak Başkan Özkan Kılıç şunları söyledi: ”Bildiğiniz gibi Kulübümüz kurulduğu günden bu yana Altyapı’ya büyük değer vermekteyiz. Bu önemin neticesinde kendi Kulübümüzün yanı sıra Türkiye Süper Ligi ve Türkiye Basketbol Liglerinde Banvit Altyapısından geçmiş ve havasını solumuş birçok oyuncu olması ise bizim bu işi yıllardır doğru ve istikrarlı bir şekilde yaptığımız gösteriyor. Bu noktada Altyapı’ya olan inanç ve istikrarımızın artarak devam edeceğini söyleyebilirim.

Ayrıca Ülke Basketbolunun geleceği adına da üzerimize büyük bir sorumluluk yüklenmiş durumda. Bu sezon toplanan A Milli ve Altyapı Milli Takım kadrolarında bulunan 20 Banvit sporcusu, Banvit’in Altyapı ve Ülke Basketbolu adına ne kadar önemli bir yerde olduğunun en önemli kanıtıdır. Son olarak bir anektodla sözlerimi noktalamam gerekirse, Slovakya’da gerçekleşen Gençler Avrupa Şampiyonasına izlerken karşımda Genç Milli Takım ilk beşinde 4 Banvit sporcusunu görmenin, Basketbol Kulübü Başkanı ve bir Bandırma’lı olarak beni inanılmaz mutlu ettiğini, gururlandırdığını ve gelecek adına bir o kadar motive ettiğini rahatlıkla söyleyebilirim.” dedi.