anthony-bennett-3
Anthony Bennett Fenerbahçe’de ne yapar? NBA draftının 1 numarası son yıllarını nasıl geçirdi? Neden 3 takım değiştirdi? Kariyer akışı nasıldı? Oyuncunun özellikleri neler? Fenerbahçe’ye ve koç Zeljko Obradovic’e uyumu nasıl olacak? İşte tüm bu soruların cevabını NBA ve Avrupa basketbolunu yakından takip eden, Türkiye’nin başarılı basketbol yorumcusu Mete Aktaş verdi:

Anthony Bennett Fenerbahçe’de ne yapar? Mete Aktaş’ın analizi:

Anthony Bennett Fenerbahçe’ye büyük soru işaretleri ile birlikte geldiğini söylemem lazım. Her şeyden önce Bennett’in 3.5 yılda NBA draftının 1 numaralı oyuncusu olmaktan ligde oynayacak takım bulamayacak hale gelmesi acı bir durum. Bennett son 30 yılda 1. sırada draft edilmiş oyuncular içinde en kötü çaylak sezonuna imza atan isimdi (Foto 1).

Minnesota ile yeni başlangıç planları tutmadı

Bennett sakatlıklar nedeniyle 52 maç oynadığı çaylak sezonundan sonra Kevin Love takasında Andrew Wiggins ile Wolves’un yolunu tuttu. O yılki kötü T-Wolves takımında yeni bir başlangıç yapabileceği düşünülüyordu ama bu fırsatı da değerlendiremedi. Ertesi yaz Karl-Anthony Towns ve Bjelica’nın da gelişiyle menajeri Bennett’ın bu haliyle iyice mantarlayacağını anlayınca Minnesota ile buyout yapma yoluna gitti. Memleket havası iyi gelir diye Kanada’nın yolunu tutup Toronto ile anlaştı ama Bennett orada da iyice dibe vurdu (İstatistikleri: 19 maç 4.4 dakika 1.5 sayı, 1.2 ribaunt).

Nov 25, 2016; Indianapolis, IN, USA; Brooklyn Nets forward Anthony Bennett (13) slam dunks the ball in the second half of the game against the Indiana Pacers at Bankers Life Fieldhouse. The Indiana Pacers beat the Brooklyn Nets 118-97. Mandatory Credit: Trevor Ruszkowski-USA TODAY Sports

Son durak Nets oldu

2016 yazında Kanada Milli Takımı’yla birlikte olan Bennett kilo vermiş ve daha hareketli gözüküyordu. Filipinler’de bize karşı da oynadı. Temmuz ayında Nets ile sözleşme imzaladığında bu belki de NBA’deki son şansı olacağı düşünülüyordu ki öyle de oldu. Bennett, Nets’te de rolünü bulamadı. 23 maçta 11.5 dakika süre ile 5.0 sayı, 3.4 ribaunt ortalamaları tutturdu. 2.03 boy 111 kg ağırlığındaki PF Bennett ne içerde bir banger olabiliyor ne de dışardan istikrarlı şut sokamadığı için stretch 4 olabiliyor (Kariyer ortalaması 5.0 sayı, 3.1 ribaunt. Yüzde 39.2 saha içi ve yüzde 26.1 üç sayı isabet oranı).

“Çalışma ahlakı ve mental sertlikten yoksun”

Özetle Bennett, UNLV’de 1 sezondan sonra hiç beklenmedik bir şekilde 1. sırada seçilen, 3.5 yılda 4 takım gezip NBA’den kapı dışarı edilen, boy, fizik ve basketbol nitelikleri olarak NBA’de arafta kalmış, çalışma ahlakı sorgulanan, mental sertlikten yoksun 24 yaşında bir genç. NBA’den -kibar olamayacağım- kovulan ve hep amaçsız takımlarda oynamış bu genç adam Fenerbahçe gibi hedefleri yüksek bir takıma ve Euroleague/BSL gibi düsturu “adamdan kan alırlar Kamil, kan!” olan iki ligin ateşinin giderek harlandığı bir dönemde geliyor.

SP-PAG-HOOPS25JULY TORONTO, ONTARIO - JULY 25, 2015 - Anthony Bennett walks back to the defensive end of the court with seconds left in the game. Men's basketball, Gold medal game, between Canada and Brazil, in 1st half action at Ryerson Athletic Centre. Toronto 2015 Pan Am Games coverage. Canada lost the game 86-71. Canada won the Silver medal. Photographed on JULY 25, 2015. Rick Madonik/Toronto Star

Obradovic ve takıma uyum süreci

NBA’den Euroleague’e gelen genç isimlerin burada sudan çıkmış balığa döndüklerine çokça şahit oluyoruz. Bennett da bu kültür şokunu yaşayacak. Bu hamleyi yapan Zeljko Obradovic olunca elbette enseyi karartmamak gerek. “Hocanın elbette vardır bir bildiği” diyerek konuya bakıyoruz. Burada en büyük sıkıntı Bennett’in sezon ortasında, hareket halinde ve istim almış bir lokomotifin parçası olmaya çalışmak olacak. Bennett sezon ortasında değil de sezon öncesi gelse ve tıpkı Udoh-Vesely gibi hazırlık kampı geçirmiş olsa Obradovic’e ve takıma uyumu çok daha kolay olurdu. Yani bu işin bir de Obra’ya alışma dönemi var.

“Fenerbahçe’nin kaybedecek bir şeyi yok”

Fenerbahçe’nin kaybedecek bir şeyi yok. Rotasyona takviye gerekiyordu, yapıldı. Bennett içinse Amarikalıların deyimiyle “make or break” durumu var. Bennett için şu an ki en büyük endişem fiziksel değil, psikolojik durumu. Umarım bu zorlu sınava hazırdır ve her iki taraf da kazanır.

Analiz: Mete AKTAŞ (twitter: @MeteAktas76)

Foto 1:
1