ufuk-sarica
31 Ağustos – 17 Eylül tarihleri arasında ülkemizin bir grup ve finallerine ev sahipliği yapacak Eurobasket 2017’de mücadele edecek olan A Milli Takımımız, başantrenör Ufuk Sarıca ile anlaşmaya vardı.

Hidayet Türkoğlu’nun açıklamaları

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, “Değerli misafirler, basın toplantımıza hoş geldiniz. Öncelikle sevgili büyüğüm, Türk Basketbol tarihinin ve milli takımımızın unutulmaz oyuncusu, kişiliği ve spor adamlığı ile basketbol severlerin gönlünde taht kuran sevgili Ufuk Sarıca’nın A Milli Erkek Basketbol Takımımızın antrenörü olarak aramıza katılmış olmasını sizlerle paylaşmak ve kendisine hoş geldin demek istiyorum. Türkiye Basketbol Federasyonu olarak, ülkemizin her noktasına kulüpler, TV yayınları, sponsor desteği ve eğitim kurumlarımız aracılığıyla erişip basketbol kültürünü her yaştan sporsevere kazandırmayı hedefliyoruz. Bununla beraber Türk Basketbolunun sadece ülkemizde değil, küresel anlamda kalıcı başarılara imza atmasını arzu ediyoruz. İşimizi iyi yapmanın yanında sizlerin desteğinizin öneminin farkındayız. Bu kapsamda sadece federasyonumuzu oluşturan öğelerimiz değil, kulüplerimizden oyuncularımıza, antrenörlerimizden izleyicilerimize kadar tüm basketbol camiamızın desteğini alarak hareket etmek istiyoruz. Türk Basketbolunu bu hedefine kalıcı olarak ulaştırmak için açık, şeffaf ve tutarlı bir ilişki yürütüyoruz. Bugün karşınıza Türk Basketbol tarihinin en çok milli formayı taşımış en çok kupasını kaldırmış ve basketbola inanmış ekibi olarak çıkıyoruz. Genel Koordinatörümüz Ömer Onan, Milli Takımlar Direktörümüz Haluk Yıldırım, Milli Takımlar Menajerimiz Kerem Tunçeri, Milli Takımlardan sorumlu Yönetim Kurulu üyemiz Hüseyin Beşok ve Milli Takım antrenörümüz Ufuk Sarıca’nın katılımı ile bu yolda hedeflerimize ulaşmak üzere bir büyük adım daha atıyoruz. Sporda başarının uzun dönemde alınan, tutarlı ve cesur kararlarla mümkün olduğunu biliyoruz. Bu süreci yönetirken; teknolojiyi ve gelişen dünyayı yakından algılayarak, yeni jenerasyonun ihtiyaç ve beklentilerini analiz ederek geleceğe hazırlanıyoruz” dedi.

Ömer Onan’ın açıklamaları

TBF Genel Koordinatörü Ömer Onan, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Ben bu ekibin bir üyesi olarak; Türkiye’de basketbolun ilerlemesi hedefiyle çalışıyor olmaktan gurur duyuyorum. Bugüne kadar oyunculuk kariyerimizde önemli başarılara imza attık. Artık Federasyonu yönetenler olarak bu başarıyı yöneten bir ekip olmak istiyoruz. Ufuk Sarıca’nın oyunculuk kariyeri malum. Şimdi de antrenör olarak ve üstüne koyarak, önemli hedeflere ulaşmak istiyoruz. Kendisiyle çalışacağımız için çok mutluyum. EuroBasket 2017, ülkemiz için çok önemli. 2019 Dünya Şampiyonası ve 2020 Olimpiyat Oyunları var… Bu hedeflerimiz için de çok iyi hazırlanacağımıza inanıyorum.”

Ufuk Sarıca’nın açıklamaları

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu ve TBF Genel Direktörü Ömer Onan’a teşekkür eden A Milli Takım Başantrenörü Ufuk Sarıca da, “Bu görevden dolayı çok gururlu ve heyecanlıyım. Ülkemizde basketbol adamı olarak gelinecek en üst seviyeye geldim. Uzun yıllar sporcu olarak milli takıma hizmet ettim. Yardımcı antrenör ve başantrenör olarak görev yaptım. Kendi adıma ve ailem adına gururluyum. Önümüzde çok yoğun tempo olacak. EuroBasket 2017 ülkemizde yapılacak ve orada elimizdeki hazır kadroyla sahada olmak istiyoruz. Sonrasında 2019 Dünya Şampiyonası’nda madalya alabilmek ve hepimizin hayali olan 2020 Olimpiyat Oyunları’nda olmak bizim en büyük hedeflerimiz. Göreve geçiş sürecinde “Antrenörümüzün milli takımda görev yapmasından gurur duyarız” diyen Başkanımız Fikret Orman ve Beşiktaş camiasına teşekkür ederim. Birbirimizi kucaklayarak, sahada hiç vazgeçmeyen, karakteri olan bir takım olmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Haluk Yıldırım’ın açıklamaları

Başantrenör Ufuk Sarıca’nın yeni görevini tebrik eden Milli Takımlar Direktörü Haluk Yıldırım ise “Türk basketbolunun hedeflerine ulaşması ve milli takımlarımızın başarıya ulaşması çok büyük önem arz ediyor. Buradaki başarımız; basketbol camiasının tüm kademelerine yansıyacaktır. Şuan erkek milli takımımız FIBA Dünya sıralamasında 8.sırada. Bu sıralamada daha yukarıya taşımak istiyoruz” diye konuştu.

Kerem Tunçeri’nin açıklamaları

Ufuk Sarıca’nın yeni görevinin hayırlı olmasını dileyen A Milli Erkek Takım Menajeri Kerem Tunçeri, “Parkelerden bu tarafa yeni geçmiş bir kişi olarak bu ekibin bir parçası olmaktan büyük heyecan duyuyorum. Bu olumlu dönüşün hepimiz için yararlı olduğunu düşünüyorum. Gelecek dönemde kendisiyle bir arada çalışmaktan büyük memnuniyet duyuyorum” dedi.

Hüseyin Beşok’un açıklamaları

TBF Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Beşok da sözlerini şu şekilde noktaladı: “Başkanımız ve Genel Direktörümüzün aldığı bu kararlar bizi heyecanlandırıyor. Yönetim Kurulu olarak kendilerini desteklemekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu desteğimizi sonuna kadar onlarla sürdüreceğiz. A Milli Takım antrenörümüz Ufuk Sarıca’ya büyük başarılar diliyorum.”

Ufuk Sarıca Hakkında

3 Haziran 1972 doğumlu olan Ufuk Sarıca, oyunculuk kariyerine başladığı Anadolu Efes’te 1989-1999 yılları arasında forma giydi. 1999-2001 yıllarını Ülkerspor’da geçiren Sarıca, 2001-2002 sezonunda Pınar Karşıyaka ve 2002-2003 sezonunda da Darüşşafaka formaları terletti. Ufuk Sarıca, Beşiktaş’ta 2003-2004 sezonunu tamamlamasının ardından oyunculuk kariyerini noktaladı.

Oyunculuk kariyeri boyunca 6 kez Türkiye Ligi, 4 kez Türkiye Kupası, 3 kez Cumhurbaşkanlığı Kupası sevinçleri yaşayan Ufuk Sarıca, 1995-1996 sezonunda da Anadolu Efes formasıyla Koraç Kupası’nı kaldırdı.

Başantrenörlük kariyerinde 2011-2012 sezonunda Anadolu Efes’te görev yapan tecrübeli basketbol adamı, 2012-2016 yıllarında ise Pınar Karşıyaka’da görev yaptı. İzmir ekibi Pınar Karşıyaka ile 2013-2014 sezonunda Türkiye Kupasını kaldıran Sarıca, 2014-2015 sezonunda ise Türkiye Ligi şampiyonluğu sevinci yaşadı. 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanan Pınar Karşıyaka’nın başantrenörü olan Ufuk Sarıca ayrıca, 2012-2013 sezonunda yine İzmir ekibiyle EuroChallenge finali oynadı.

Tecrübeli antrenör Ufuk Sarıca, 2016-2017 sezonu başında Beşiktaş Sompo Japan ile anlaşmaya varmıştı.