alper yılmaz
Anadolu Efes Genel Menajeri Alper Yılmaz, THY EuroLeague playofflarının başlamasına kısa bir süre kala Sporx’ten Hakan Celep’e konuştu.

Alper Yılmaz, Olympiakos serisi öncesi taraftarlara, takıma mesaj gönderirken, Abdi İpekçi Arena sonrası hangi salona geçileceği ve basında çıkan transfer iddialarıyla ilgili soruları yanıtladı.

İşte Alper Yılmaz’ın Sporx’e yaptığı açıklamalar:

Anadolu Efes, çok zorlu bir fikstürü arkasında bıraktı. Playofflara en formda giren takım oldu! Bu performans artışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Playoff yolunda sondan bir önceki haftaya kadar, playoffa kalıp kalamayacağımız belli değildi. O baskıyı biz sahaya olumlu şekilde yansıttık. Özellikle Euroleague’de, şubat ve mart ayında ciddi bir performans gösterdik. Bunun sayesinde playoffa kaldık. Daha yukarılardan kalmayı isterdik. Birkaç tane kendi hatamızla ya da maç sonunu iyi oynayamayarak kaybettiğimiz maçlar vardı. Onları da kazanabiliyor olsaydık, ev sahibi avantajını alabilirdik. Euroleague’de her maç zorlu, her rakip birbirinden kaliteli. 16 veya 1’inci takım her hafta kazanıp kaybedebilirdi. Playoffa kaldığımız için mutluyuz ama bundan sonrası daha da zor olacak.”

Olympiakos ile önünüzde çok zorlu bir seri olacak. Ev sahibi avantajı Olympiakos’ta. Seri hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Olympiakos hiç uzak olmadığımız bir takım. Senelerdir birçok kerelerdir karşılaştık. Ayrıca, çok iyi ilişkiler içerisinde olduğumuz bir takım. Ancak, Atina’da maç kazanabilmek çok kolay değildi. Olympiakos da, Panathinaikos da ev sahibi avantajını iyi kullanan takımlar. Zor olacağının bilincindeyiz. Bütün maçları İstanbul’da da oynasak zor olacaktı. İki maçı orada oynayıp, ondan sonraki maçlarda İstanbul’a dönüp nereye kadar gidebilirsek oraya kadar gideriz. Hedefimiz 3 maç kazanmak tabii ki ama her top için savaşmalıyız. Onlar da bizden çekiniyorlardır. Onların gücünü biliyoruz. Umarım Final Four’a ulaşan taraf biz oluruz.

Olympiakos, Euroleague’in ikinci yarısında Spanoulis’siz oynamaya alıştı. Spanoulis çok önemli bir oyuncu, çok önemli bir yetenek. Avrupa’daki ender guardlardan biri. Onun iyi oyunu Olympiakos’u çok farklı yerlere getirir ama onsuz da çok tehlikeli bir takım. Spanoulis olmazsa Green var, Printezis ekstra katkı yapıyor. Olympiakos’un kaliteli birçok oyuncusu var. Yani, o yüzden Olympiakos’u tek bir oyuncuya indirgeyebilmek kolay değil.”

Anadolu Efes’in Final Four tecrübesine sahip oyuncusu az. Olympiakos ise aksine çok tecrübeli bir takım. Seri boyunca tecrübe dezavantajı bir problem olur mu?

“Artı bir motivasyon da sağlayabilir. Hiç ulaşamadığınız bir hedefe ulaşmak için daha ekstra bir motivasyonlar oynayabiliyorsunuz. Tabii, tecrübeli Olympiakos ile oynamak bir dezavantaj gibi de gözükebilir. Biz isteğimizi, arzumuzu, enerjimizi sahaya yansıtabilirsek daha iyi oynayabilen bir takımız. Final Four’da oynamış oyuncu sayısının azlığı bize artı bir katkı getirebilir. Basketbol hatalar oyunu, birçok maçı sonda kaybettik, birçok maçı başta kazandık. Hatta, Euroleague’de geçen hafta yapılan toplantıda dile getirildi bu durum. 3 sayı aralığında biten maç sayısı %23’lere gelmiş. Tüm maçların çekişmeli geçtiğini gösteriyor. Maçın sonunu telaşlanmadan iyi oynamamız gerekiyor.”

Anadolu Efes, 16 yıldır EuroLeague’de Final Four’dan uzakta. Uzun süre sonra belki de ilk kez bu kadar yakın. Ulaşmak için Efes takımına, yönetimine, taraftarına ne gibi görevler düşüyor?

“Öncelikle 16 senede bu 5’inci playoffumuz. Bu sene böyle görünüyor olması, son 2 ayı çok iyi geçirmiş olmamızdan kaynaklanıyor. Hiçbir zaman kolay değil. Bu sene şampiyon olsanız dahi gelecek sezon playoffta rakibinizi geçebilmek kolay değil. Her sene ayrı bir mücadele.

Yöneticiler olarak, iç sahadaki maçları yapabilmek için elimizden geleni yapacağız. Tabii, orada takımın organizasyonu ve güvenliğini hazırlayıp, onları saha dışında motive edici bazı çalışmalarımız olacak. Onları da kendilerine yarar sağlayacağını düşünüyorum. Takımın ve oyuncuların tek düşünmeleri gereken nokta sahadaki basketbol. Bunu da en iyi şekilde yapacaklarını düşünüyorum.

Umuyorum sakatlıklarımız, Olympiakos ilk maçına kadar biter ve seri boyunca sakatlık yaşamayız. Bu çok önemli. Bu nedenle yaşantılarına dikkat etmeleri gerekli. Daha özen göstermeliler belki. Enerjilerini sahaya en iyi şekilde yansıtacak halde gelmeliler.

Taraftarlarımıza da büyük yük düşüyor. Bu takım, seyircinin enerjisiyle enerji bulup daha iyi oynayabilen bir takım. Özellikle İstanbul’daki maçlarda gelip desteklemelerini rica ediyoruz. Basketbolu anladığını, bildiğini düşündüğümüz seyirci kitlesi var. Gerekli yerde, gerekli müdahaleleri yapıp takıma olumlu katkı vereceklerini düşünüyorum. Bizi Yunanistan’da da yalnız bırakmayacak seyirci kitlemizin olduğunu memnuniyetle söyleyebilirim. Orada az da olsa bizim yanımızda olan, bizi destekleyen, bizi iten bir grup taraftarımız olacak.”

EuroLeague’de 3 takımla birlikte çeyrek final görmek Türk basketbolu için bir ilk! Galatasaray geçen yıl EuroCup’ı kazandı. Banvit, FIBA Şampiyonlar Ligi’nde Final Four’da. Öncesinde Beşiktaş’ın EuroChallenge şampiyonluğu, Karşıyaka’nın finali, Fenerbahçe’nin Final Fourlar’ı. Türkiye’nin en önemli kulüplerinden birinde, belki de en önemlisinde idarecisiniz. Bu tür başarıların kalıcı ve daha büyük olması için ne yapılması gerekiyor?

“Öncelikle, istikrarlı bir bütçe planlaması gerekiyor. Bir sene bütün paranızı harcayıp sonraki senelerde “Param yok” deyip başarısız olmak yerine, doğru adımlarla ciddi yatırımları kesmeden aynı şekilde devam ediyor olmamız lazım. Türkiye Ligi, son 2-3 sezondur Avrupa’nın en iyi 2 liginden biri oldu. Özellikle, yabancı sayısının 6 olmasından sonra Türkiye Ligi maçları Euroleague maçları gibi kıran kırana geçmeye başladı. Her takım, her takımı yenebiliyor. Bunun sonucu olarak Euroleague takımlarıyla mücadele eden diğer takımlarımız da Avrupa’da başarılı olmaya başladılar.

Kadın basketbolumuz bayadır başarılı. Fenerbahçe ve Galatasaray kadın takımlarının yıllardır süregelen başarısına Yakındoğu eklendi bu sezon. Kadınlar Eurocup’ta 4 tane Türk takımının oynaması, Türkiye’de kalacağını gösteriyor olması, çok büyük bir başarı. Fakat, dediğim gibi yatırımın istikrarlı ve sürekli olması bu başarının devamını getirecektir. Bu durum, yöneticilerin bilinçlendikçe daha doğru adımları attıklarını ve başarıya daha net bir şekilde gittiklerini gösteriyor.

Aynı şekilde devam edebilmek istikrarı sürdürecektir.”

Geçtiğimiz günlerde EuroLeague bir rapor yayınladı ve seyirci sayılarına yer verdi. Anadolu Efes, maalesef burada sondan ikinci sırada yer aldı. Abdi İpekçi’yi sizinle paylaşan Galatasaray da çok benzer bir ortalama yakaladı. Bu durumun İpekçi’nin lokasyonu ile alakası var mı? Bu sonucun nedenleri sizce nelerdir?

“Abdi İpekçi’nin lokasyonu, Marmaray’ın açılmasıyla birlikte bir sıkıntı olmadı. Dünyanın içinde bulunduğu durum, ekonomik hal, terör olayları, hava şartlarının kötülüğü, Euroleague maçlarının sıklığı, İstanbul trafiğinin zorluğu ve hafta içi olması bizi etkiledi. Lokasyonun ne derece etkisi var bilemem ama buranın 10 bin kişiyle dolduğunu hatta dışarıda insanların kaldığını bilirim. Olympiakos maçı ile birlikte buranın daha da dolacağını düşünüyorum. Umarım gelecek sezon bizi her şekilde desteklemeye devam edecekler. Biz bilet satışı konusunda Euroleague ile beraber ortak bir çalışma içerisindeyiz. Her sene artan bir grafiğimiz var. Bunun seneye daha da çok olacağını düşünüyorum. Umarım, seneye istediğimiz hedefe ulaşabiliriz.”

Abdi İpekçi’nin yıkılacağını geçtiğimiz günlerde TBF de açıkladı. Anadolu Efes, gelecek sezon hangi salonu kullanacak? Henüz seçilmediyse ihtimal dahilinde olan salonlar ve seçim kriterleri nelerdir?

“Biz konunun takipçisiyiz. Abdi İpekçi üzerinde bir hakkımız yok. Federasyonun yönettiği bir bina. Onların gerekli izinleri alması ya da böyle bir salonu kullanıma açması şeklinde oluşabilecek bir plan olduğunu düşünüyorum. Yapılacak olsa bile eylül ekim ayından önce başlayacağını düşünmüyorum.

Şu an Abdi İpekçi yönetimiyle sözleşmemiz var. Bu sözleşmeye bağlı olarak bilet satışlarımızı ve planlarımızı yapıyoruz. Fakat, gözümüzü kulağımızı gelişmelere kapatmıyoruz. Alternatif çalışmalarımız var.

Euroleague A lisanslı takımı olarak 10 bin kişilik bir salonda oynamak zorundayız. İstanbul’da Sinan Erdem, Abdi İpekçi ve Ülker Arena var. Sinan Erdem’in Euroleague Final Four ve Eurobasket için yenilenmiş olması, özellikle, kulübümüze yakın ve Avrupa yakasında olması daha cazip kılıyor.

Bir şey netleşmeden “Biz salonumuzu değiştirdik” diye bir adım atmak istemiyoruz. Öncelikle her şeyin kağıt üstünde belirlenmesi ve bize bildirilmesi gerekiyor. Biz de bunun üzerine gerekli düzenlemeleri yaparız.”

Efes’in Sinan Erdem’e geçmesi haberlerine söylenti diyebilir miyiz o zaman?

“Böyle bir düşünceleri var ama bize gelen kesin bir şey yok. Biz de söylentiler üzerine, olabilecek şeyler üzerine konuşmak istemiyoruz. Olan durum üzerinden ilerliyor, olabilecekler üzerinden alternatif üretiyoruz.”

Bryant Dunston ile kontrat yenileme görüşmeleri sürdürdüğünüze dair söylentiler çıktı. Söylentiler gerçek mi?

“Bryant, 2 senedir bize çok iyi hizmet eden bir oyuncu. Hem taraftarın ve takımın sevdiği, hem de antrenmanlar ve maçlarda yüzde 100’ünü vermeye çalışan bir oyuncu. Bu sene kontratı bitiyor. Gelecek sezon kadromuzda tutmak istediğimiz oyunculardan biri. Fakat, şu anda çok kritik bir dönemdeyiz. Playofflar yaklaşıyor, Türkiye’de çok kritik bir fikstür var. Görüşmeler olumlu şekilde devam ediyor ancak netleşmiş bir durum yok.”

Perasovic’in koç olması sizin kararınız mıydı, yoksa bir konsensüs müydü? Perasovic’in 2 yıllık kontratı var. Anadolu Efes ile Perasovic arasında uzun yıllar istikrarlı bir çalışma sağlanabilir mi?

“Perasovic’in ya da herhangi birinin antrenör olması, sadece genel menajerin karar vereceği bir konu değil. Bizim kulübümüzde bir yönetim kurulu var, başkanımızın önderliğinde. Ben gerekli şartları ve önerileri kendilerine sunuyorum. Sonuçta kararı yönetim kurulumuz veriyor. Sezon başında yaklaşık 8-9 antrenörle konuştum. bunların içinde ben uygununun Perasovic olduğunu ilettim. Sonra da Perasovic ile bir anlaşma imzaladık. Şu anda geldiğimiz noktada isabetli bir seçim yaptığımız gözüküyor. Şu anda sezon bitmedi. Sezonun önemli kısmı şimdi başlıyor. Daha önceden tanıdığı için uyum sorunu da olmadı. Önümüzdeki sezon da anlaşması var. Tabii ki için istikrar çizgimizi sürdürebilirsek uzun yıllar çalışmak isteriz. Kendisi hem çok iyi bir kişilik, hem çok iyi bir antrenör.”

Son olarak, Anadolu Efes gelecek sezonun planlamalarını, oyuncu izlemelerini yapmaya başladı mı?

“Oyuncu izleme hiçbir zaman bitmedi. İlk günden itibaren dışarıdaki oyuncuları izliyoruz. Takımımızdaki oyuncuları da, dışarıdaki oyuncuları da takip ediyoruz. Takımın nereleri eksik, nereleri iyi ona göre bir çalışma yapıyoruz.

Daha önce dediğim gibi, sezonun en kritik bölümündeyiz. Şu anda takımın sadece basketbola odaklanması, başka şeylerle ilgilenmiyor olmaları gerekiyor. Sözleşmesi biten tüm oyuncularımızla iletişim içerisindeyiz. Fakat, sezon sonunda, ligin son maçından sonra antrenörümüzle oturup gerekli değişiklikler üzerinde karar vereceğiz. Ayrıca, NBA opsiyonu olan oyuncularımız var. Bizim kararımız takımda kalması yönünde olsa bile onların gidip gitmeyeceği konusunda bir yorum yapamıyoruz. Onların kararlarından sonra çeşitli hareketler yapmamız gerekebilir. O yüzden üzerinde çalıştığımız, takip ettiğimiz birçok oyuncu var. Bu çalışmanın sonuçlanması için henüz çok erken.

Euroleague playoffumuz var önümüzde, sonra olursa inşallah Final Four, sonra da Türkiye Ligi playoffları var. Biz 2 kulvarda da ilerlemeye çalışıyoruz. Bütün konsantrasyonumuz, oyuncularımız motive etmek istediğimiz yön burası.”