Anadolu Efes – Barcelona maç önü notları:

Anadolu Efes, Turkish Airlines Euroleague Play Off ikinci karşılaşmasında 19 Nisan 2019, Cuma günü İspanya’nın Barcelona Lassa takımını konuk ediyor. Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanacak olan karşılaşma 20:15’te başlayacak ve beIN Sports 3 ekranlarından naklen yayınlanacak.

Bilindiği gibi Anadolu Efes, üç galibiyete ulaşan takımın Final Four vizesi alacağı serinin ilk maçında rakibini 75-68 mağlup etmiş ve 1-0 öne geçmişti.

Avrupa arenasındaki 653. maçına çıkacak olan Anadolu Efes, bugüne kadar Avrupa kupalarında oynadığı 652 karşılaşmada 361 galibiyet ve 291 yenilgi (galibiyet yüzdesi: % 55,4) aldı.

2001-02 sezonundan itibaren katıldığı Turkish Airlines Euroleague’de ise 405. maçına çıkacak olan Anadolu Efes, bu kupada bugüne kadar oynadığı 404 karşılaşmada 204 galibiyet ve 200 yenilgi (galibiyet yüzdesi: % 50,5) elde etti.

Anadolu Efes ile Barcelona Lassa, Avrupa kupalarında bugüne kadar 27 kez karşılaşırken, Anadolu Efes 10 galibiyet ve 17 mağlubiyet aldı. İki ekip arasında FIBA organizasyonlarında oynanan 12 maçta Anadolu Efes dört galibiyet ve sekiz mağlubiyet elde ederken, Turkish Airlines Euroleague’de iki takım arasında oynanan 15 karşılaşmada Anadolu Efes altı galibiyet ve dokuz mağlubiyet elde etti.

Rakamlarla Anadolu Efes

Bryant Dunston, Turkish Airlines Euroleague’de bugüne kadar yaptığı 223 blok ile Euroleague tarihinde en çok blok yapan oyuncular sıralamasında ikinciliğini sürdürdü. Listede ilk sırada ise 249 blok ile Fran Vazquez yer alıyor. Tibor Pleiss ise 159 blok ile aynı sıralamada dokuzuncu durumda bulunuyor. Bu kategoride sekizinci sırada 161 blok ile Victor Khryapa yer alıyor.

Forma giydiği son dokuz maçın sekizinde sahadan en az bir blok yaparak ayrılan Dunston, bu sezon Euroleague’de normal sezon sonunda maç başına 1,10 blok ortalaması ile bu kategoride dördüncü sırada yer aldı.

Bryant Dunston, Euroleague’de bugüne kadar aldığı 376 hücum ribaundu ile Euroleague tarihinde en çok hücum ribaundu alan oyuncular sıralamasında dokuzuncu sırada yer alıyor. Listede sekizinci sırada 385 hücum ribaundu ile Mirsad Türkcan bulunuyor.

Anadolu Efes’te dördüncü sezonunu geçiren Dunston, bugüne kadar oynadığı 119 karşılaşmada kaydettiği 1133 sayı ile Anadolu Efes’in Turkish Airlines Euroleague’deki en skorer oyuncusu konumunda bulunuyor.

Vasilije Micic, normal sezon sonunda maç başına 5,50 asist ortalaması ile en çok asist yapan oyuncular kategorisinde üçüncü sırada yer aldı.

Shane Larkin, Euroleague’de forma giydiği son 12 maçın 11’inde sahadan en az bir üç sayılık isabet bularak ayrıldı.

Krunoslav Simon, Euroelague’de forma giydiği son yedi karşılaşmanın altısını çift haneli verimlilik puanları üreterek ayrıldı.

Brock Motum’un, Euroleague kariyerindeki 100. üç sayılık isabetine ulaşması için üç 3 sayılık baskete ihtiyacı var.

Adrien Moerman, Euroleague’de normal sezonda maç başına 6,37 ribaunt ortalaması bu sıralamada beşinci, maç başına 4,93 savunma ribaundu ile de bu kategoride ikinci sırada yer aldı. Moerman, ayrıca forma giydiği son 10 maçın dokuzunda sahadan en az beş ribaunt alarak ayrıldı.