Anadolu Efes koçu Ergin Ataman yeni yabancı kuralını eleştirdi.

Ergin Ataman, Euroleague medya gününde Hakan Celep’e yaptığı açıklamada, federasyonun getirmiş olduğu yeni yabancı kuralını eleştirdi ve konu hakkında şunları söyledi:

“Dünyada spor global hale geldi. Siz bu ligde oynuyorsanız, Avrupa kupalarında, EuroLeague’de, EuroCup’ta veya FIBA’nın liginde oynuyorsanız o ligin kurallarında rekabetçi takımlar kurmak zorundasınız. Orada bir sınırlama getiremezsiniz. Rus, İsrail, Yunan takımları 8-9 yabancıyla oynuyorken, “Hayır, ben Türk çocuklarıyla oynayacağım.” dediğiniz anda rekabetçi ortamdan uzaklamış olursunuz.

Şöyle bir sıkıntı var. Evet, bizim de çok yetenekli Türk oyuncularımız var ama bizim Türk oyuncularımız belli bir yaşa gelince NBA’ye gitmeyi tercih ediyorlar. Bugün benim kadromda da Cedi Osman, Furkan Korkmaz olsa 9 yabancıya ihtiyacım yok. Ben de 6-7 yabancıyla oynayabilirim. Fakat, burada önemli olan Türk çocuklarını altyapılarda 20-22 yaşa gelmeden birer Cedi ve Furkan gibi yetiştirmek. Sonra da Spanoulis, Printezis gibi burada oynamasını sağlayabilmek. Bu imkanları yaratabilmek.

Yoksa, sırf Türkler ile oynarsan yarışmacılığı yitirirsin. Türkiye Ligi açısından bakınca, kuralların daha Türk oyuncularını koruyucu olması gerektiğine ben de katılıyorum. Federasyon, bu sezon yabancı oyuncu azaltma yoluna gitti. 5 yabancı, 7 Türk kuralını uyguladı. Ben aynı fikirde değilim. Bana kalsa, sahada sürekli oynayan 1 Türk oyuncuyu tercih ederdim. Bunu ilk günden beri söylüyorum. Devamlı olarak sahada 1 Türk oyuncu yer almalı. Birçok takım, 40 dakikanın 35-36 dakikasını 5 yabancı oyuncuyla oynayabilecek bir düzen oluşacak.

Bence hatalı bir karar verildi. Ayrıca, 7 Türk’ün kadroda olması ile bazı genç oyuncuların mecburen kadroda tutma zorunluluğu oldu. Takımımda Yiğitcan Saybir ve Onuralp Bitim gibi oyuncuları Türk oldukları için 11 ve 12’inci adam olarak kadroda tutmak zorundayım. Böyle olmayıp da farklı bir düzen getirilseydi, hem bu oyuncuları başka bir takıma verme şansına sahip olurdum, 7 veya 8 yabancıyla maça çıkardım ama 1 oyuncumu her zaman sahada oynatırdım.

O açıdan ben kararı popülizm ile alınmış bir karar olarak düşünüyorum. Kararın verimli olduğunu düşünmüyorum. “