Anadolu Efes – Zalgiris Kaunas maçının hakemleri belli oldu.

Anadolu Efes – Zalgiris Kaunas karşılaşmasında İspanya’dan Miguel Angel Perez, Portekiz’den Fernando Rocha ve Sırbistan’dan Uros Obrknezevic hakem üçlüsü düdük çalacak.

Maç önü notları

Karşılaşma, meme kanserinde erken tanı farkındalığının sembolü olan Pembe Top ile başlayacak ve hava atışını başarılı oyuncu Özge Özpirinçci gerçekleştirecek. Bu önemli projeye destek olmak için Sinan Erdem Spor Salonu’na pembe kıyafetleri ile gelecek kadın basketbolseverler, maç bileti için ücret ödemeyecek.

Avrupa arenasındaki 623. maçına çıkacak olan Anadolu Efes, bugüne kadar Avrupa kupalarında oynadığı 622 karşılaşmada 341 galibiyet ve 281 yenilgi (galibiyet yüzdesi: % 54,8) aldı.

2001-02 sezonundan itibaren katıldığı Turkish Airlines Euroleague’de ise 375. maçına çıkacak olan Anadolu Efes, bu kupada bugüne kadar oynadığı 374 karşılaşmada 184 galibiyet ve 190 yenilgi (galibiyet yüzdesi: % 49,2) elde etti.

Anadolu Efes ile Zalgiris Kaunas, Avrupa kupalarında bugüne kadar 16 kez karşılaşırken, Anadolu Efes beş galibiyet ve 11 mağlubiyet aldı. İki ekip arasında FIBA organizasyonlarında oynanan dört karşılaşmada Anadolu Efes bir galibiyet ve üç mağlubiyet alırken, Turkish Airlines Euroleague’de iki takım arasında oynanan 12 karşılaşmada ise Anadolu Efes dört galibiyet ve sekiz mağlubiyet elde etti.

Turkish Airlines Euroleague’in açılış haftasında Anadolu Efes, Almanya’nın Bayern Münih takımını deplasmanda 90-71 mağlup etmiş, Zalgiris Kaunas ise İspanya’nın Baskonia Vitoria Gasteiz takımına evinde 87-79 yenilmişti. Euroleague’de birinci haftanın ardından Anadolu Efes bir galibiyet ile dördüncü sırada, Zalgiris Kaunas ise bir mağlubiyet ile 10. sırada yer alıyor.

Rakamlarla Anadolu Efes

Bryant Dunston, Turkish Airlines Euroleague’de bugüne kadar yaptığı 188 blok ile Euroleague tarihinde en çok blok yapan oyuncular sıralamasında üçüncü sırada bulunuyor. Dunston, altı blok daha yaptığı takdirde 194 blok ile ikinci sırada yer alan Ioannis Bourousis’i yakalayacak. Tibor Pleiss ise 143 blok ile aynı kategoride 10. sırada yer alıyor. Pleiss, bir blok daha yaptığı takdirde 144 blok ile dokuzuncu sırada yer alan Robertas Javtokas’ı yakalayacak.

Bryant Dunston, Euroleague’de bugüne kadar aldığı 335 hücum ribaundu ile Euroleague tarihinde en çok hücum ribaundu alan oyuncular sıralamasında 11. sırada bulunuyor. Başarılı oyuncu, iki hücum ribaundu daha aldığı takdirde 337 hücum ribaundu ile 10. sırada bulunan Antonis Fotsis’i yakalayacak.

Bryant Dunston, Euroleague’de forma giydiği son 12 karşılaşmanın 11’inde sahadan en az bir blok yaparak ayrıldı.

Krunoslav Simon, Euroleague’de kullandığı son 12 serbest atışı sayıya çevirdi.

Shane Larkin, Euroleague’de forma giydiği son 11 karşılaşmada sahadan en az bir kez üç sayılık isabet bularak ayrıldı.

James Anderson, 41 sayı daha kaydettiği takdirde Euroleague kariyerindeki 1000. sayısına ulaşacak.