Anadolu Efes – Barcelona maç önü notları:

Anadolu Efes, Turkish Airlines Euroleague Play Off birinci karşılaşmasında 17 Nisan 2019, Çarşamba günü İspanya’nın Barcelona Lassa takımını konuk ediyor. Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanacak olan karşılaşma 20:00’de başlayacak ve beIN Sports 3 ile beIN Sports Haber ekranlarından naklen yayınlanacak.

Bilindiği gibi Anadolu Efes, Euroleague’de normal sezonu dördüncü sırada tamamlamış ve ligi beşinci sırada tamamlayan Barcelona Lassa ile oynayacağı play off serisinde ev sahibi olma avantajını eline almıştı.

Avrupa arenasındaki 652. maçına çıkacak olan Anadolu Efes, bugüne kadar Avrupa kupalarında oynadığı 651 karşılaşmada 360 galibiyet ve 291 yenilgi (galibiyet yüzdesi: % 55,3) aldı.

2001-02 sezonundan itibaren katıldığı Turkish Airlines Euroleague’de ise 404. maçına çıkacak olan Anadolu Efes, bu kupada bugüne kadar oynadığı 403 karşılaşmada 203 galibiyet ve 200 yenilgi (galibiyet yüzdesi: % 50,4) elde etti.

Anadolu Efes ile Barcelona Lassa, Avrupa kupalarında bugüne kadar 26 kez karşılaşırken, Anadolu Efes dokuz galibiyet ve 17 mağlubiyet aldı. İki ekip arasında FIBA organizasyonlarında oynanan 12 maçta Anadolu Efes dört galibiyet ve sekiz mağlubiyet elde ederken, Turkish Airlines Euroleague’de iki takım arasında oynanan 14 karşılaşmada Anadolu Efes beş galibiyet ve dokuz mağlubiyet elde etti.

Üç galibiyete ulaşan takımın adını Final Four’a yazdıracağı serinin ikinci karşılaşması 19 Nisan Cuma günü yine Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanacak.

Rakamlarla Anadolu Efes

Bryant Dunston, Turkish Airlines Euroleague’de bugüne kadar yaptığı 220 blok ile Euroleague tarihinde en çok blok yapan oyuncular sıralamasında ikinciliğini sürdürdü. Listede ilk sırada ise 249 blok ile Fran Vazquez yer alıyor. Tibor Pleiss ise 158 blok ile aynı sıralamada dokuzuncu durumda bulunuyor. Bu kategoride sekizinci sırada 161 blok ile Victor Khryapa yer alıyor.

Forma giydiği son sekiz maçın yedisinde sahadan en az bir blok yaparak ayrılan Dunston, bu sezon Euroleague’de 30 hafta sonunda maç başına 1,10 blok ortalaması ile bu kategoride dördüncü sırada yer aldı.

Bryant Dunston, Euroleague’de bugüne kadar aldığı 375 hücum ribaundu ile Euroleague tarihinde en çok hücum ribaundu alan oyuncular sıralamasında dokuzuncu sırada yer alıyor. Listede sekizinci sırada 385 hücum ribaundu ile Mirsad Türkcan bulunuyor.

Anadolu Efes’te dördüncü sezonunu geçiren Dunston, bugüne kadar oynadığı 118 karşılaşmada kaydettiği 1122 sayı ile Anadolu Efes’in Turkish Airlines Euroleague’deki en skorer oyuncusu konumunda bulunuyor.

Vasilije Micic, 30 hafta sonunda maç başına 5,50 asist ortalaması ile en çok asist yapan oyuncular kategorisinde üçüncü sırada yer aldı.

Shane Larkin, Euroleague’de forma giydiği son 11 maçın 10’unda sahadan en az bir üç sayılık isabet bularak ayrıldı. Amerikalı oyuncu ayrıca görev yaptığı son dokuz maçın sekizinde çift haneli verimlilik puanları üretti.

Rodrigue Beaubois, Euroleague’de kullandığı son 26 serbest atışı da sayıya çevirdi.

Krunoslav Simon, Euroelague’de forma giydiği son altı karşılaşmayı çift haneli verimlilik puanları üreterek ayrıldı.

Brock Motum’un, Euroleague kariyerindeki 100. üç sayılık isabetine ulaşması için üç 3 sayılık baskete ihtiyacı var.

Adrien Moerman, maç başına 6,37 ribaunt ortalaması ile bu kategoride beşinci, maç başına 4,93 savunma ribaundu ile de bu kategoride ikinci sırada yer aldı. Moerman, ayrıca forma giydiği son dokuz maçın sekizinde sahadan en az beş ribaunt alarak ayrıldı.

Anadolu Efes, 30. haftanın ardından 729 üç sayılık denemesinde 297 isabet bularak % 40,74 ortalama ile bu kategoride ikinci sırada yer alıyor. Anadolu Efes, iki sayılık atışlarda ise 1126 denemede 663 isabet bularak % 58,88 ortalama ile ikinci, serbest atışlarda ise 421 denemede 345 isabet ve % 81,95 ortalama ile ilk sırada bulunuyor. Ayrıca maç başına 101,13 verimlilik puanı ile Real Madrid’in ardından ikinci durumda yer alan Anadolu Efes, maç başına kaydettiği 85,40 sayı ortalaması ile Euroleague’in en skorer dördüncü takımı. Anadolu Efes, maç başına 19,90 asist ile ligin en çok asist yapan ikinci takımı konumunda bulunurken, 2,90 blok ortalaması ile bu sıralamada dördüncü durumda bulunuyor.