euroleague hakem
Anadolu Efes – Panathinaikos maçının hakemleri belli oldu.

Hakemler açıklandı

Anadolu Efes – Panathinaikos karşılaşmasında İtalya’dan Carmelo Paternico, Polonya’dan Piotr Pastusiak ve Sırbistan’dan Milija Vojinovic hakem üçlüsü düdük çalacak.

Maç önü notları

Avrupa arenasındaki 599. maçına çıkacak olan Anadolu Efes, bugüne kadar Avrupa kupalarında oynadığı 598 karşılaşmada 335 galibiyet ve 263 yenilgi (galibiyet yüzdesi: % 56,0) aldı.

2001-02 sezonundan itibaren katıldığı Turkish Airlines Euroleague’de ise 351. maçına çıkacak olan Anadolu Efes, bu kupada bugüne kadar oynadığı 350 karşılaşmada 178 galibiyet ve 172 yenilgi (galibiyet yüzdesi: % 50,9) elde etti.

Anadolu Efes ile Panathinaikos Superfoods Avrupa kupalarında bugüne kadar 25 kez karşılaşırken, Anadolu Efes dokuz galibiyet ve 16 mağlubiyet aldı. İki ekip arasında FIBA organizasyonlarında oynanan altı maçta Anadolu Efes iki galibiyet ve dört mağlubiyet elde ederken, Turkish Airlines Euroleague’de iki takım arasında oynanan 19 karşılaşmada Anadolu Efes yedi galibiyet ve 12 mağlubiyet elde etti.

Turkish Airlines Euroleague’in yedinci haftasında Anadolu Efes, İsrail’in Maccabi Fox Tel Aviv takımını deplasmanda 92-72 mağlup etmiş, Panathinaikos Superfoods ise Rusya’nın Khimki takımını evinde 93-65 yenmişti. Euroleague’de yedinci haftanın ilk gün maçları sonunda Anadolu Efes iki galibiyet ve beş mağlubiyet ile 15. sırada, Panathinaikos Superfoods ise dört galibiyet ve üç mağlubiyet ile sekizinci sırada yer alıyor.

Rakamlarla Anadolu Efes

Berk Demir, Yiğitcan Saybir ve Muhaymin Mustafa, Panathinaikos Superfoods karşılaşmasında görev almaları halinde kariyerlerinde ilk kez bir Turkish Airlines Euroleague maçında forma giymiş olacaklar.

Bryant Dunston Turkish Airlines Euroleague’de forma giydiği son 11 karşılaşmanın 10’unda sahadan en az bir blok yaparak ayrıldı.

Amerikalı oyuncu Euroleague’in yedinci haftasında Maccabi Fox Tel Aviv karşılaşmasında yaptığı beş blok ile bu alandaki kariyer rekorunu geliştirdi.

Dunston, Turkish Airlines Euroleague’de bugüne kadar yaptığı 147 blok ile Euroleague tarihinde en çok blok yapan oyuncular sıralamasında sekizinciliğe yükseldi. Listede yedinci sırada 153 blok ile Maccabi Fox Tel Aviv’den Alex Tyus bulunuyor.

Errick McCollum, Maccabi Tel Aviv mücadelesinde kaydettiği 31 sayı, dört savunma ribaundu, dört toplam ribaunt ve 33 verimlilik puanı ile bu dört kategoride kariyer rekorunu geliştirdi.

Krunoslav Simon Euroleague’de kullandığı son 11 serbest atışı da sayıya çevirdi. Simon ayrıca Maccabi Fox Tel Aviv potasına bıraktığı 11 sayı ile Euroleague kariyerinde 1000 barajını geçerek, 1008. sayısına ulaştı.

Vladimir Stimac 20,14 verimlilik puanı ortalaması ile Euroleague’in en değerli oyuncular sıralamasında üçüncü durumda yer alıyor.

Ayrıca Stimac maç başına 7,43 ribaunt ile Euroleague’de en çok ribaundu alan oyuncular arasında ikinci, 3,29 hücum ribaundu ile bu kategoride de ikinci sırada yer alıyor. Savunma ribaundu sıralamasında ise Ricky Ledo 5,00 ortlama ile dördüncü durumda bulunuyor.

Bryant Dunston maç başına 1,57 blok ortalaması ile ligin en çok blok yapan oyuncular sıralamasında ikinci durumda yer alıyor.

McCollum yedi hafta sonunda kaydettiği toplam 107 sayı ve maç başına 15,29 sayı ortalaması ile Euroleague’de en çok sayı kaydeden oyuncular kategorisinde altıncı sırada bulunuyor.

Anadolu Efes, toplam ribaunt kategorisinde maç başına 38,14 ribaunt ile tüm takımlar arasında ikinci sırada yer alırken, hücum ribaundu sıralamasında ise maç başına 14,00 hücum ribaundu ile ilk sırada bulunuyor.