euroleague hakem
Anadolu Efes – Baskonia maçının hakemleri belli oldu.

Anadolu Efes – Baskonia karşılaşmasında Almanya’dan Robert Lottermoser, Letonya’dan Olegs Latisevs ve Hırvatistan’dan Josip Radojkovic hakem üçlüsü düdük çalacak.

Maç önü notları

Avrupa arenasındaki 603. maçına çıkacak olan Anadolu Efes, bugüne kadar Avrupa kupalarında oynadığı 602 karşılaşmada 336 galibiyet ve 266 yenilgi (galibiyet yüzdesi: % 55,8) aldı.

2001-02 sezonundan itibaren katıldığı Turkish Airlines Euroleague’de ise 355. maçına çıkacak olan Anadolu Efes, bu kupada bugüne kadar oynadığı 354 karşılaşmada 179 galibiyet ve 175 yenilgi (galibiyet yüzdesi: % 50,6) elde etti.

Anadolu Efes ile Baskonia Vitoria Gasteiz Avrupa kupalarında bugüne kadar 16 kez karşılaşırken, Anadolu Efes sekiz galibiyet ve sekiz mağlubiyet aldı. İki ekip arasında FIBA organizasyonlarında oynanan iki karşılaşmada iki ekip de birbirlerini birer kez mağlup etti. Turkish Airlines Euroleague’de iki takım arasında oynanan 14 karşılaşmada ise Anadolu Efes yedi galibiyet ve yedi mağlubiyet elde etti.

Turkish Airlines Euroleague’in 11. haftasında Anadolu Efes, Sırbistan’ın Kızılyıldız takımına deplasmanda 100-81 mağlup olmuş, Baskonia Vitoria Gasteiz ise İspanya’nın Unicaja Malaga takımını evinde 88-82 yenmişti. Euroleague’de 11. hafta sonunda Anadolu Efes üç galibiyet ve sekiz mağlubiyet ile 14. sırada, Baskonia Vitoria Gasteiz ise beş galibiyet ve altı mağlubiyet ile dokuzuncu sırada yer alıyor.

Rakamlarla Anadolu Efes

Berk Demir ve Muhaymin Mustafa, Baskonia Vitoria Gasteiz karşılaşmasında görev almaları halinde kariyerlerinde ilk kez bir Turkish Airlines Euroleague maçında forma giymiş olacaklar.

Bryant Dunston, Turkish Airlines Euroleague’de bugüne kadar yaptığı 154 blok ile Euroleague tarihinde en çok blok yapan oyuncular sıralamasında sekizinciliğini sürdürdü. Listede yedinci sırada 160’ar blok ile Alex Tyus ve Stephane Lasme bulunuyor.

Dunston, dört top çaldığı takdirde Euroleague kariyerindeki 100. top çalmasına ulaşacak. Amerikalı oyuncu ayrıca Euroleague’de forma giydiği son dokuz karşılaşmanın sekizinde sahadan en az bir blok yaparak ayrıldı.

Krunoslav Simon Euroleague’de görev yaptığı son dokuz karşılaşmanın sekizinde sahadan en az bir üç sayılık isabet bularak ayrıldı.

Brock Motum Euroleague’de kullandığı son 17 serbest atışı da sayıya çevirdi.

Vladimir Stimac 19,73 verimlilik puanı ortalaması ile Euroleague’de en değerli oyuncular sıralamasında dördüncü durumda yer alıyor.

Stimac ayrıca maç başına 7,27 ribaunt ile Euroleague’de en çok ribaundu alan oyuncular arasında ikinci, 3,45 hücum ribaundu ile yine ikinci sırada yer alıyor.

Bryant Dunston maç başına 1,64 blok ortalaması ile ligde en çok blok yapan oyuncular sıralamasında ikinci durumda yer alıyor.

Derrick Brown 10 sayı daha kaydetmesi halinde Euroleague kariyerindeki 1000. sayıya ulaşacak.

Anadolu Efes, toplam ribaunt kategorisinde maç başına 35,91 ribaunt ile tüm takımlar arasında üçüncü sırada yer alırken, hücum ribaundu sıralamasında ise maç başına 13,09 hücum ribaundu ile ilk sırada bulunuyor.