Anadolu Efes – Real Madrid maç önü notları:

Anadolu Efes, Turkish Airlines Euroleague 11. hafta karşılaşmasında 7 Aralık 2018, Cuma günü İspanya’nın Real Madrid takımını konuk ediyor. Euroleague tarafından “haftanın maçı” olarak seçilen ve Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanacak olan karşılaşma 20:30’da başlayacak ve beIN Sports 4 ekranlarından naklen yayınlanacak.

Avrupa arenasındaki 632. maçına çıkacak olan Anadolu Efes, bugüne kadar Avrupa kupalarında oynadığı 631 karşılaşmada 348 galibiyet ve 283 yenilgi (galibiyet yüzdesi: % 55,2) aldı.

2001-02 sezonundan itibaren katıldığı Turkish Airlines Euroleague’de ise 384. maçına çıkacak olan Anadolu Efes, bu kupada bugüne kadar oynadığı 383 karşılaşmada 191 galibiyet ve 192 yenilgi (galibiyet yüzdesi: % 49,9) elde etti.

Anadolu Efes ile Real Madrid Avrupa kupalarında bugüne kadar 28 kez karşılaşırken, Anadolu Efes yedi galibiyet ve 21 mağlubiyet elde etti. İki ekip arasında FIBA organizasyonlarında oynanan iki maçta Anadolu Efes bir galibiyet ve bir mağlubiyet elde ederken, Turkish Airlines Euroleague’de iki takım arasında oynanan 26 karşılaşmada Anadolu Efes altı galibiyet ve 20 mağlubiyet elde etti.

Turkish Airlines Euroleague’in 10. haftasında Anadolu Efes, İspanya’nın Kirolbet Baskonia Vitoria Gasteiz takımını Sinan Erdem Spor Salonu’nda 96-85 mağlup etmiş, Real Madrid ise Rusya’nın CSKA Moskova takımına evinde 88-93 yenilmişti. Euroleague’de 10. haftanın ardından Anadolu Efes sekiz galibiyet ve iki mağlubiyet ve averaj ile dördüncü sırada, Real Madrid ise yine sekiz galibiyet ve iki mağlubiyet ile üçüncü sırada yer alıyor.

Rakamlarla Anadolu Efes

Bryant Dunston, Turkish Airlines Euroleague’de bugüne kadar yaptığı 200 blok ile -Euroleague’de 200 blok barajını geçen ikinci oyuncu olarak- Euroleague tarihinde en çok blok yapan oyuncular sıralamasında ikinciliğini sürdürdü. Listede ilk sırada ise 249 blok ile Fran Vazquez yer alıyor. Tibor Pleiss ise 146 blok ile aynı sıralamada dokuzuncu durumda bulunuyor. Bu kategoride sekizinci sırada 161 blok ile Victor Khryapa yer alıyor.

Euroleague’de bu sezon forma giydiği son yedi karşılaşmada sahadan en az bir blok yaparak ayrılan Dunston, maç başına 1,2 blok ile bu kategoride halen üçüncü sırada yer alıyor.

Bryant Dunston, Euroleague’de bugüne kadar aldığı 351 hücum ribaundu ile Euroleague tarihinde en çok hücum ribaundu alan oyuncular sıralamasında dokuzuncu sırada yer alıyor. Listede sekizinci sırada 369 hücum ribaundu ile Jan Vesely bulunuyor.

Anadolu Efes’te dördüncü sezonunu geçiren Dunston, bugüne kadar oynadığı 99 karşılaşmada kaydettiği 961 sayı ile Anadolu Efes’in Turkish Airlines Euroleague’deki en skorer oyuncusu konumunda bulunuyor. Amerikalı oyuncu, Real Madrid karşılaşmasında forma giydiği takdirde Anadolu Efes forması ile Euroleague’deki 100. maçına çıkmış olacak.

Brock Motum, Euroleague’deki son beş maçında sahadan en az bir üç sayılık isabet bularak ayrılırken, Krunoslav Simon da son beş maçında en az bir top çalma kaydederek ayrıldı. Simon ayrıca, Euroleague’de forma giydiği son beş maçında çift haneli verimlilik puanlarına ulaştı.

James Anderson da Real Madrid karşılaşmasında görev aldığı takdirde kariyerindeki 100. Euroleague maçına çıkmış olacak. Anderson, ayrıca Real Madrid karşısında iki sayı kaydettiği takdirde Euroleague kariyerindeki 1000. sayısına ulaşacak.

Shane Larkin, 11 sayı daha kaydetmesi halinde Euroleague kariyerindeki 500. sayısına ulaşacak.

Tibor Pleiss iki sayılık atışlarda 47 denemede 36 isabet bularak % 76,60 ortalama ile bu kategoride birinci sırada yer alırken, Bryant Dunston da 51 atışta 38 isabet ile % 74,51’lik oran ile üçüncü sırada bulunuyor.

Tibor Pleiss, Euroleague’de kullandığı son 13 serbest atışının hepsinde başarılı olurken, Rodrigue Beaubois da son 12 serbest atışının hiçbirini kaçırmadı. Beaubois, ayrıca Euroleague’de forma giydiği son sekiz karşılaşmada sahadan en az bir üç sayılık isabet bularak ayrıldı. Fransız oyuncu Euroleague’de görev yaptığı son beş maçta sahadan çift haneli skorlar üreterek ayrıldı.

Adrien Moerman iki asist daha yaptığı takdirde Euroleague kariyerinde 100 asist yapan oyuncular arasındaki yerini alacak. Moerman, ayrıca Euroleague’de forma giydiği son dokuz maçta sahadan en az bir top çalma kaydederek ayrıldı. Başarılı oyuncu maç başına 6,30 ribaunt ortalaması ile bu kategoride halen altıncı sırada, maç başına 1,40 top çalma ile de bu sıralamada dördüncü durumda yer alıyor.

Anadolu Efes, dokuzuncu hafta itibariyle 216 üç sayılık denemesinde 97 isabet bularak % 44,91 ortalama ile bu kategoride zirvede yer alıyor. Anadolu Efes iki sayılık atışlarda ise 395 denemede 233 isabet bularak % 58,99 ortalama ile ikinci, serbest atışlarda ise 142 denemede 117 isabet ve % 82,39 ortalama ile yine ikinci sırada bulunuyor. Ayrıca maç başına 103,80 verimlilik puanı ile Real Madrid’in ardından ikinci durumda yer alan Anadolu Efes, maç başına 87,40 sayı ile Euroleague’in en skorer üçüncü takımı. Anadolu Efes, maç başına 19,90 asist ile ligin en çok asist yapan ikinci takım konumunda bulunurken, 3,0 blok ortlaması ile bu sıralamada ise üçüncü durumda bulunuyor.